Kasutajainfo

Clifford D. Simak

03.08.1904–25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

Installment Plan

(lühiromaan aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1959; veebruar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

Tore jutt, kus äratuntavad Simakile ainuomased elemendid. Niisiis, tulevikus domineerib kaubandusmaailmas Central Tradingu nimeline organisatsioon, mis oma monopoolses seisundis juba liigtardunuks osutub. Sheridani nimeline töötaja on ühes portsu robotitega ühel planeedil, kust võimalik hankida unikaalset taimset ainest, mis vajalik ühe üliolulise rahusti valmistamiseks. Meeskonna katsed kohaliku madalal arengutasemel oleva tsivilisatsiooniga kaupa teha aga äparduvad.Läbi proovitakse kõikvõimalikud marketingi ja reklaamitrikid, siiski tulemusteta. Nagu selgub, on hiidorganisatsioon maha maganud keelatud võtteid kasutavad konkurendid ning olukord täbar. Hindeks kindel viis.
Teksti loeti inglise keeles

Tore jutt, mille iseloomustamiseks kasutaks ma pisut meelevaldset paralleeli. Et kui «Suur eesõu» (The Big Front Yard) on justkui romaani «Way Station» embrüo, siis «Installment Plan» on kui romaani «Härjapõlvlaste kaitseala» (The Goblin Reservation) allikmaterjal, et sealt justkui see algas... see on nüüd ilgelt vaba tõlgendus, aga meeleolult on käesolev jutt (vähemasti minu jaoks) just miskit sedasama meeleolu kui see härjapõlvlaste romaan. Tõsi jutt, kisub lõpuks kohutavalt jõhkraks ja valusaks ära...

Ühel planeedil, kus elavad sellised gnoomide-laadsed põliasukad, peab Sheridani nimeline kaubandusagent koos hulga piiblitegelaste nimesid kandvate robotitega taastama ärisuhted kohalikega. Kunagi aeti nendega äri, siis jäi äri soiku, sest püüti seda taime (mis kohalikel kasvas) kusagil Maa kandis kasvatada... aga kahjuks polnud kusagil mujal neid tingimusi, mis sel kaugel planeedil. Tuligi taas gnoomidega suhted üles soendada. Ahjaa, sellest taimest sai produkti, mis oli väga vinge narkots, aga absoluutselt ilma kahjulike mõjudeta.

Firma, kus Sheridan töötab, on suht stagneerunud asutus. Kahjuks on see ainus üldkosmiline kaubandusorganisatsioon ning sellel planeedil leiavad monopolistid omale tõelise vastase... Nimelt ei suuda Sheridan kohalikega suhteid üles soendada... alguses on kõik ilgelt segane, siis aga kohtab Sheridan antud planeedil ühte piknikut pidavat tundmatu võõrtsivilisatsiooni esindajat. On ilmunud konkurent, keda ärksamad isikud on oodanud, aga... tegelikult oleks pidanud konkurenti kartma, sest hedonistist võõras vahendeid ei vali... too olend «niidab lamba ikka päris puhtaks».

Jutu lõpp on selline masendav-optimistlik... maalased ehk suudavad veel antud hedonistile ja tolletaolistele vastu panna... gnoomide jaoks on aga kõik juba lõppenud, neid ei päästa miski. Jutu hinne saab vaid viis olla, iseäranis lummab mind tagantjärele see, et kuigi on tegu miski poolesajaleheküljelise jutuga, jääb lugemise järel selline tunne, nagu oleks lugenud mõnda mahukat romaani. VIIS!!!

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: