Kasutajainfo

Taivo Rist

  • Eesti

Teosed

· Taivo Rist ·

Kümme tuhat aastat üksikvangistust

(jutt aastast 2014)
https://algernon.ee/10000_a_yksikvangistust

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2014; oktoober
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
0
2
0
1
1
Keskmine hinne
2.75
Arvustused (4)

Üle mitme kuu ilmutas ennast "Algernon". Võtsin siin õhinal ette ja hakkasin lugema. Sant värk, õhtul väsinud peaga, annan endale aru, et võibolla ei saa ma päris hästi pihta selles loos peituda võivale peenele irooniale. Aga eks ütle ka see midagi, et ma lugemise ajal vähemalt kolm korda tukkuma jäin - seesinane tükk ei suutnud niimoodi haarata, et oleks und peletanud.

Kunagi tulevikus. Keegi kodanik tahab kasutada ajamoonutuse tehnilist vidinat nimetusega Mülleri kera, et päästa eesti kultuuri. Selleks on siis vaja kodaniku meelest tõlkida inglisekeelne Vikipeedia eesti keelde. Ühe inimese jaoks liigsuur tükk? Pole hullu, nagu öeldud, siis kulgeb Mülleri keras aeg teisiti ja inimene võib elada piisavalt kaua, et selle ülesandega isegi hakkama saada. Jutus siis hakkabki kodanik tõlkima.

Selle jaburusega siin on see mure, et ma ei saagi väga sotti, kas autor mõtles seda tõsimeeli või mitte? Eestikeelne Vikipeedia on ju täiesti olemas ja sama hästi võiks kultuuri säilitamise nimel Encyclopedia Britannicat tõlkida. Kõigi maade entsüklopeediate tõlkimine ka ei aita kultuuri säilitada kui selle kultuuri kandjad vahepeal sujuvalt välja surevad... Heakene küll. Suurem osa jutust on klienditeenindaja ja kliendi omavaheline vestlus. Repliik siis selle kohta, et asuski vend tööle ja siis tuleb lõpp kätte. Eriti midagi ei toimugi.

Pole nagu suurem asi.

Teksti loeti eesti keeles

Tegu on keskmiselt õnnestunud paroodiaga minu jutule. "Algernoni" toimetuse nimel palun lugejatelt vabandust, et vastavat selgitust polnud õigeaegselt lisatud. See viga saab parandatud.
Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest pole see jutt üldse mitte paroodia, vaid päris tõsimeelne stsenaarium sellest, kuidas üks inimene, kelle nimi on juhuse tahtel sama, mis loo kirjutanud autoril, teostaks ennast maailmas, kus oleks võimalik aeg maha võtta. Unistus, unenägu, paraku kuiv, sest ei saa ju unenägu, mis on rõhutatult aseksuaalne, olla märg. Isegi niiske mitte.

Kui minna ajalukku, siis sellised inimesed nagu antud loo peategelane, on reaalselt täiesti eksisteerinud - need olid mungad, kes enne trükikunsti leiutamist kloostrikambrikestes tolleaegseid raamatuid käsitsi ümber kirjutasid. Paraku ei tea me neist ühegi nime, sest sellelaadilisi pingutusi lihtsalt ei väärtustata. Vikipeediat ei hakka keegi selle marginaalsesse keelde tõlkinud isiku järgi Taivopeediaks ümber nimetama, küll aga oskab iga põhihariduse saanud inimene öelda, kes oli Johann Gutenberg.

Siit siis ka soovitus käesoleva loo autorile - mõtle suurelt. Kui sul on aega laialt käes ja kogu maailma informatsioon, siis tule välja vähemalt vähiravimiga või millegi muu olulisega, mis muudaks maailma. Kui suurelt mõelda ei oska, siis mõtle väiklaselt, kohe päris väiklaselt. Sellest, kuidas oma närvidelekäiv naaber või suurustlev sõber ükskord ometi paika panna. Sest sellega suudab igaüks samastuda. Aga ära mõtle nagu kuivik. Kuiviku mõtted ei lähe kellelegi korda.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle see Vikipeedia-teemaline ning (enese)irooniline paroodia täitsa meeldis. Kuigi jah, ilmselt enamiku lugejate jaoks jääb see liialt suurel määral siseringinaljaks.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: