Kasutajainfo

Clifford D. Simak

3.08.1904-25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

The Big Front Yard

(lühiromaan aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1958; oktoober
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Suur eesõu»
antoloogia «Lilled Algernonile: Anglo-ameerika kirjanike ulmelugusid» 1976

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
23
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.852
Arvustused (27)

Minu arust on selles jutus koos paljud ääretult olulised märgid, mis annavad selle kordumatu jume Clifford D. Simaki romaanidele... ainult, et siin on tegu kontsentraadiga... kange kraam!

Sisust ei hakka siin tõesti rääkima – Hiram Taine`i, Beasley ja Towseri lugu peaks igal eesti ulmefännil loetud olema!

Jutt sai ka ameerika ulmefännide aastaauhinna «Hugo»!

Teksti loeti eesti, inglise ja vene keeles

Simak oskab kujundlikult, värvikalt kirjutada ja muudab lugude tegelased lähedasteks ja sümpaatseteks. Ka selles jutus on lahtiste kätega meisterdaja ja vanakraamiga kaubitseja Hiram Taine ning arengupeetusega Beasly sellistena kujutatud. Isegi saamahimulises ärimehes Hortonis leiab kirjanik häid külgi. Mis seal pikemalt , viite väärt lugu!
Teksti loeti eesti keeles

Ikka ja jälle loetud ja kaifitud. Mäletan, et lapsena lugedes avas just see jutt Algernonis mulle ulmekirjanduse võimalikud piirid ja võimalused. Ja ka hiljem just CDS suuresti see olnud, kes neid piire veelgi avardanud. Simak oskab olla nii naerune ja tõsine, traagiline ja koomiline, irooniline ja heldiv. Siin kõik need emotsioonid olemas. Simaki tehnika jutuloomisel on nauditav - pinge kogu aeg üleval, igal leheküljel ootamatu ja maitsekas süzheepöörang.
Teksti loeti eesti ja vene keeles

Põhjus, miks ma lörtsin ära praegu veel ilusa keskmise hinde, seisneb selles, et minu meelest on lugu üleliia kontsentreeritud. Teine põhjus tuleb lugemisjärjekorrast. Jutus kirjeldatu on ülisarnane `õiekesega`, mis romaanina on rohkem lahti kirjutatud, loetud varem ning seetõttu ka meeldib rohkem. Väga subjektiivne arvamus, kuna tegelikult on see jutustuse mõõtu lugu 7 aastat varem kirjutatud.
Teksti loeti eesti keeles

Mis "õiekestesse" puutub, siis imho on valdav enamik Simaki teoseidvobshe nagu yhe vitsaga löödud. Kunagi ammu kui ma kohalikuLaste ja Noorte raamatukogu venekeelset ulmefondi läbi töötasinja _kolmanda_ Simaki raamatuni jõudsin, mis oma põhimõtte poolesteelmistega võrreldes täpselt samasugune oli.. siis resultaadina kandsin ma Simaki autorina pikaks ajaks lihtsalt maha. Samas on ta kirja pannud sääraseid minu arvates geniaalseid asju nagu "Goblin Reservation".. ja ka käesolev jutuke. Kõigest sellest Simaki "pastoraalulmest" on "Suur Eesõu" imo raudselt yks parimaid. Isegi too lõpmatuseni korduma kippuv koer nimega Towser tundub selles loos kuidagi.. armsalt tuttavana. Oleks tal sellise tasemega jutte ometi rohkem!
Teksti loeti eesti keeles

Üks eelkirjutanu on öelnud, et Simaki kirjutised on kõik nagu ühe vitsaga löödud, minu meelest on see üks väärt vits olnud, sest ma ise küll temast ära tüdineda pole suutnud. Simak kirjutab juba kord sellisel viisil, mis mind asjade käigule kaasa paneb elama, antud jutt ainult kinnitab seda veelkord.
Teksti loeti eesti keeles

Ka mina kuulun üldiselt nende hulka, kellele Simaki ohjeldamatu ning mitte millegagi põhjendatud leiutistest kirev fantaasia närvidele käib, kuid käesolev on tõesti koos "Härjapõlvlasete kaitsealaga" suurepärane asi. Juba see idee olenditest, kes uksi meisterdavad eri maailmade vahele, on suurepärane ning kõik muu samuti. Mina oleksin siiski jätnud selle hiiglasliku orava või mis ta oli, tegemata, aga ma saan aru, et Simak ei saanud teisiti.
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks esimene Simaki lugu ja seepärast aastateks parim. Mitmeid kordi ma seda juttu lugenud olen, ei oska isegi kokku arvata. Kindlasti autori üks parimaid.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kord ühel ilusal sügispäeval, mil soe päike kuldas värvikirevat metsa ja kuivatas hommikust veel niisket maad, maandusid minu koduaias tulnikad. Või umbes nii see oli. Aga KODU on küll väga oluline. Sümpaatne, soe. Hea. Väga.
Teksti loeti eesti keeles

Kurb, huvitav ja mõtlemapanev. Natuke koomiline isegi -- stseen, kus sõjaväelane teatab, et prooviti lennukit majast läbi vedada, aga ei õnnestunud :)
Teksti loeti eesti keeles

Ilmselt eestlaste poolt enim tsiteeritud ulmelugu - v2hemalt mina kuulen vihjeid sellele igat poolt - alates lastesaadetest ja lo~petades Pirogovi platsil joova punkariga. No ju ta siis ikka kvaliteetne on... Minule igatahes meeldis. Ja ilmselt oli seal ka teistele midagi meeldej22vat, midagi ko~rva taha panemist va"a"rivat. Teosena seisab ta muidugi ta"iesti omaette. Ma ei suudaks kujutleda, kuidas ta paneks aluse mingile teosesarjale, ma pole isegi kohanud kusagil sellest jutust pa"rit mo~jutusi (vo~i pole ma siis osanud neid va"lja lugeda. Ta on yksi. Teistest eraldi. Just nagu p1ramiid keste ko~rbe.
Teksti loeti eesti keeles

Simak oskab kohtumisi võõrtsivilisatsioonidega nii kirjeldada, et mulle need miskipärast meeldivad. Tema tulnukad on sageli küllalt fantastilised, kuid ei tundu seejuures jaburad. Tõi meelde - nagu ka mitmele eelarvustajale - "õiekese". Kuna ka too kuulub minu lemmikute hulka, ärgu hinde üle imestatagu.
Teksti loeti eesti keeles

Peab siinkohal vist Targo Tennisbergi s9nu kordama. Olgugi, et enamus Simaki loomingust on justkui yhe vitsaga, kusjuures v2ga hea vitsaga, l99dud, siiski ta tyytuks ei muutu. Alati leiab paar nyanssi, mis on uued, ylej22nu kohta tuleb lihtsalt selline m9nus soe 2ratundmise tunne. See jutt on Simak oma tuntud headuses.
Teksti loeti eesti keeles

Simaki Head Jutud on säärased, et neid lugedes ma filtreerin välja kõik võimatused ja loogikavead ning naudin meeleolu.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: