Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Annihilation Score

(romaan aastast 2015)

Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Sedapuhku on siis Laundry failide sekka sattunud partituur. Romaan ise on feministlik müstilis-maagiliste sugemetega poliitiline põnevik. Sarja varasem peategelane Bob Howard on tagaplaanil ja ilmub välja ainult siis, kui vaja kassile süüa anda vms, tähelepanu keskmes on Bobi naine Mo. Bob ja Mo üritavad lahus elada - mitte et nad omavahel halvasti läbi saaksid, küll aga on teravad vastuolud Bobis elutseva, võõrpäritoluga Hingede Õgija ning Mo deemonliku viiuli vahel.

Lähtekohaks on see, et inimesed on hakanud spontaanselt omandama üleloomulikke võimeid. Kes hakkab lendama, kes läbi seinte nägema, kes muutub nähtamatuks - enamasti on võimed küll tühised ja vaevumärgatavad. Myke Cole asus oma romaanides sarnast probleemi lahendama sõjaväelasliku otsekohesusega, Stross on muidugi osavam kirjamees. Niisiis, Mo määratakse juhtima segase alluvusvahekorraga asutust, mis peab lahendama nn post-humanite probleemi. Ning Laundry saadab talle lähimateks abilisteks vampiiri ja näkineiu, mõlemad olid kunagi Bobi kallimad, mis ei tee suhtlemist lihtsamaks. Vampiir teatab peagi, et "vampiir" ei ole sobiv öelda, õige on "toitumispuudega". Ning kohe tuleb talle endale meenutada, et fishfucker ei ole sobiv pöördumine Innsmouthi taustaga kolleegi poole. Feministlik kallak ongi selles, et need kolm naist suudavad ära teha ootamatult palju - ja ka negatiivsed tegelased on sedapuhku naised. Naiste töövõimet on Stross rõhutanud varemgi, kui meenutada näiteks "Vürstkaupmeeste" Miriamit. Ja nii ju ongi: 70-tunnised töönädalad aastate kaupa, ning tulemused on soost olenemata hämmastavad. Aga millekski muuks selle kõrvalt ka aega ei jää.

Mo pakutud lahendus on luua näitlik superkangelaste tiim, mis kallutaks endas supervõimed avastanuid seaduse poolele. Tekib muidugi vastuolu koomiksisõprade - ning eelkõige neid ongi vaja kallutada - ootuste ja poliitkorrektsuse vahel, mis nõuab, et esindatud oleksid ka igasugused vähemused ja puuded. Pikapeale selgub, et Mo kontor on mõeldud läbi kukkuma ja teatud politseiringkondadel on plaan paigutada võimalikult paljude inimeste teadvusse rootkit, mis nad vastuvaidlematult seaduskuulekaks teeks. Stross on muidugi igasuguse normeerimise vastu ja oma mõistuse kasutamise poolt, selle rõhutamiseks on ta kulutanud rohkem lehekülgi kui hädavajalik, ent see on ka kõik, mida ma romaanile ette oskan heita. Et "Kuningas kollases", mille ooperipartituuriga tegemist, mind üsna ükskõikseks jätab, on juba minu kiiks.

Teksti loeti inglise keeles
x
Indrek Jentson
10.04.1964
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: