Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959-

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Tõsjatša i odin den

(romaan aastast 2000)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Romaani tegevuse algusest nii umbes paar sajandit tagasi avastasid inimesed teleportatsiooni. Tegemist on mitte fyysikalise vaid ajutegevuse fenomeniga. Teatava tahtepingutuse läbi võib teleporteeruv isik siseneda ”Kleepuvasse Maailma”. See maailm ei lase läbi raadiolaineid, halvasti levivad seal valgus ja heli. Täidetud on see mingi myrgise, tiheda gaasiga, mille hingamine on meedikute poolt tugevasti vastunäidustatud.

”Kleepuvas Maailmas” on raske liikuda. Liikuda seal ometi saab. Maailmarekord (ilma hingamisaparaadita) on pisut yle seitsmekymne meetri. Kui teleporteeruja taas tavalisse maailma väljub, on ta täpselt samas suunas ja sama distantsi läbinud ka siin. Sõltumata sellest, kas meie maailmas juhtus vahepeale näiteks betoonist sein või mõni muu takistus. Ja mis kõige olulisem - välise vaatleja jaoks toimus see liikumine hetkeliselt, ilma ajakadudeta.

Asja juures on veel yks nyanss. Teleporteeruda suudavad ainult naised.

Yhiskondlikus korralduses toob selline avastus kaasa kardinaalseid muudatusi. Sõjavägi ja politsei moodustatakse nyyd eranditult naistest. Lõppkokkuvõttes lähevad kõik vähegi juhtivad ametikohad naiste kätte ning mehed muutuvad teise sordi kodanikeks. Järgneb rida ylestõuse, mis naiste poolt veriselt maha surutakse ja meestest saavad sisuliselt mitteinimesed - ex-manid. Õigusteta pool-orjad

Syndinud poisslapsed võetakse nelja aasta vanuses nende emadelt ja paigutatakse vastavatesse kolooniatesse. Haridust neile eriti ei anta. Õpetatakse lihtsamaid ja fyysiliselt raskemaid töid. Milleks neile rohkemat? Andekamad võivad tööd leida tehnikutena.

Romaani peategelane, Tim ”Molnija” (”Välk”) töötab gladiaatorina. Midagi sarnast tänapäeva wrestlingule. Musklis hiiglased peavad poksiringis simuleeritud võitlusi. Labasema maitsega neiukesed vaatavad ja kiljuvad vaimustusest. Timil “Molnijal” on saladus. Ta on nimelt (enda teada) ainus mees kes suudab teleporteeruda nagu naised. Yhtlasi on ta tegev meeste põrandaaluses vastupanuliikumises.

Yhel suvel lähevad lahti kummalised kõlakad, justkui tahetaks ylalmainitud vägivaldseid vaatemänge ära keelata. Ametliku versiooni kohaselt ei sobivat need kokku inimese (naise) kõrge moraaliga. Tegelikult aga liiguvad jutud, et yleyldse, kõik mitte-eluliselt-vajalikud töökohad koondatakse ja et töökätest on sellegipoolest tohutu puudus, samal ajal kui yle maa rajatakse mingeid uusi, salapäraseid tehaseid..

Hoogne ja maskuliinne gender-fantaasia. Ehk mõnevõrra rohkem põnevusromaan kui Gromovi teised asjad, samas kaotamata midagi muudes kvaliteetides. Vyrtsitatud ohtrate heade mõttekildude ja lõbusate detailikestega. Jälitajate eest põgenev Tim satub mingil hetkel näiteks Anne McCaffrey nimelisse põiktänavasse ;) Täielik kompvek. Soovitan soojalt.

Teksti loeti vene keeles

Gromovi romaanide hindamisel pole minul kahtlusi eriti tekkinud - siiani ainult viied. Ka see romaan pole erand, hinne ikka viis. Ootasin midagi "Naistemaailma" teemalist, ja sellel teemal on päris palju raamatuid (isegi filme). Taolise "naiste maailma" tekkeks on igati hea põhjendus: taoline (isegi küllalt piiratud) teleportatsiooni võime annab suure võimu sellise võime omajatele (antud juhul naistele) ja viib need paratamatult ühiskonnas juhtivale rollile. Ülejäänutel tuleb leppida väga tagasihoidliku ja teisejärgulise rolliga, kus igaüks püüab hakkama saada nii nagu oskab, tihtipeale ka endasuguste arvelt.

Paralleele tekkis aga hoopis kummalises suunas - pigem Lazartshuki "Trankviliumiga" ja Lukjanenko "Holodnõje berega"ga. Ka seal on osal inimkonnast erilsed võimed, mis eraldavad neid teistest ning annavad neile rea eeliseid. Nii autorid kui ka nende romaanid on väga erinevad, kuid üks lisadetail (teleportatsioon, Sõna jne.) muudab kogu maailmapilti. Ja ega see väga oluline olegi, millistele inimestele need lisavõimed antud on. Gromovi puhul on piiriks inimese sugu. Asja sügavam mõte jääb aga ikkagi samaks - kuidas saavad erinevete võimetega inimrassi pooled koos eksisteerida.

Järjekordne viis Gromovile (kes on vahepeal märkamatult muutunud üheks minu lemmikkirjanikuks).

Teksti loeti vene keeles

Ilmselt lemmikteos siiani loetud Gromovi romaanide hulgast. Ei tea kas põhjuseks on see, et tegemist on romaaniga kus sündmustikku on rohkem kui arutlusi või on tegemist sellega, et see on üks teos kus peategelane annab kangelase mõõdu välja. Või on tegemist sellega, et kui Gromovi viimane romaan “Zavtra nastupit vetshnost” kõrvale jätta on sellel romaanil kõige positiivsem lõpp. Nagu eespool sai kirja pandud ei ole enda jaoks suutnud päris 100% kindlaks teha, miks mulle just see raamat kõige enam meeldib, aga nii see on.

Kui kuskil kätte satub, Gromovi teoste paber kandjal kättesaamine ei ole just lihtne ülesanne, siis tasub kindlasti lugeda. Kuigi seda võib öelda ka antud autori kõigi teiste romaanide kohta.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: