Kasutajainfo

Michael Moorcock

18.12.1939-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Michael Moorcock ·

The Vanishing Tower

(romaan aastast 1971)

eesti keeles: «Rändav kindlus»
Tartu «Fantaasia» 2000 (Maailma fantaasiakirjanduse tippteoseid)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
1
3
0
0
Keskmine hinne
4.364
Arvustused (11)

Alustama olen sunnitud sellest, et lugesin antud teost kõigest paar nädalat tagasi, aga ei mäleta enam kuigi selgelt, millest seal üldse kirjutati. Kuna ma erilise dementsuse all ei kannata, kipun seda pigem autori kui enda süüks panema ja sellest ka madal hinne. Sisukokkuvõtte kirjutamise pean kahjuks järgmise arvustaja hooleks jätma.

Niipalju kui ma seda Elricu-sarja lugenud olen, mõjuvad kõik need raamatud miskipärast kuidagi õõnsalt. Ka käesolev ei ole erandiks. Võib-olla on põhjuseks see, et autoril tundub puuduvat mingi selge idee, kuhu ta omadega välja tahab jõuda. Kogu aeg käib üks lõputu hüplemine ühe tapetava deemoni või pooljumala juurest järgmise juurde. Nii käib see iga Elricu-raamatu algusest lõpuni, kuid ei ole näha et sündmused sellest eriti edasi areneksid või kogu see asi mingis suunas liiguks. Üksikasjad on küll kirja pandud üpriski köitvalt, aga oleks tore, kui neist ka mingi hoomatav tervik moodustuks.

Teksti loeti eesti keeles

Seda raamatut on vºlja antud kahe erineva pealkirjaga "Sleeping Sorceress" ja "Vanishing Tower". Jºtkub vana vaen kahe nËia Elricu ja Theleb KÕaarna vahel. Raamat koosneb kolmest osast. Esimese osa teemaks on ("Valge Hundi Saatusest" tuttav) magama nËiutud kaunitar Myshella. Teises osas puutub Elric kokku kerjuste linna Nadsokori valitseja salakavalate plaanidega. Kolmandas osas Ïritab kºttemaksuihast hullunud Theleb KÕaarna maailmat hºvitada, ning suudab sellega Elricut suitsiidiplaanidest loobuma panna ... ¶ldiselt, mida rohkem sarja lËpu poole, seda energilisemaks tervikilikumaks raamatud lºhevad (vºhemalt minu arvates); vºlja arvatud "Revenge of the Rose", mis kronoloogiliselt peaks tulema selle raamatu jºrgi, kuid mis on kËige hiljem kirja pandud. Hea raamat. Soovitan.
Teksti loeti inglise ja eesti keeles

Põnev oli. Veider raamat veel veidramate tegelastega ja mis siin salata, ta erines traditsioonilisest fantaasiast kasvõi selle poolest, et Elric ei ole positiivne kangelane. Või siiski on? Pagan seda teab, Elricu iseloom on suhteliselt keeruline.

Elric, tegelane, keda piinavad südametunnistuspiinad ja kes üritab neist vabaneda, mõeldes isegi enesetapule. Kui palju on fantaasias selliseid kangelasi, kes tahaks ennast ära tappa? Mitte eriti palju. Psühholoogiliselt ei ole asi ehk eriti tõepärane, kuid ta on värskendav. Tegelikult peaks maailma üleüldse kui tervikut kujutama,asjaolu, mille fantaasia sageli kahe silma vahele jätab. Olgu, olgu, maailma kurjuse poole pealt vaatamiseks on dark fantasy, mida Elricu-sari siis vist on (?).

Kemplemine kahe maagi vahel on, andke andeks, siiski koomiline. Elricu pidev viimasel hetkel pagemine erinevatest lõksudest omandab siiski naljaka varjundi. Loitsud, mida ta kasutab, mõtted, mida ta mõtleb. Ajavad suu muigvele küll. :) Tundub, et vähemalt teoreetiliselt on Elricust nüüd kõik, aga ei! Parimates fantaasia traditsioonides sünnib midagi, mis meie (anti)kangelase päästab. Vahva! Ja edasi aina hullematesse seiklustesse, kus aina võimatumatest olukordadest välja rabeleda ning oma Kaose jumalalt abi paluda.

Elric ei ole tegelikult ei Kaose ega Korra poolt, vaid neutraalne. Nii et elagu neutraalsus, milleks vaeva näha enese liigitamisega või muu sarnasega? Kaevad endale auku. Elric oli end küll avalikult Kaose teenijaks kuulutanud, kuid see ei seganud teda ka Korda abistamast. Silmakirjateener äkki?

Olgu veel lisatud, et Moorcocki poolt loodud maailmas toimuvad ka üsna paljud AD&D seiklused (mille peale Jyrka arvatavasti ainult tigedalt kulmu kortsutab... :P)

Teksti loeti eesti keeles

Väha head kirjeldused ja suurepäraselt kirjapandud raamat. Kõik kolm lugu olid kaasahaaravad ja köitvad. Tõesti pole tüüpiline raamat peategelasega valgel hobusel kes õnnest ja andestusest pakatab. Elricu enesetapu mõtted panid raamatule plusse juurde. Hakkasin mõtlema kah kas mingis muus raamatus peategelasel on enesetapu mõtteid olnud ja ühe peaaegu ,et leitsingi. Selleks üheks on Amberi Corwin ,"Amberi kroonikatest" Roger Zelazny poolt. Tema ka viienda osa lõpus peaaegu et tegi enesetapu aga Corwinit takastati. Elricust hakkas ausalt kahju ja ta lõpu mõtted olid väga kurvad nimelt see et ta suudaks vaid veidikegi unustada oma valu, tegusid ja teadmisi et ta peab maailma algusest kuni maailma lõpuni kannatama oma kõikides taassündides igavesevõitleja nime all. Ainuke kord mitme raamatu jooksul kus meie albiino kuningas naernud on, oli kui ta kohtas oma teisi taassünde.Seda oli armas lugeda ja tahaks juba järgmisi osasi kätte saada.
Teksti loeti eesti keeles

Selles raamatus võitleb Elric siis oma vihavaenlase Theleb K`aarnaga, kuid jagu tast veel ei saa. Raamat koosneb kolmest osast, ehk siis kolm korda saab Elric Theleb K`aarna peaaegu kätte, kuid on sunnitud siis jällegi taanduma. Theleb K`aarna muutub raamatu käigus aina võimsamaks ja võimsamaks, ning Elricu pääsemised Theleb K`aarna lõksudest üha napimaks ja raskemaks. Tegelikult on kõik raamatu kolm osa nagu ühe vitsaga löödud, arengut pole kuskilt otsast märgata. Sellest ka kolm.
Teksti loeti eesti keeles

Nagu ka "Weird of..." hirmmõnus meelelahutus. Proovige lugeda peale poolteisepäevast ajude n...i ja küll te siis tunnete.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Minu esimene tutvus Michael Moorcockiga ja tegelikult fantaasiazhanriga üldiselt. Olles eelnevalt lugenud R.R.Tolkieni teoseid on mul võrdlusmoment eelkõige sellelt pinnalt.

Mis mulle selle raamatu puhul meeldis, oli see, et erinevalt Tolkienist pole siin lehekülgede pikkusi maastikukirjeldusi, pikki kõrvalepõikeid ajalukku ega high speechi.Lihtsalt loetav seiklusjutt. Mitmed asjad, mida olen kohanud RPG mängudes, tulid siin väga tuttavad ette. Võlukunsti süsteem, see kuidas endale võimsaid abilisi appi kutsutakse, on siin huvitavalt ja üsna loomulikuna näivalt lahendatud.

Üldiselt jätab raamat unenäolise mulje, sest mitte ainult maailm pole täiesti ebarealistlik, vaid ka tegelaste motiividest ja mõtetest väljaspool hetkel toimuvat pole suurt midagi teada.Va Elric, kuid temagi on sihitu otsija, kes läheb sinna, kuhu sündmustekeeris parajasti kannab.Kokkuvõttes: loetav raamat.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: