Kasutajainfo

Clifford D. Simak

3.08.1904-25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

The Autumn Land

(jutt aastast 1971)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1971; oktoober
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Nelson Rand on insener. Ta istub oma maja ees ja meenutab. Ta meenutab, kuidas ta lahti lasti, kuidas pea k9ik insenerid ja mehhaanikud lahti lasti yle terve Maa. Kuidas ta s9idab Chicagosse, et t99d leida, kuidas ta kohtub teiste lahtilastutega, ning kuiad ta j9udis siia, igavese sygise maale.

Ta hakkab otsima v9imalust kuidas minna tagasi reaalsesse maailma, kuid leiab, et tagasi ei saa minna, saab ainult minna edasi.

Teksti loeti inglise keeles

Lugu mehest, kelle side tsivilisatsiooniga hakkab nõrgenema. Ta tuleb ühest linnast ja suundub lootusrikkalt teise linna poole. Teekonnal kogeb ta nägemust kolmandast, irreaalsest linnast, mis annab talle vihje, et tema siht ei pruugi olla linn, vähemalt mitte seekord. Järgnevalt jõuab rännumees mingisse külasse, kus otsustab pisut hinge tõmmata. Peagi selgub, et küla preerias ei ole sugugi ainult küla preerias.   Varasematel aastatel olen Simakit lugedes olnud kimpus tema teoste mõistmisega. Vist on Simaki mõistmiseks vajalik pisuke kogus progressi-usku, mida mul tollal polnud küllaldaselt. Autor näib eeldavat, et inimene on alati teel kuhugi, mis on mõistujutt teekonnal saamisest kellekski: protoinimesest pärisinimeseks või inimesest postinimeseks vms. Teiseks näib autor eeldavat dualistlikku käsitlust kahest vastanduvast kategooriast, mida "Sügisemaal"  kehastavad tsivilisatsioon  ja kõnnumaa (preeria).   Tsivilisatsiooni ja kõnnumaa piiril olev küla on vahejaam, limbo, kuhu satuvad need, kes on tsivilisatsiooni jaoks üleküpsenud, aga peavad järele ootama mõne oma isiksuse osa (aju?) järelküpsemist, et olla valmis parajal ajal astuma järgmist sammu, millega tsivilisatsioon jääb nende jaoks pääsmatult  seljataha ning ees ootab vaid kõnnumaa oma piiritu avarusega.
Žanriliselt kuulub "Sügisemaa" pastoraalse ulme (pastoral SF) hulka. Kui Simak oleks olnud eestlane, oleks ta selle küla paigutanud kas mõnele saarele või kuhugi metsade keskele. Palju maastikukirjeldusi, nagu pastoraalses ulmes ikka. Võib soovitada.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: