Kasutajainfo

Lino Aldani

29.03.1926–31.01.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lino Aldani ·

Quo vadis Francisco?

(jutt aastast 1986)

eesti keeles: «Quo vadis, Francisco?»
antoloogia «Nekromanteion» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (6)

22.02.2016. See lugu on vähemalt meeldejääv ja usutav. Mis on juba isegi suured voorused. Tõstan hinde 5 peale.

Huvitav, kas Simmons oli seda lugenud...?

Teksti loeti eesti ja inglise keeles

Katoliku preester isa Francisco otsustab võtta oma missiooniks planeet Geroni põliselanike ristiusku pööramise. Geroni eripäraks on kohaliku keskkonna mõju inimeste füsioloogiale-aasta aja jooksul vananeb planeedil viibiv maalane üheksa aasta võrra.

Katoliku preestrile sobilikule käitumisele ei õnnestu isa Franciscol Geronil viibides truuks jääda-hapra kehaehitusega geronlase tapmisele enesekaitseks järgnevad pealesunnitud abielud naissoost geronlastega ja rituaalsed kahevõitlused rivaalidega. Geronlaste ristiusustamine näib siiski vilja kandvat, ent loo lõpplahendus on ootamatu...

Lugu on täiesti talutavalt kirja pandud-ei midagi rabavat, mis motiveeriks maksimumhinnet panema, ent lugeda kõlbab.

Teksti loeti eesti keeles

Võrdlemisi tüütu jutuke ühest õnnetust katoliku preestrist, kes oli maha jäänud kuhugi äärmiselt kaugele planeedile, kus ta proovis üheaegselt nii kohalike oludega kohaneda kui kohalikele katoliiklust peale suruda.

No ega ta ju halb jutt polnud, hea aga samuti mitte. Just selline keskmine, ülikiirelt ununev jutukene. Tüüpilise eestlasena mul religiooniteemalised jutud ei ärata esiteks mitte mingisuguseid seoseid, mida nad ehk lapsest saati kristlusest läbiimbunud riigi - Itaalia näiteks - kodanikul ärataksid. Ja teiseks, mulle ei tundu nad ei salapäraselt ja perversselt pühadustteotavad (preester pidi endale naise võtma, issake kui jube!) ega ka mitte puberteedi jõuetu mässuna enne mugandumist ja leppimist, vaid lihtsalt igava ja tüütuna. Ei eruta, ei vihasta...Lihtsalt igav...Kolm.

Teksti loeti eesti keeles

Minu hinne jääb nelja ja kolme vahele, ehkki selle lühikese loo keskel olin ma kindel hoopis maksimumhindes. Aga see novell - ja see on novell - kinnistab minus üha rohkem arenevat veendumust, et novell ongi pealiskaudne zhanr. Ka meisternovell on pealiskadune, ehkki seda on väga raske kirjutada. Antud novelliga ongi nii, et ma ütleksin, et see on hea, ainult lõpp on natuke...hajus... väheütlev... aga mul on sama mure, mis ikka novellide puhul, et kohustuslik pealiskaudsus ei tekita teksti seda segmenti, mida ma kuidagi hinnata oskaksin, või millega kõrvutades oma elamusi ja muljeid võrrelda.

Katoliiklus ei oma novelli ainesega erilist seost. Peamine on siin lepitamatu vastuolu oma kohustuste ja nende täitmise meetodi vahel. Francisco pidi tapma, et ristida ja misjonit edasi viia. Kindlasti on katoliku teoloogias selle kohta virnade viisi teoseid, et kui palju ja millist pattu võib misjonil teha. Võib muidugi mõelda, et mis ilge lollus see on, mis sunnib üldse inimesi niimoodi käituma - võõral planeedil misjonit läbi viima, tapma ja lõpuks ennast ohverdama/karistama.

Ma näeksin novellil ka teistsugust puänti, mis mulle ehk rohkem meeldiks. Nimelt avastab Francisco, et naised põgenesid "mängult", ainult sellepärast, et gerontlased saaksid jälle kahevõitlust ja tapmist näha. Et sellest oli kujunenud neile teatav hasartmäng ja meelelahutus ja järelikult kogu püha misjon oli läinud untsu.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle see jutt meeldis. Just preestri hingepiinade tõttu, mis olid üsna usutavalt ja põhjendavalt välja toodud. Religioon siin tõepoolest väga suurt rolli ei mänginud. Pigem peategelase eetilised ja moraalsed veendumused. Lõpp muidugi jäi natuke lahjaks. Ootasin midagi põhjapanevamat, raputavamat. Mida ei olnud, seda ei olnud. Sellepärast ka ainult neli
Teksti loeti eesti keeles

Tegemist on paraja mõistulooga ja tuleb tunnistada, et ega ma kohe taibanudki, mida autor sellega nüüd täpselt öelda tahtis. Nüüd, arvustuse sisestamise hetkel, polnud ka sisu enam päris täpselt meeles ja pidin meeldetuletuseks natuke üle lugema. Ning vaikselt hakkas koitma… Ilmselt loen tulevikus seda juttu veelgi - tundub, et tegemist on sellise hea veini tüüpi tekstiga, mis iga lugemisega vaid paremaks läheb.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: