Kasutajainfo

H. Russell Wakefield

9.05.1888-2.08.1964

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· H. Russell Wakefield ·

Death of a Bumblebee

(jutt aastast 1967)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Psühholoogiliselt pingestet õudusjutt, kus märksõnadeks hirm, needus, truudus, hoolivus.

Tegevuspaigaks on London. Sõjast on möödunud juba palju aastaid, ent selle märgid on jäänud. Sündmuste keskmes on abielupaar - naine on tuntud laulja, mees töötab kirjastuses. Naist vaevavad regulaarsed öised hirmuhood - ta kuuleb tiksumist ja on veendunud, et tegu on sõja ajast pinnasesse jäänud sakslaste pommiga, mis mõne aja pärast lõhkeb. Kuulmishallutsinatsiooniga kaasneb ka nägemus selle pommi välimusest ja markeeringust. Mees on abikaasa psüühilise tervise pärast mures - ei ole tõenäoline, et maja all tiksuks pomm. Küll nägi tema naine aga sõja ajal pealt omaste surma pommirünnakus. Mees arutab asja töö juures oma sõbraga, kes soovitab visiiti kõrgkihti teenindava hüpnotisöör-psühhiaatri juurde. Tolle vanemapoose arstiga on jälle omad mured - teda teatakse naistemehena, kes patsiente voodisse tõmbab, ilmselt ka hüpnoosi kasutades. Kui abikaasa räägib kodus naisele, et sisuliselt on aeg hulluarsti juurde kinni pandud, nõustub naine ootamatult. Ent enne arstilkäiku kohtub salaja mehe sõbraga ja räägib tollele oma häda tõelisest põhjusest - hiljutisel kontsertreisil Austriasse oli tal lühike suhe ühe ebahariliku mehega, kes ootas ühest ööst enamast, ja naise pani naise tolle keeldumise järel needuse alla. Naise enda suguvõsas on üleloomulike võimetega inimesi ja naine on veendunud, et needus ei ole bluff.

Selles loos on põnevust, pinget, psühholoogilisi hoovusi ja tundeid. Kes iganes seda juttu ei loeks, ta esitab endale kindlasti küsimuse teksti viimase lõigu kohta, kus astub üles pealkirjas nimetet kimalane. Milleks see lõik? Kas see annab toimunule midagi juurde? Mis on selle mõte üldse, on see millegi sümbol? Mina ei oska nendele küsimustele vastata, aga võib-olla ongi siin tegemist võimaluste paljususega. Samas võlus see lõik mind põhjustel, millest ma ise teadlik ei ole (mis tekitab jällegi minus mõningast ebamugavustunnet). Aga nagu hindest näha, ei kurda ma väga. "Death of a Bumblebee" on antoloogia "Travellers by Night" (Arkham House, 1967) paremate hulgast.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019

Autorite sildid: