Kasutajainfo

Arthur Machen

3.03.1863-15.12.1947

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur Machen ·

The Great God Pan

(lühiromaan aastast 1894)

ajakirjapublikatsioon: «The Whirlwind» 1890; 13. detsember [katkend]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Üsna tugev tekst, eriti kirjutamisaastat arvestades. Ütleb nii, et üks tugevamaid neljasi, mis ma BAASis olen pannud. Lugu tuleks luguda ühe hooga läbi, sest peatükid on üsna eripalgelised ja on suur tõenäosus, et eelmine kipub meelest minema ja seoseid on raske tõmmata.

Esimeses peatükis kutsub neurokirurg enda juurde tuttava mehe härra Clarke´i. Clarke peab olema tunnistajaks ühele erakordsele operatsioonile. Kirurg on enda arvates leidnud võimaluse, kuidas väikese ajulõike abil näha tegelikku, paralleelselt eksisteerivat tõelist maailma. Ta teab, et iidsed targasid nimetasid seda tegeliku maailma nägemist Suureks Jumalaks Paaniks. Opereeritav on umbes 17-aastane tüdruk Mary. Arst oli selle orvu kunagi kusagilt üles korjanud ja on veendunud, et tüdruku elu kuulub temale, et võib operatsiooniga riskida. Paraku selgubki,et operatsiooni järel ärgates on tüdruk muutunud parandamatuks idioodiks, kes ei oska kogetu kihta ühtegi sõna öelda. Kuid arst on veendunud, et tüdruk on näinud Suurt Jumalat Paani.

Teises peatükis on lugu ühest Heleni-nimelisest tüdrukust. See erakliku loomuga orb võetakse kasulapseks ühes külas ühte peresse. Tüdruk armastab rohkem metsas kui omasuguste seas viibida. Samas metsas on iidne roomlaste-aegne tempel... Paar temast mõnevõrra nooremat mängukaaslast näevad teda metsas kas koos alasti mehe või mingi olevusega ja saavad nähtust tõelise psühhotrauma. Mida nad täpselt nägid, jääb saladuseks ka lugejale. Oma põhjapanevas essees "Supernatural Horror in Literature" kiidab H.P.Lovecraft Macheni teost, eriti meeldis talle autori ähmasus ja sõnakehvus õuduste kirjeldamisel. Pigem on kirjeldatud õudust kogeva inimese emotsioone, kui õudust ennast. Oma sümpaatia ilmestamiseks toob HPL ära tsitaadi just nimelt teose teisest peatükist. Seal ütleb üks tegelane Clarke´ile, kes on rääkinud talle just peatüki põhisisuks oleva loo Helenist, järgmised sõnad:

"It is too incredible, too monstrous; such things can never be in this quiet world, where men and women live and die, struggle and conquer, or maybe fail and fall down under sorrow, and grieve and suffer strange fortunes for many years; but not this, Phillips, not such things as this. /---/ Why, man, if such a case were possible, our earth would be a nightmare." Juhin tähelepanu, et sündmust, mille kohta need sõnad öeldi, lugeja teada ei saa (erinevalt sõnade ütlejast). Teine peatükk on konkurentsitult teksti vingeim.

Kolmandast peatükist edasi keskendub lugu naisele, kes ilmselt erinevate nimede all ja erinevatel aegadel veedab aega nii Londoni kõrgkihis kui põhjakõntsas. Iseloomulik on see, et temaga lähedalt suhtlevad mehed kas tapavad end või läheb neil üldse halvasti. Clarke ja tema sõber otsustavad välja selgitada, mis toimub. Lugejale jääb mulje, et tegu võib olla sama Maryga, kellele jutustuse alguses tehti ajuoperatsioon (mis aga ei osutu tõeks).

"Great God Pan" sisaldab paari väga ebamugavat kohta, kus on ähmaselt vihjatud sellele tegelikule teispoolsele maailmale ja sellele, mis juhtub inimestega, kes seda näevad. Võiks isegi öelda, et need kohad on muljetavaldavad ja õudsed. Täiskasvanud ja täie mõistusega inimene ei peaks muidugi ühtegi ilukirjanduslikku teksti lugedes õudust tundma. Nii et kas on siis Machen kirjutanud väga sisendusjõulisi passaaže või hakkan mina taas lapseks muutuma.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021

Autorite sildid: