Kasutajainfo

Stephen Baxter

13.11.1957-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Baxter ·

Navigator: Time`s Tapestry. Book Three

(romaan aastast 2007)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Time’s Tapestry tetraloogia kolmas osa viib lugejad Rekonkista-aegsesse Hispaaniasse ja Inglismaale. Autor kasutab siin sama võtet, mis varemgi: tegelasteks on eelmiste osade tegelaste otsesed järglased ja romaan on jaotatud mitmeks jaoks. Subjektiivselt võttes – mina tundsin sellisest formaadist juba natuke väsimust ja kui ise genealoogiatabelit ei pea, on oht et tegelaste päritolu unub meelest. Võrreldes varasemaga sajab nüüd ettekuulutusi ja lausa uksest ja aknast, romaanis on palju rohkem alternatiivajalugu… Baxter tunneb ajalooga manipuleerimisest suurt mõnu, kuid miinuseks on see, et selgeks ei saa ikkagi midagi. Kui üldse, siis läheb pilt segasemaks, sest tegelased tuvastavad, et nähtavasti on tulevikus koguni kaks Weaverit: üks saadab minevikku ettekuulutusi, teine aga mingeid ürikuid ja infot, et esimese ettekuulutused „ümber teha“. Baxter mängib läbi mitu teoreetilist stsenaariumi, mis oleks saanud, kui mongolid 1250. aastal poleks Euroopast jalga lasknud ja mismoodi oleks võinud kulgeda kolonisatsiooni ja maadeavastuse ajalugu, kui mitte Columbus. Ühtlasi nagu ilmneks, et me elamegi praegu muudetud ajalooga maailmas, ent tegelikult jääb see veel natuke segaseks. Üldiselt kujunevad siin välja kaks leeri, kes on inspireetud erinevatest ettekuulutustest. Üks leer üritab igati Columbuse kavandatavale retkele kaasa aidata ja selleks sokutavad nad igale poole võltsitud tõendeid maismaa olemasolu kohta teisel pool ookeani. Teine leer aga usub, et Columbuse retk toob kaasa Euroopa hukatuse, ning nad üritavad valmistada tulevikus saadetud juhiste järgi jumalikke masinaid, ehk siis omast ajast ees sõjarelvi. Nagu ka varasemates osades juhtus, siis jääb ajalugu meile teadaolevasse sängi, Columbus purjetab uljalt teele, aga osad tegelased on veendunud, et see on „vale“ ja et tegelikult juhtus kõik teisiti.

Üldiselt see ekskurss läbi 15. sajandi Hispaania (sest mis muud see sari on, kui alternatiivajaloolise boonusmaterjaliga ajalooekskursioon) on hästi välja peetud ja põnevalt loetav. Mulle meeldib Baxter stiil ja lause. Ta kirjutab rahulikult ja läbimõeldult, ei kaldu edvistamisesse, deep postmodern literatuursussse. Tema lause(ehitus) on tasakaalustatud, läbimõeldud, inseneerlik mõnes mõttes, tugev. On jõhkrat vägivalda ja seksi, on verd ja julmust ja korralikult läbitöötatud ajalooline taust. Kokku aga ei venita see välja üle „nelja miinuse“, sest tegelaste ja ettekuulutuste laviin muutis minu jaoks loo pisut raskesti jälgitavaks. Soovitada julgen aga kogu sarja küll.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: