Kasutajainfo

Stephen Baxter

13.11.1957-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Baxter ·

Ring

(romaan aastast 1994)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Mastaapne ja mahukas romaan - Xeelee sarja võtmeteos, mis paljud lahtised otsad kokku seob. Sisust:

40. sajand, päike ilmutab aga juba esimesi tundemärke elu lõppfaasi jõudmisest. Inimkond üritab asja uurida ning luua aegruumis tunnel 5 miljoni aasta kaugusele tulevikku. Sellise tunneli konstrueerimiseks peab aga kosmoselaev praktiliselt valguskiirusel liikudes sooritama reisi, mis kestab Maa aja järgi 5 miljonit, laeva aja järgi aga tuhat aastat (relatiivsus!). Tulevikus vaataksid nad mis päikesest saanud ning tuleks loodud ajatunneli kaudu tagasi oma aega (50. sajandisse tegelikult). Paraku ei suuda laeva ühiskond 1000 aastat oma normaalsust säilitada ja üks seltskond keerab 50 aastat enne reisi lõppu asja tuksi ning ajatunnel jääb rajamata. Mis siis toimub maailmas aastal 5000000 AD ? Päike on surmaagoonias paisunud juba Marsi orbiidini, teised tähed universumis on samasugused - punased ja suremas. inimestest pole aga kippu ega kõppu... Kuid siiski: signaalid tulevad otse päikesest ning neil õnnestub “daunlõudida” tehisinimene Lieserl, kes saadeti samuti 5 milj. aastat tagasi päikest uurima, kuid hilisemate sõdade käigus teiste tsivilisatsioonidega unustati. Koos Lieserliga hakatakse jälile jõudma, mis toimunud/toimumas. Nimelt kustutavad päikest ja tähti varjatud ainest (“dark matter”) eluvorm. Inimesed on aga sõjas (nende endi algatatud) Xeelee tsivilisatsioonilt peksa saanud ja ilmselt hävitatud. Xeelee ise (ja kogu barüoniline elu) on aga kaotamas sõda varjatud ainele, mistõttu on Xeelee rajanud üüratu artefakti: tuhandete galaktikate massi ja miljonite valgusaastate läbimõõduga pöörleva Ringi, mille läbi on võimalik universumist mõnda teise maailma lahkuda. Viimased inimesed leiavad õnneks Titaani jääst Xeele hüperdraiviga “Nightfighter’i”, millele tõstavad oma laeva elumooduli ümber ja “hüplevad” läbi 150 miljoni valgusaasta Ringi juurde ning lahkuvad koos Xeeleega läbi Ringi teise, noorde universumisse.

See pikk jutt oli nüüd lühidalt raamatu peamine sisu... Lisaks on aga seal piisavalt erinevaid tegelasi ja tegevust ning ohtralt teoreetilise füüsika seletusi, mis mulle kõik kohale kahjuks küll ei jõudnud. Mis mind selle teose juures aga kõige rohkem hämmastab, on asjaolu, et Ringi hard SF ületab oma fantastilisusega küll suurt osa teadusliku tõepära piirangud hüljanud ulmet. Kas siis teaduslik tõepära on üldse piirang? Baxter pidi ju isegi selline mees olema, kes kõigi oma serveeritavate “imede” võimalikkuse oma käega läbi arvutab. Mis kõik küll neist võrranditerägastikest välja ei kooru...

Teksti loeti inglise keeles

Ei tea, ei istu mulle see Baxter. "Aborigeenid" (need, kes seal laevas puude otsas elasid) olid lahedad. Aga muidu oli mõttetut jura liiga palju. Ja paar kohta jätsid usutavusega kah üsna kahtlase mulje. Ja seda füüsikalist targutamist (olgu peale, et ilusti puust ja punaseks värvit, et lihtne talumats ka aru saaks) oli kah tibake liiga.Oleks võinud ka vabalt kolmandiku jagu mahtu kokku hoida.Paras hinne oleks 3,5 tegelt. Et nelja nigu ei taha hästi panna, aga kolm tundub pisut jälle vähevõitu.
Teksti loeti inglise keeles

Mulle see Baxter tegelikult istub. Aga võrreldes eelmiste Xeelee sarja teostega jäid Ringi lugedes siiski paar asja hinge kriipima.

Mastaabid. Need on ikka liiga suured isegi paadunud ulmelugeja jaoks. Kolmesaja valgusaastase läbimõõduga musta auku või sadade miljonite valgusaastate pikkust superstringist rõngast on lihtsal lugejal sama võimatu ette kujutada nagu näiteks miljardikroonist rahasummat. Ehkki mõlema olemasolu võimalikkust ümber lükata nagu ka ei oska. Ja siis veel tsivilisatsioonid, kes üksteise rajatisi galaktikatega pommitavad...

Veel on näha, et Baxteril on hulk teadmisi tähtede ja planeetide hingeelust, mida ta kangesti tahaks lugejatega jagada, aga kohati ei ole ta leidnud selleks just parimat vormi. Nii on tekkinud dialoogid, kus üks tegelane kukub asja ees, teist taga, teisele seletama midagi et "kas sa ka tead et selle Jupiteri kaaslase atmosfääris on n protsenti gaasi x ja m protsenti gaasi y". Tulemus kõlab umbes sama totralt nagu üks keskmine pesupulbrireklaam.

Aga kokkuvõttes on tegu siiski lugemist väärt teosega. Kes on varasemaid Xeelee sarja romaane lugenud, leiab siit viiteid nii "Timelike Infinityle", "Fluxile" kui ka "Raftile".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: