Bruce Sterling
Sacred Cow (1993)

Põhilise on Avo juba ära öelnud. Lisan mõned kõrvalised mõtted "Püha Lehma" kohta. See on mu esimene arvustus Sterlingi teose kohta. Sterling on eelkõige tuntud oma küberpungilike kirjutiste poolest. Kas "Püha Lehm" kuulub küberpunk-juttude hulka, mine tea. Tehnoloogiale siin eriti rõhku ei panda ja maailm, mille Sterling lugejale ette asetab on suht kulunud ja soikuv. Tegevus toimub ühes Šotimaa väikelinnas umbes aastal 2047.
Indialasest filmilavastaja Jackie Amar üritab miinimumkuludega üles võtta seiklusfilmi. Maailm on selleks ajaks tõesti muutunud, nagu eelarvustaja on öelnud. Aasiamaad õitsevad ja Lääs kiratseb. Natuke meenutab "Püha Lehma" maailm seda maailma, mis Külma sõja ajal valitses. Ainult et osatäitjad on teised. USA ja NSVL asemel toimub Jaapani ja India maavõistlus, ning muidugi mitmel rindel: kosmosevallutamine on endiselt päevakorras, samuti üritavad konkurendid filmikunstis mõõtu võtta. Jackie Amaril on vaja lahendada mõningad likviidsusprobleemid ning poliitika teda eriti ei huvita.
Tegelaskujud kandsid küll aasialikke nimesid kuid käitusid enam-vähem Lääne inimestena, mis aga lugemisel mind ei häirinud, sest Sterling vist ei kavatsenudki väga tõsiseid karaktereid luua. Ikka oli mingi naljakas tahk neil juures. Jackie filmides esimese kangelase osi mängiv Bobby Dengzogpa näiteks mõjus oma hindu-fundamentalismiga koomiliselt. Kokkuvõtlikult võib öelda et "Sacred Cow" vajab lugemisel natuke harjumist nagu india film Lääne inimese jaoks, aga tulemus on positiivne. Vähemalt minu jaoks.
Teksti loeti inglise keeles