Kasutajainfo

Clifford D. Simak

3.08.1904-25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

The Visitors

(romaan aastast 1980)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1979; oktoober - detsember
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Raamat on lugu sellest kuidas ühel päeval ühes Ameerika kolkas maandub risttahukas. Peagi selgub, et tegu on tundmatu eluvormiga otse kosmosest ja et temasuguseid on seal (maa orbiidil) veel sadu. Selge see et inimestel tuleb midagi ette võtta. Aga mida? Lugu kirjeldatakse peamiselt ühe ajalehetoimetuse ja USA presidendi nõunike vaatevinklist + mõned stseenid otse sündmuskohal. Erilisel kohal raamatus on veel mees kelle esimene tulnukas ajutiselt oma sisemusse haarab ja kellel seepeale oma side tulnukatega tekib. Üldjoontes on lugu piisavalt asjalik ja kompetentne, et teda mõnuga lugeda. Pisut poliitikat, mõned harivad ajaloolised tõed. Laiemas plaanis hakkab küll pikapeale närvidele käima autori kalduvus kujutada üdini võõraid eluvorme korrapäraste geomeetriliste kujunditena (mitte ainult selles raamatus), ent see selleks. Enamasti kiputakse hilisemat Simakit halvustama, see 76-ndal eluaastal kirjutatud romaan on tal siiski täitsa kobe välja kukkunud. Rahvale rohkem tuntud Simakist sarnaneb natuke romaaniga 'Nagu õieke väljal'(All Flesh is Grass).
Teksti loeti inglise keeles

Võib küll olla, et hard-SF fänn pisut pettub, et pole täpselt ära seletatud, kuidas need ufud siis ikkagi tselluloosist kõiksugust värki teevad või kuidas elu Maal õiglasemalt ümber korraldada. Aga see, mis raamatus on, on hea: põhirõhuga sellel, kuidas inimesed ootamatustele reageerivad, natuke ka pressiga manipuleerimist ja ajakirjanduse vastutuse moment. Sümpaatselt ameerikalik moment selles, et tulnukad hakkavad ameeriklastele autosid vorpima. Nojah, ja see lõpu-rosin ka muidugi. Et kas tehakse ainult tarbekaupu või otsustavad salapärased tulnukad ka inimese täiuslikuma mudeliga asendada. Viiele paneks siiski miinuse sappa, üle lugeda seda raamatut niipea ei viitsiks.
Teksti loeti inglise keeles

Ühest küljest ei pääse ütlemisest, et tegemist jällegi tüüpilise Simakiga, teisest aga on asjal hoopiski veidi nagu Asimovlik feel. Ehk seetõttu, et lugu on jutustatud vägagi lihtsalt ja sirgjooneliselt, samuti on loo üheks tegelaseks lausa USA president (pluss peotäis veel teisigi valitsuse vendasid), mis on Simaki puhul päris üllatav. Keskset protagonisti raamatus polegi. Lugu jutustatakse stiilis pildike siit, pildike sealt, hüpates 4-5 põhilise tegelase vahel. Praktiliselt kõik tegelased räägivad sealjuures ühtemoodi (ja palju). Kipub jääma mulje, et neile kõigile on sõnad suhu pannud üks ja seesama inimene - kahtlus langeb muidugi eelkõige raamatu autorile.

Paratamatult meenub lugedes They Walked Like Men. Esiteks küllaltki sarnane stiil, teiseks tekib huvitavaid paralleele ja ristumisi. Kui ühes raamatus saabusid maale väikesed ja ümmargused tulnukad, siis teises suured ja kandilised. Mõlemas teevad tulnukad iseendast asju. Mõlemas satub USA vabaturumajandus löögi alla, seda küll diametraalselt erinevatest külgedest - ühes üritavad tulnukad kõike ära osta, teises jagavad tasuta asju (vähemalt jääb selline mulje, enne kui raamat ootamatupoolselt lõpeb).

Kuigi teos jääb suhteliselt madalalennuliseks võrreldes paljude teiste Simaki raamatutega, on tegemist siiski kena ja sujuva lugemisega. Kerge miinus küll liiga järsu lõpu tõttu. Natuke oleks ikka võinud veel fantaseerida härra kirjanik, veidi liiga lahtiseks jäid otsad...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: