Kasutajainfo

H. P. Lovecraft

20.08.1890-15.03.1937

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· H. P. Lovecraft ·

Vari aja sügavusest

(kogumik aastast 2013)

Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Paar nädalat tagasi hakkasin vaatama filmi “Color Out of Space”, üsna värske tükk mida peetakse väidetavalt üheks parimaks Lovecrafti ekraniseeringuks. Umbes veerandi vaatasin ära ja sinna see jäi. Film polnud isegi paha aga ma viimasel ajal ei kannata hästi sedasorti kunstivormi väga pikalt, natuke vaatan ära ja siis kisub tagasi raamatu juurde. Kui nüüd hiljuti sattus Lovecraft lugemisjärjekorras esikohale siis avastasin meeldiva üllatusega, et avapauk ongi filmi algmaterjal, jutustus “Värv maailmaruumist”.  

Lovecraftiga on mul olnud mitmeid lugemuskogemusi. “Pimeduses sosistaja” on üks ehedamaid ja ägedamaid kogumikke, mis sattus enda elus just õigel ajal pihku (ilmus aastal 1996). Selline Lovecraft ongi enda hinnangul kõige parem - mitte väga pikad jutud ning autor suudab nii meeleolu luua kui mingi pointini jõuda. Ning on ka tõesti õudne. Natuke pikemad romaanimõõtu lood, näiteks “Hullumeelsuse mägedes” või “Charles Dexter Wardi juhtum” on natuke venivad, kus enda hinnangul läheb aur vähe valesse kohta ära.  

“Vari aja sügavusest” on huvitav kogumik, siis on üks lühijutt (“Värv maailmaruumist”), üks pikem lugu (“Vari aja sügavusest”) ning Lovecrafti essee, kirjanduslooline ülevaade “Üleloomulik õudus kirjanduses”. Noh ja kõige lõppu sarja koostaja Raul Sulbi suurepärane kokkuvõte Lovecraftist. Igaljuhul on antud raamatusse sattunud just Lovecrafti parem pool, mis on kohati vastuoluline väide kuna nimilugu on näiteks ju pikemat sorti. Aga näe, on seekord niimoodi.  

”Värv maailmaruumist” on enda jaoks just selline nagu üks Lovecraft olema peab. Vihjed ennenägematule õudusele, mis end loo voolates järjest enam ja enam lahti kerib. Ei tahaks isegi poole sõnaga sisusse laskuda kuna jutu mõte ongi pidev kruvi kinnikeeramine. Lihtsalt suu-re-pärane!  

Nimilugu “Vari aja sügavusest” - jällegi pole sisu enda hinnangul asi, mida siin ümber seletada. Niipalju ütleksin, et siin loos on väga oluline osa ajalool, kus maailm märksa laiahaardelisemalt paika pannakse. Selles mõttes oli see pikem pala igati ponks kuna oli natuke “tavalist” lovecraftilikku õuduspunumist ning vahepeal oli pikem jutt sellest, kes enne ja pärast inimkonda siin maamunal ringi kõnnivad. Selline “lihtsalt tavaline hea” Lovecraft, noh.  

Õuduskirjanduse ülevaade “Üleloomulik õudus kirjanduses” on enda hinnangul raamatu peamine väärtus, sain ise sealt päris palju häid soovitusi mida võiks üle lugeda. Ilmus aastal 1927, täiendatuna 1933-1934. Lovecraft räägib algul natuke üldse taustast, miks hirm kui emotsioon on meile tähtis ning hakkab siis ajaloo hämarustest liikuma enda kaasaja suunas, tuues järjest välja erinevaid arenguid ja hoovuseid. Tõeliselt mõnus pikk lugemine (kõige pikem osa selles raamatu) kus on nii üldisemat osa kui konkreetseid kirjanikke ja nende teoseid ära lahatud. Originaalis on essee loetav siin - http://www.hplovecraft.com/writings/texts/essays/shil.aspx  

Tuli seekord selline veider tutvustus, nagu ei kirjutanudki millestki. Aga eks ongi nii, et nende kaante vahel on hea Lovecraft väga mitmel moel. Või kellele Lovecraft ei meeldi siis on ta sama tuim ja puine nagu ikka :). Samas just see ülevaade on üks asi, mida soovitan soojalt kõigil lugeda, kes tahavad vanematest “õudukatest” pilti ette saada. Mis oli huvitav - väga palju neist on ka eesti keeles ilmunud, siinkohas müts maha tõlkija/koostaja ees kuna ääremärkustena on eestikeelsete raamatute/väljaannete viited ära toodud.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: