Kasutajainfo

Clifford D. Simak

03.08.1904–25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

Madness from Mars

(jutt aastast 1939)

ajakirjapublikatsioon: «Thrilling Wonder Stories» 1939; aprill
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Pärast kahe aastast reisi maandub kosmoselaev "Hello Mars IV" Maal. See oli juba neljas reis Marsile, kuid esimene, mis tagasi pöördus. Kosmoselaeva tuleb tervitama suur rahvamass, kuid nende õuduseks leitakse laevast vaid üks inimene - seegi hullumeelne. Ülejäänud meeskonna liikmed on surnud - kes on saanud hoobi pähe, kes südamerabanduse, kes nuga.

Laevast leitakse ka väikene karvakera - marsi elanik. Teda hakatakse uurima. Samal ajal lähedal asuvas loomaaias lähevad kõik loomad hulluks ning agressiivseks. Nad murravad oma puuridest välja ning tapavad üksteis ja inimesi - ühesõnaga kõiki ettejuhtuvaid.

Dr. Gilmer, see kes uurib Marsi karvakera, avastab, et loomake pulseerib, ning tekitab ultraheli (3 miljonit Hz), mis põhjustab muudatuse ajus. Kuid tuleb välja, et see loomake on intelligentne, st. ta sondeerib ajusid, soovides leida kegagi, kellega suhelda.

Kui lõpuks tuuakse kohale aparaat, mis suudab tõlgendada ultraheli inimesele arusaadavaks, kostab sealt ainult lootusetust, üksindust ja hirmu, mistõttu otsustatakse see loomake valutult tappa.

Teksti loeti inglise keeles

Simak on üritanud Hard SF`i kirjutada, kuid tema puhul on vist liiga palju loota, et sellest midagi välja tuleks. Jutt kubiseb absurdsetest lapsustest isegi 1939. aasta kontekstis -- mehitatud lend Marsile saab realiseeritavaks enne laevaga kommunikatsiooni võimaldavat sidetehnika arengut, mehitatud lend Marsile läheb ainult miljon dollarit maksma, kosmoselaev maandub tervenisti Maale, mitte mingi maandumiskapsli abil ning mingisugusele rahvast täis põllule, kus pisimgi eksitus ilmselt tuhandeid inimohvreid kaasa tooks, koht on politseitõketest piiratud (kas kollase lindi abil -- irw), kuid sõjaväge pole kuskil näha jne. Masendav. Loomake on muidu hea ning asja idee ka tore, koguni nii tore, et Silverberg pidas seda vajalikuks 32 aasta päras "kaasajastada" oma jutus "Something Wild is Loose". Aga igasuguse loogika puudumise tõttu ei saa käesolevat hinnata kõrgemalt nõrgast kolmest. Alguses kaalusin isegi kaht, aga nii hull ta nüüd siiski ka ei ole.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: