Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959-

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Vaterlinija

(romaan aastast 1998)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

Romaani "Narabotka na otkaz" järg. Tegevus toimub samas maailmas (ja romaani lõpupoole ilmuvad välja ka mõned esimese romaani tegelased), kuigi hoopis teisel planeedil. See on päris omapärane planeet, mis koosneb läbinisti veest (igatahes tahke tuuma olemasolu pole kindlaks tehtud), meenutades sellega hiigelsuurt veetilka. Ja selle nimeks ongi Tilk.

Kuna Tilk asub tähtsate hüperväravate läheduses, on sellele ehitatud hiiglaslikud ujuvad jaamad kosmosesüstikute vastuvõtuks ja lähetamiseks. Kuid planeet pole ühtne. Pool planeedist on Maa valduses, ülejäänud osa on jaotatud kolme erneva kolooniate konföderatsiooni vahel. Osapooled on vaenujalal, kuid kuidagimoodi püsib hambuni relvastatud tasakaal. Suurim baas on Maa sektoris, ja see kannab nime Ujuk. Just sinna saadetaksegi aega teenima noor allveevägede leitnant Philipp Alvelo. Pahaaimamatult satub ta mitme salateenistuse huvide lõikumispunkti.

Seikluslikul foonil areneb aegamööda ka esimeses romaanis üles võetud põhiteema - nn. "mustad laevad" ja nende (agentide) tegevus. Gromovile omaselt mustas värvis puudust ei ole, eriti romaani lõpupoole. Hindeks kindel viis.

Teksti loeti vene keeles

Käesoleva romaani hindamisega olen ma parajas kimbatuses. Kahtlemata on ta parem kui ”Narabotka na otkaz”, millele ma nelja väänasin. See tilgakujuline planeet, ”mille tahke tuuma moodustasid uppunud allveelaevad”, oli tõsiselt geniaalne tegevuspaik. Kohati võttis ikka kohe nurruma suurest rahulolust ;)

Teisest kyljest on romaani temaatika mitmeid kordi mujal läbi võetud ja seeläbi ykskõikseks jättev. Kolmandaks ei meeldinud mulle yldse see järsk kannapööre romaani viimase kolmandiku alguses, kus sisuliselt oli vahele topitud yks peatykk eelmisest romaanist ja edasi läks kõik samade fyysiliste isikute, kuid teiste nimede ja teiste isiksustega.

Pärast pikka kaalutlemist panen hindeks pika miinusega viie. Yldarvestuses hea ja tugev asi. Gromov, samas, suudab paremini.

Teksti loeti vene keeles

Selle arvustuse ja raamatu teistkordse lugemise vahel on tegelikult kuujagu päevi ja üks väga hea Vonnegut, üks niru Lukjanenko jõulujutt ning pool päris põnevat Valentinovi käsitlust Spartacusest ja seepärast on mul hää meel, et romaan juba kaks arvustust saanud, mis säästab mind vaevast selle sisu, mille detaile ma ausalt öeldes enam vist eriti ei mäleta, ümber jutustamisest. Seega saan ma vaid ühineda tõdemusega, et diloogia teine osa on esimesest tõepoolest parem ning tunnistada, et mindki häiris vanade tegelaste vägivaldne sissepritsimine muidu kenasti ja sujuvalt kulgenud romaani teise kolmandiku lõpus. Päris lõpp oli aga jälle väga hea, näiteks need laste katsed tähtedega ning üldse kogu idee inimjärglastest, kes inimesi sedavõrd tüütuks ja häirivaks peavad, et sellest prügist pääsemiseks omaette Universumi loovad. Ka meeldis mulle see päris fin, mis oli ilmselt nii positiivne kui Gromov üldse suudab olla, mis mulle, kui inimlikku headusesse rumalal kombel endiselt uskujale, jällegi sobib.

Viis on siiski pigem nõrk, kui rasvane.

Teksti loeti vene keeles

Kaks kolmandikku teosest oli väga hea. Aga lõpus vanade tegelaste sissetoomine, osaliselt oli seda diloogia moodustumise jaoks vaja ... aga ei meeldinud.

Paistab et Gromoviga kipub minu puhul nii olema, et kui raamatu kätte saan siis loen kiiresti läbi ja hakkan pärast seda osa raamatust otsima, mis ei meeldinud. Tundub, et sellepärast, et nii mornid teosed ei saa ju nii head olla.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: