Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959-

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Menuet svjatovo Vitta

(romaan aastast 1997)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Teismelisrobinsonaade on ulmes varemgi ette tulnud. Heinleini "Tunnel In The Sky", mingil määral sinna alla ehk ka Lukjanenko "Rõtsari soroka ostrovov". Käesolev teos on neist mõnevõrra räigem..

Nelikymmend aastat tagasi juhtus yhe reisilaevaga väike äpardus, mille tagajärjel too maandus mingil asustamata kui esmapilgul eluks igati kõlbulikul planeedil. Paari järgneva kuu järel surid kõik täiskavanud. Järele jäid ca 30 eelsugukypset jõmpsikat.

Möödusid aastad. Need lapsed ei vananenud. Kes kui vana oli, noorim kolmekuune, vanimad 13 aastased.. Nii nad jäidki. Ainult aastad möödusid. Nelikymmend pikka aastat.

Elu tollel planeedil pole kerge. Toitu kohalik loomastik/taimestik eriti ei paku. Hing hoitakse endal sees ainesyntesaatori abil, milles muundatakse kohalikku turvast vastiku maitsega pastaks. Syntesaatori kasutegur on näruselt madal ja turba kaevandamine ränkraske orjatöö.

Võimuohje hoiab enda käes kadunud kapteni poeg Stefan. Selline, 13 aastane vananev diktaator, keda kõik vihkavad ja kelle võim baseerub isa vanal pystolil. Opositsiooni liidriks on karismaatiline Peter. Ydini jõuline, progressiivne ja rahva austuse ning armastuse pälvinud kuju.. kes tahab ka diktaatoriks. Kunagi olid nad Stefaniga sõbrad.

Vaat siis milline vahva kolmnurk - keskkond, inimesed ja võim. Veel vahvamad on erinevate tegelaste poolt lausutud asjakohased mõtteterad..

Teisest kyljest jäi mulle absoluutselt hämaraks see, mispärast oli siia vaja neid autori minavormis dialooge "kaugelt tulevikust pärit pealtnägijaga"? Esiteks ajasid nad mind kui lugejat vähemasti alguses ysna segadusse ja teiseks puudus nende järele imo lihtsalt igasugune vajadus.

See selleks. Tugev lugu! Ja tundub et ka tugev autor.

Teksti loeti vene keeles

Avo ütles põhilise juba ära, romaan on tõesti tugev. Ja üsnagi "Gromovlik" - vajadus valida seal, kus valikut polegi, ka musta värviga ei koonerdata. Ka minule jäid need vahepalad täiesti arusaamatuks, enamgi veel, need mõnevõrra lausa ärritasid. Suurelt jaolt nende pärast (võiksid jutäiesti olemata olla) viirele paras miinus järgi.
Teksti loeti vene keeles

Nagu eelnevad arvustajadki märkinud on, väga tugev teos. Minu meelest on asjal juures 3 viga. Esiteks need vahepalad, mis eespool mainitud on. Teiseks raamatu teine pool andis küll huvitava vaatenurga asjale, kuid jäi minu jaoks parasjagu segaseks. Kolmandaks ei ole ma just kõige suurem antud zhanri ehk teismeliste kosmoserobinsonaadide austaja. Kokkuvõttes on see minu jaoks piisav, et teosel mitte maksimum hinnet panna.
Teksti loeti vene keeles

Minule tuli seda lugedes kohe meelde Silverbergi "Hawksbill Station". Situatsioon muidu sama, ainuke vahe et Hawksbilli laagrisse pagendati täiskasvanuid, kogenud revolutsionääre, intelligentseid inimesi. Vähehaaval läksid nad seal küll hulluks, aga sellest hoolimata moodustasid sõbraliku, toimiva ühiskonna.

Sellel planeedil on aga lapsed - 40 aastat vanad küll, aga ikkagi lapsed: rumalad, tõrksad ja julmad. Ja selle 40 aastat on nad elus püsinud ainult tänu hirmule Stefani ja tema relva ees..

Üldiselt ajab see romaan mind segadusse ja tigedaks. Palju on ebausutavat. Sellise meelsusega kamp ei suudaks mingil juhul paari aastatki elus püsida, rääkimata neljakümnest. Juhi küljel rippuv kabuur ei takistaks kedagi talle selja tagant äigamast. Kõik jääb poolikuks: planeedi kohta ei selgu midagi, inimeste saatus peale Stefani pagendust jääb teadmata.. Ja need totakad autori vahepalad tulevikust telefonihuligaaniga ning romaani moraalitsev lõpp ajasid ikka päris kurjaks.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: