Kasutajainfo

Connie Willis

31.12.1945–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Connie Willis ·

To Say Nothing of the Dog: How We Found the Bishop`s Bird Stump at Last

(romaan aastast 1998)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Kui Willise ylejäänud loominguga võrrelda, siis kujutab käesolev teos endast ysna õnnestunud synteesi varem kirjutatud raamatutest "Doomsday Book" ja "Bellwether". Yhest kyljest ekspluateeritakse siin ohtrasti ajamasinat ja teisest kyljest leiab aset yleyldine mõnusalt jabur sagin ja sebimine. Vaestest peategelastest hakkab vahepeal päris kahju kohe..

Kurja Vaimuna heljub terve teose kohal Mrs. Shrapnelli tegelaskuju. Tollel daamil on tervelt kolm silmapaistvat omadust. Esiteks on ta tohuturikas. Teiseks tohutult aktiivne ja toimekas. Kolmandaks logisevad tema peas kõik need kruvid milliste mittelogisemine terve mõistusega inimesi Leedi Shrapnelli taolistest eristab.

Oma järjekordse projektina on Leedi Shrapmell ette võtnud Coventry Katedraali taastamise. Too ehitis sai nimelt 1940. aastal sakslaste poolt maatasa pommitatud. Et taastatav hoone vähegi autentne välja saaks nägema, siirdub Shrapnell Oxfordi Ylikooli ajalooteaduskonda ja teatab et "tema on Tallinast ja tema maksab". Kõik ajaloolased läbi ajamasina marss-marss minevikku ja tollipulkadega toda õnnetut klatedraali mõõtma.

Oxfordi teadlased on esialgu rõõmu pärast arust ära. Sellest ajast peale kui selgus, et ajamasina abil minevikust väärtuslikke esemeid kaasa ei saa tuua on igasugu finantseerimine katastroofiliselt kokku kuivanud. Keda see ajalugu ikka niiväga huvitab.

See heameel läheb neil aga peatselt yle. Polkovniku lese maneeridega Leedi Shrapnell paneb terve teadurite kollektiivi tööle 48 tundi ööpäevas. Asi viib lõpuks selleni, et raamatu peategelane Ned, kes on vahet pidamata mööda XX sajandi erinevaid aastakäike ringi jahmerdanud, hakkab magamatusest ja väsimusest lõpuks "kuradikesi nägema" ja satub haiglasse.

Ka seal ei jäeta teda rahule. Niipea kui Leedi Shrapnell vaese Nedi kätte leiaks, saadaks ta tolle kõigest hoolimata jälle mingi idiootliku ylesandega kuhugi minevikku. Selle vältimiseks sokutatakse Ned salamahti kahenädalasele puhkusele. XIX sajande teise poolde, Viktooria ajastusse. Räägitakse et pidada hea rahulik periood olema.

Kak bõ net tak! Vaene ajaloolane satub kostiliseks tollesama Leedi Shrapnelli kauge esiema juurde. Kes ei olnud oma järeltulijast millegipoolest parem, kui nii.. leebelt väljenduda. Peale selle hakkavad ymbruskonnas aset leidma igasugu jaburad ajaparadoksidest tingitud sekeldused. Ette rutates võib öelda, et enese korraliku väljamagamiseni Ned kõige selle käigus ei jõuagi.

Kokkuvõtteks. Igati lõbus lugu. "Bellwether" meeldis mulle tegelikult siiski rohkem. Kuid ka see raamat on igati viite väärt. Võitis muuhulgas ka 1999 aasta Nebula. Willise kuues Nebula, kui ma õigesti mäletan. Lugemisel võib algus, või siis, ytleme raamatu esimene kolmandik ehk pisut segane tunduda. Edasi läheb tekst aga juba selliseks, et ei raatsi raamatut käest panna. Igati vahva asi ja imo oma auhinda väärt.

Teksti loeti inglise keeles

To Say Nothing of the Dog on humoorikas ajarännu-ulmelugu, mis kuulub autori loodud Oxfordi ajarännu-ajaloolaste maailma. Nagu ka eelmises raamatus ("Doomsday Book") kasutatakse siin ajarännu-tehnoloogiat eelkõige akadeemiliseks uurimistööks - ja raha selleks napib, nagu ülikoolis ikka.
 
Seega, kui pururikas Ameerika vanadaam soovib üles ehitada Teises Maailmasõjas hävinud Coventry katedraali ja pakub Oxfordile uskumatuid rahasummasid, et nad ajaloos ringi käies kõik detailid üle vaataksid ja täiuslikult paika paneksid, ei saa nad keelduda. Õige pea enam teadlased muuga ei tegelegi.
 
Kuid ilmnema hakkab häirivaid aspekte rändude enda juures. Seni on olnud selge, et ajarännu-mehhaanika ei võimalda ajalugu muuta ning samuti pole minevikust võimalik midagi kaasa tuua. Nüüd aga tundub ohus olevat Teise Maailmasõja õhulahing Suurbritannia pärast ja seekaudu ka kogu sõja tulemus.
 
Sellest kõigest pole alguses aimugi kahel peategelasel, Ned Henryl ja Verity Kindle'il, kes on saadetud teise ülesandega viktoriaanliku Inglismaa aastasse 1888. Kuid nemadki saavad varsti aru, et kõik ei tundu minevat nii, nagu ajaloos kirjas ja nad püüavad sündmusi vanadesse rööbastesse tagasi pöörata...
 
Ma pean ütlema, et pärast raamatu "Doomsday Book" väga head lugemiskogemust oli see teos pigem pettumuseks. Sellest on tegelikult kahju, sest siin on kindlasti palju toredat ja see tundub üldiselt olevat ka autori enda jaoks selline "rõõmuga kirjutatud raamat".
 
Suures plaanis on tegemist eksituste komöödia tüüpi looga, kuhu ajarännud veel vinti peale keeravad. Willise huumoriga on mul aga kahetine suhe, kus mõned selleteemalised tööd meeldivad väga, sama tihti aga jätavad teised täiesti külmaks. Siinne lugu kuulub paraku selgelt teisele poole.
 
Ning huvitav on veel see, et kõigi autori kasutatud viidetega olen ma tuttav ja need meeldivad mulle sama palju kui (ilmselt) Willisele. "Kolm meest paadis" ja lord Peter Wimsey. P.G. Wodehouse ja Hercule Poirot. Loomulikult lord Tennyson ja isegi Wilkie Collinsi "Kuukivi".
 
Kuid iga kord, kui ma neid viiteid nägin ja nende üle head meelt tundsin, oli mul tahtmine pigem praegune raamat kõrvale panna ja minna hoopis neid üle lugema. Ning ma arvan, et see küll autori plaan olla ei saanud.
 
Hinnang: 5/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023

Autorite sildid: