Kasutajainfo

Arthur Machen

3.03.1863-15.12.1947

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur Machen ·

The White People

(jutt aastast 1904)

ajakirjapublikatsioon: «Horlick`s Magazine» 1904; jaanuar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Ei tahaks esmatutvuse järel kiidetud autorit kohe maha teha, aga paraku. Jutustuse proloog sisaldab ühe erakliku filosoofi ja müstika-uurija ning ühe profaani vestlust, kus erak selgitab oma ekstravagantset maailmavaadet Kurjuse, Patu ja Vooruse olemuse osas. Keskmiselt huvitav, aga mitte väga originaalne. "White People´i" põhiosa moodustab ühe käsikirjalise vihiku tekst, mille erak annab oma jutu ilmestamiseks vestluskaaslasele lugeda. See on pikk ja tüütu lugu, osaliselt vist ka seetõttu, et tekst pole absoluutselt liigendatud, puuduvad taand- ja tühiread. Tegu on ühe enesetapu teinud teismelise tüdruku üleskirjutusega oma lapseea üleelamistest ja tema hoidjatädi jutustatud legendidest. Suhteliselt segastest sündmustest võib aru saada, et tüdruk oli kuidagi ära valitud haldjataoliste olevuste poolt, nood lasid tal end mõnikord näha ja suhtlesid lapsega. Taustaks on lapsehoidja lood paganlikest rituaalidest, mida kohalikud ümbruskonna metsades läbi viisid ja mille tagajärjeks olid mitmesugused ümberkehastumised ja muud üleloomulikud reaalsusevahetused. Epiloogis täiendab erakfilosoof veel lühidalt seda, mida ta juba varem on selgitanud.

"White People´it" peetakse üheks parimaks Macheni tekstiks, aga mulle on see lapsik haldjate-värk vastukarva. Üldiselt annab see aga lootust, et Macheni viletsamateks peetavad jutud võivad just need õiged "kompud" olla.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021

Autorite sildid: