Kasutajainfo

Clifford D. Simak

03.08.1904–25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

Why Call Them Back from Heaven?

(romaan aastast 1967)

Hinne
Hindajaid
0
3
2
0
0
Keskmine hinne
3.6
Arvustused (5)

Romaani tegevus toimub 21. sajandil. Juba pikemat aega on inimesi pärast surma külmutatud lootuses, et tulevikus õnnestub neid taas ellu äratada ja tagada surematus. Kogu selle asjaga tegeleb firma nimega "Forever centre", mis on aja jooksul kasvanud peaaegu kogu maailma valitsevaks korporatsiooniks (kõik uinujad annavad oma vara FC käsutusse uinaku ajaks). Siin tulebki mängu peategelane, kes töötab sellesama FC heaks. Juhuse läbi saab ta enda valdusesse ühe tähtsa paberi, mispeale ta elu põrguks muudetakse. Üldiselt võrdlemisi mittemidagiütlev romaan, Simakilt olen parematki lugenud. Ainus positiivne moment on see, kui autor kirjeldab inimeste paanilist säästmismaaniat (iga siinilmas kõrvale pandud sent kogub magamise ajal protsente ja võib tulevikus tervet varandust tähendada).
Teksti loeti inglise keeles

Niisiis, 22. sajandi keskpaik. Kogu maakera suurimaks kompaniiks on tõusnud Forever Center, mis töötab surematuse saavutamise kallal. Seniks kuni seda pole, saavad kõik surnud külmutatud - ja nende varad lähevad elluäratamiseni kompanii käsutusse. Selge see, et ajapikku koguneb suurem osa maailma varast - ja sellest tulenevalt ka võimust - FC kätte. Suurem osa inimesi elab väga kokkuhoidlikult, kogudes kapitali teiseks eluks. Niisugune siis olukord milles raamatu tegevus aset leiab.

Peategelaseks on üks FC juhtivaid ametnikke Daniel Frost, pluss veel mõned episoodilised tegelased, kellest enamus ka raamatu finaalis kokku saab. Põhiliselt keerleb lugu korruptsioonijuhtumi ümber FC-s, millele mr. Frost kogemata jälile saab - ja kõrvaldatakse ametist valesüüdistuse abil. Sealt siis kulgeb asi edasi suhteliselt vaikselt, kuni vägagi Hollywoodilikult mõjuva happy endini.

Kogu raamatu vältel hõljus paraku õhus kerge ebausutavuse hõng - kuidas üldse toimib majandus, juhul kui suurem osa inimesi nii maniakaalselt kokkuhoidlikud on, nagu seda kirjeldati? Samuti, nagu Simakil tihtipeale, on mõned kokkusattumused ikka väga imelised - näiteks kadunud matemaatiku viibimine just seal, kuhu peategelane sisemise hääle käsul suundub.

Siiski laias laastus jällegi igati kena lugemine Simakilt. Plusspunktiks on robotite täielik puudumine. Eriti hea on peatükk 18, mis koosneb ühest lausest, mis ei täida isegi mitte tervet rida.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: