Kasutajainfo

Clifford D. Simak

03.08.1904–25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

New Folks` Home

(jutt aastast 1963)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fact—Science Fiction» 1963; juuli
Tekst leidub kogumikes:
  • Eesti Raadio
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Ükski põhjus pole halb, et Clifford D. Simakile mõni järjekordne viis panna... sedapuhku on siis põhjuseks autori 12-s surma-aastapäev. Seetõttu siis ka valitud tekst pisut tõsisem ja ülevam.

Vananev jurist on kalal oma lemmikjõe ääres ning avastab oma meelehärmiks, et jõe kaldale on kerkinud uus maja. Kuigi maja on korras ja hooldatud ei näi seal inimesi olevat. Võimalik, et vananev jurist ei saakski midagi enamat maja kohta teada, kuid rumal õnnetus. Mees väänab jõe ääres jala välja ning tal ei jää muud üle kui abi saamiseks majja komberdada. Majas on kõik ühe inimese jaoks valmis, ainult seda inimest pole kusagil näha...

Üsna pea saab vananev jurist teada, et see on tema maja... täpselt niikaua, kui tal seda maja vaja on. Põhimõtteliselt ei võlgne ta maja eest midagi, aga kui ta just aidata tahab...

Maja on täis juriidilist kirjandust. Pisuke omapära vast ainult selles, et antud kirjandus hõlmab Arktuuri, Deenebi, Eridani jne. õigusalaseid küsimusi. Õige pea selgubki, et vananev jurist ongi ainuke maalasest jurist selles sedavõrd «rahvusvahelises» kohtunike kolleegiumis.

Ilus lugu! Cliffard D. Simak näitab taas, et ta on väärt kõige inimlikuma ulmekirjaniku tiitlit. Sellises valguses pole ma tõtt öelda ulmes veel juristidest ja kohtuküsimustest lugenudki. Hea lugu, mis oleks ehteks ükskõik millisele juura ja õiguskorra teemalisele ulmeantoloogiale.

Teksti loeti vene keeles

Tuli kunagi Eesti Raadiost järgneva jutuna. Suurepäranel lugu tõepoolest. Erinevalt eelkirjutajast ma Simaki fänn ei ole, kuid käesolevale jutule ei saa mingil juhul alla viie panna. Eks ta võiks iga sellise vananeva juristi unistus olla...

Juuraga tegeleva inimesena suhtun muidugi kerge skepsisega absoluutselt võõra õiguskorra õppimisse sel tasemel, et kohtunikuna tegutseda suhteliselt lühikese aja jooksul -- juba maapealsetelgio õigussüsteemidel (Mandri-Euroopa süsteem, Common law, islami õigus näiteks) on nii suured erinevused, et ühest teise siirdumine ja kohtunikuks hakkamine nõuab aastaid kindlasti ka sel juhul, kui esimeses süsteemis juba suht pikaajaline kogemus olemas. Erinevate tsivilisatsioonide puhul peaks see kuristik veelgi laiem olema... Palju on räägitud sellest, et füüsikaline maailmapilt peaks pakkuma kokkupuutepunkte, mida on vaja tsivilisatsioonide kontaktiks (H lainepikkus 21 cm, Pythagorase teoreemi joonis jne), kuid minu meelest sotsiaalteadustes on võimalik sedavõrd eri teid pidi minek, et seal on mingeid ühiseid nimetajaid väga raske, kui mitte võimatu leida.

Teksti loeti eesti keeles

Kuus üheksat Simak, just see, mis mulle meeldib. Lihtsus ja inimlikkus. Ja optimism. Ja sügise värvid.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: