Kasutajainfo

Taivo Rist

  • Eesti

Teosed

· Taivo Rist ·

Laatsaruse rahamasin

(jutt aastast 2007)
http://algernon.ee/laatsaruse_rahamasin

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2007; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Algernon
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Peategelane avastab enda surematuse ja sellega kaasneva võime ajas rännata. Selleks et ajas rännata peab mees sooritama enesetapu, mille järel paigutatakse ta ajas 15 minutit tagasi.

Õieti eksisteerib kaks lugu, Bix Pokupoja "Laatsaruse needus" (2005) ja käesolev, Taivo Risti töötlus. Lood lahknevad sel hetkel kui peategelane otsustab lotot mängida ja võita. Pokupoja kangelasel see õnnestub, Ristil mitte. Pokupoeg keskendub seejärel peategelase edasisele elukäigule, Risti kangelane maadleb ülejäänud loo vältel ikka selle lotol võitmise küsimusega.

Probleem on tegelikult selles, et seesinane lugu, millega Taivo Rist äsja Stalkeri võitis, koosneb rohkem kui 2/3 osas Pokupoja originaaltekstist. Kuigi töötlus avaldati Pokupoja kaasteadmisel, oleks korrektne olnud siiski panna Pokupoeg selle loo esimeseks autoriks (ja Stalker jagamisele) ning ainuautorlusega poleks pidanud lugu üldse Stalkerinimekirja pääsema. Muidugi ei süüdista ma Taivot siin loo kirjutamises vmt., küsimus on puhtalt autorluse ebaõiges määratluses.

Seda enam, et tegelikult (ok, minu meelest) pärineb kõik, mis loos on tõeliselt head ja meeldejäävat, nimelt Pokupoja sulest. See, et Pokupoja algtekst lahknemispunktile järgnevas täielikult maha käib on eraldi teema, aga võtku mind tont kui ma Risti loo puändist (kaks erinevat numbrijada) aru saan.

Nii et maksimumhindest tuleb kaks punkti maha järgmistel põhjustel: a) hämar puänt, b) lugu, millest 2/3 teksti ei pärine väidetavalt autorilt ei ole töötlus, see on kellegi teise tekst + "alternate ending". Viimasega tahan ma ühtlasi väljendada seisukohta, et Taivo Rist sai vist senise ajaloo tööjõusäästlikuima Stalkeri.

Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest oli Taivo töötlus oluliselt etem kui Pokupoja variant, nii stilistiliselt (ökonoomia) kui sisu poolest. Lõpu kohta: eks seal vist mingi paralleelmaailmade asi oli, kui ma õigesti mäletan. Aga Pokupojale võiks Taivo vähemalt kõvasti välja küll teha.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: