Kasutajainfo

Arthur Conan Doyle

22.05.1859-7.07.1930

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur Conan Doyle ·

The Mystery of Cloomber

(romaan aastast 1889)

eesti keeles: «Cloomberi lossi saladus»
Tallinn, J. Ploompuu, 1912

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

19. saj. lõpus ja 20. saj. alguses oli eesti keelde tõlgitud raamatute valik kummaline. Domineerisid adapteeritud variandid kergetest juturaamatutest, mis olid kas "seikluslikud" või "haledad" (jutumärgid tähistavad siin irooniat, mitte tsiteerimist). Mul on omalgi riiulis selliseid asju nagu "Must ja walge mees ehk Neegri kuningas Mungo. Ilus ja põnew jutustus Lõüna-Amerikast" (1899) ja "Täielik Hirlanda elulugu. Kurblugu ühe hertsoginna elust". Ehkki käesolev Doyle`i raamat ei püüa pealkirjaga kogu raamatu sisu ära rääkida, tekitas tema ilmumisaasta eesti keeles siiski skeptilise eelpositsiooni. Õnneks eksisin.

Kuhugi Inglismaa rannikule kolkapiirkonda asub elama erukindral oma perga. Kohalikega ta ei suhtle, maja ümber ehitab kõrge aia ja miskipärast on mees pidevalt hirmul. Ida-Indias sõdinud sõjaväelane kardab eriti Indiast tulevaid laevu ja tumeda jumega isikuid. Mõistatuse lahenduseni jõutakse läbi naabrimehe, kindrali aedniku ja perearsti vaatevinklite. Selgub, et kindral on Indias sõdides toime pannud sõjakuriteo (tänapäeva mõistes), mille käigus omakäeliselt tapnud ka ühe budistist eraku, kes oli umbes 1000 aastase meditatsiooni tulemusena jõudmas pooljumalikku staadiumisse. Guru jüngrid lasevad inglise sõjardile teatada, et ühel päeval tuleb kättemaks, aga milline ja millal, jäetakse saladusse. Paarkümmend aastat vaevlebki kindral surmahirmus ja kuuleb tihti hingekella helinat - otseses mõttes. Ja ta hirmud pole asjata: ühel päeval maabub tema lossi lähedal Aasiast tulnud laev koos kolme hõlstidesse mähitud kujuga...

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: