Kasutajainfo

Gregory Frost

1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gregory Frost ·

Shadowbridge

(romaan aastast 2008)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Fantasy kohta imeõhuke (255 lk!) romaan on ühtaegu võrdlemisi huvitav ja põnev ja teisalt jälle ei vii see kõik mitte kuhugi. Tõsi küll, tulemas on ka teine osa, nii et siingi kasutab autor mitte just tundmatut - diloogia - kuid küllaltki haruldast vormi selles triloogiaid jumaldavas žanris. Lisaks on romaan ise "jutustus jutustuses"- tüüpi ja tugeva idamaise hõnguga, kui muidugi väljamõeldud maailma kohta sellist sõna kasutada saab. Ühesõnaga, võrdlemisi eriline tänapäeva klišeedest pungil fantaasiakirjanduse maailmas.

Tegevus jälgib geniaalse varjuteatri näitlejanna Leodora reisi koos joodikust manageri-teejuhi Soteri ja jumaliku andega õnnistatud orvu Diverusega, kes suudab mängida igat pilli, mis tema kätte antakse. Maailm ise aga kujutab endast ookeanitega kaetud pinna peal kulgevat sildade rägastikku. Kogu elu toimub sildade peal, nad moodustavad spiraale ja labürinte. Eri sildeavade vahel asuvad eri "riigid" ja mööda neid terve see reisiseltskond rändabki. Leodora esineb Jaxi nime all, sest selles maailmas ei tohi naised tegelikult varjuteatriga tegeleda.

Enamuse raamatu sisust moodustavad küll tagasivaated, kuidas terve see punt kokku sai. Kusjuures tegelikult eriti midagi selgeks ei saagi, või siis selgub see teises osas. Enamus vihjeid jääb seletuseta ja mõnevõrra oletuslikuks ja arusaamatuks. Aga maailma on kujutatud lopsakalt, värviküllaselt ja äratuntavalt idamaiselt. Idamaisust lisavad veel igasugu jumalad, vaimud, libarebased ja deemonid, kes kõik samuti seda maailma asustavad. Leodora kogub jutte ja igalt poolt, kust ta läbi läheb korjab ta üles mõne loo, mis selgitavad natukene seda sillamaailma.

Kummaline aga teatavas mõttes väga mõnus raamat. Võrdluseks võiks tuua samasuguse lopsaka fantaasiaga kaunistatud Alan Dean Fosteri "Journeys of the Cathecist`i" kolm köidet, Frost meenutab aga natuke rohkem "1001 öö jutte". Teine osa tasub kätte võtta kasvõi sellepärast, et näha, kas kõik see lopsakus ja fantaasialend kuhugi ka viib, või on see kõik ilus ent ilma vähimagi poindita meelelahutus.

Teksti loeti inglise keeles

Mina hakkasin raamatut lugema teadmata, see on esimene osa kahest. Lugesin ja lugesin ja mõtlesin, et väga järsku peab see autor küll kõik oma liinid kokku tõmbama, lõpp juba paistab. Kuni.. Nojah. Lugesin BAASist, et on teine osa sinna otsa hoopis.

Olles nüüd teist osa ka lugenud, siis ütleks, et nõustun mujal veebis arvustajatega kindlasti selle osas, et need kaks osa moodustavad koos terviku. Võtke mõlemad korraga ette, ükshaaval pole mõtet. Ehk on teist võimalik lugeda ilma esimeseta, aga esimene ilma teisete on täiesti mõttetu poolik, mis lõpeb hirmpõneva koha pealt, nagu suvalise sarja osa – ootame teid nädala pärast vaatama, mis edasi sai.

Mingil hetkel, Diveruse lugu lugedes, oli mul sügavalt tunne, et selle osa peab olema kirjutanud naisautor. Lihtsalt väljendusviis oli selline, nagu naiste sopakates kohtab. Lugedes veebist, et autor on ikka päriselt ka meessoost ja veel kirjutamist õpetava klubi juht – no võibolla on asi selles, et kuna Diveruse lugu jutustaks justkui Leodora, siis on meelega sedasi kirja pandud.

Raamatu idee maailmadest on hea, ja see teostus on ka hea. Isegi kui ma kahtlustan, et kirjastajad meelega soovitasid panna pealkirjaks Varjusild, sest seal on kerge analoogia Zelazny Varjudes rändamisega. Noh, et müüa ühte raamatut teise kuulsuse kaudu. Millegipärast meenutas see raamat mulle ka Rothfussi, aga ei suuda näpuga näidata, miks.

Üldiselt see lugu mulle meeldis. Üksikuna saab siiski hinde neli, sest üksikuna ei ole ta viis. Viis on ta koos teise osaga.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2021
mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021

Autorite sildid: