Kasutajainfo

Stephen Baxter

13.11.1957-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Baxter ·

Weaver: Time`s Tapestry. Book Four

(romaan aastast 2008)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

„Ajakanga“ tetraloogia finaal. Tegevus toimub II Maailmasõja päevil ja sestap on ka üsna selge, et see on ideoloogiast pungil romaan. Juba proloogis lahendatakse ära üks mõistatus, me saame teada, kes, mille abil ja miks on saatnud Rooma Britanniasse esimese ettekuulutuse („Emperor“). Lühidalt öeldes, see on Einsteini ja Kurt Gödeli matemaatikast tuletatud teatav unesrändamise riistapuu, mille abil mõned erilised inimesed saavad minevikku läkitada sõnumeid, mida sealsed vastuvõtjad tajuvad samuti unes, pidades neid nägemusteks, ettekuulutusteks. See riistapuu satub sõja eelõhtul sakslaste kätte ning esimese katsena üritatakse ära hoida normannide sissetung Inglismaale ja selle asemele luua esimene põhjarahvaste aaria impeerium ja saadetakse minevikku nn Isolde menoloogium („Conquerer“). Teadupärast aga kuningas Harold tapeti ikkagi, mis viib tegelased mõttele, et äkki eksisteeris kunagi ja kuskil ka „pärisajalugu“, millest me midagi ei tea. Romaani kulminatsioonis üritavad inglased ja sakslased siis Columbuse avastusretkega tsurkida. Ühed seda teoks teha ja teised takistada, et ära hoida USA loomine ja sekkumine II maailmasõtta. Nende tsurkimiste tulemustest pajatas siis romaan „Navigator“.

„Weaver“ on aga selle sarja tõeliselt esimene alternatiivajalooline romaan – eelmised ainult mängisid selle võimalusega. Ja nagu ka eelmistes köidetes on siingi Ajakanga enda teema pigem macguffin, see mis sündmused käivitab ja võimaldab lugu jutustada. „Weaver“ räägib suures osas sellest, kuidas sakslased 1940 okupeerisid kagu-Inglismaa. Muudatus meie ajalooga seisnes selles, et Guderiani tankid lõid briti ekspeditsioonijõud Dunkirki all puruks ja see võimaldas läbi viia dessandi üle mere. Kokkuvõtvalt räägibki romaan sellest, kuidas Inglismaal saksa võimu alla elati ja kuidas mõlemad pooled ajaloosündmustega manipuleerisid. Lõpplahendus on etteaimatav, loogiline, ja ma pean tunnistama, et mitte päriselt rahuldustpakkuv.

Hindamise koha pealt on nüüd nii, et ühest küljest tuleks lajatada „üks“ ja teisest küljest „viis“. Ideede poolest standardsemat ja šabloonlikumat käsitlust võimalikust Inglismaa okupeerimisest ja sakslaste käitumisest on raske ette kujutada. Parem pole asi ka negatiivsete tegelastega: nad on tõesti väga pahad ja alatud ja valest ideoloogiast läbi imbunud. Need on kaks julma ja fanaatilist SS-ohvitseri, mees ja naine, mõlemad heleda peaga ja poolenisti psühhopaadid. Head kangelased on ehk veidi varieeritumad. Aga kuidagi ei saa öelda, et Baxter oleks II maailmasõjast rääkivas romaanis nüüd poliitilis-ideoloogilise külje pealt millegi uuega välja tulnud. Sakslased hukkavad tsiviilelanikkonda ja positiivsed tegelased ei jäta kasutamata ühtki võimalust oma põlguse väljendamiseks sakslaste ideoloogia üle. Omades tehnoloogiat, millega saab minevikku muuta, ei kipu head tegelased kaugemale vaatama sellest, kuidas saaks ära hoida Inglismaa okupeerimist.

Ent ma ei taha autoriga vaidlema hakata, küllap ta kirjutas asjust, mis eelkõige inglise lugejat peavad kõnetama. Nii et selle raamatu hinne tuleneb puhtalt sellest, et Baxter kirjutab väga hästi. Ta ei raiska ainsatki lauset ja oskab pidevalt tekitada pingestatud situatsioone, neid kaasakiskuvalt edasi anda ja põimida loosse nüansirikkaid detaile. Tal on suurepärane kujutlusvõime, ta oskab iga episoodi elama panna, nii et lugeja usub, et jah, just täpselt nii see kõiki oligi. Ainult romaani ja tetraloogia grande finale mõjub kuidagi operetilikuna

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: