Kasutajainfo

Clifford D. Simak

03.08.1904–25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

All the Traps of Earth

(jutt aastast 1960)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1960; märts
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Üksildane robot»
Eesti Raadio järjejutt

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
2
1
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

600 aastat ühtesid isandaid teeninud robot (ajal kui roboti keskmiseks pidamisajaks on ca 100 aastat) kaotab peremehe dünastia hääbumise tõttu ning oma mina säilitamiseks otsustab põgeneda. Peale seiklusi mõnedel planeetidel ta omale uue kodu ka leiab. Tundub, et see lugu on vaid variatsioon Linna teemadel ja lugemine kohutavalt väsitas...
Teksti loeti inglise keeles

Jutt ise oli päris hea, aga hakkas kuidagi venima. Samuti oli päris mitu ebausutavat kohta, näiteks tundis robot hirmu ja soovi tappa ning veel päris palju teisi inimlikke tundeid. Samuti jäi ebaselgeks see roboti uus omandatud võime kõike parandada, nii masinaid kui ka inimesi. Muuseas jutt on inglise keeles ka netis üleval.
Teksti loeti inglise keeles

Robot Richard Daniels on 600 aastat ilma mälukustutamise ja upgrade`ita ühte suguvõsa teeninud ja viimase hääbumisel, mälestuste säilitamiseks ja vältimaks oma mina kaotamist, otsustab ta Maalt põgeneda. Ilmselt on ta vanim robot maailmas. Ta klammerdub kosmoselaeva välisseina külge ja elab niiviisi üle ruumihüppe, pärast mida omandab kummalise võime näha asju seespoolt diagrammina (skaneerida) ja asju, sh ka inimesi, parandada.

Daniels seikleb mitmel planeedil; omandab uue korpuse ja mõtleb, et kas mitte temal, kui täiesti ainulaadsel robotil, ei olegi mitte arenema hakanud paravõimed - need, mida inimkond on edutult aastasadu üritanud endas teaduslikult kultiveerida. Daniels peab valima, kas hakata robitite jaoks miskiks messiaks ja uue ajastu kuulutajaks või suunata oma uued võimed sellele, milleks ta loodud on - inimese teenimisele. Leides ühe kolkaplaneedi ja tundes, et just seal teda vajatakse, otsutsabki ta teise võimaluse kasuks.

Jutus on mõned küsitavused. Öeldakse küll, et robot on väga kulukas ettevõtmine, ent kõik, millega nad tegelevad on laadimistööd. Milleks selline mehhaaniline kraana peab omama teadvust? Sostiaal-majanduslikus plaanis pole tööd tegevaid roboteid üldsegi tarvis. Teiseks on autor endale asjad ülemäära lihtsaks teinud - Daniels ei pea end laadima ega tankima; tal puuduvad igasugused vajadused (peale emotsionaalsete) ja sestap ta meenutab igiliikurit.

Hinnet ma siiski ei langeta; võimalik et nostalgiast. Jutustus meeldis juba siis, kui seda kunagi Eesti Raadiost korduvalt ette loeti; ning ka nüüd, originaalis üle lugedes, läks üsnagi ladusalt üles.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: