Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Külmem sõda

(kogumik aastast 2013)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2013 (Orpheuse Raamatukogu 3/2013)

Sisukord:
  • Orpheuse Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Tuleb tunnistada, et kui kirjastus "Fantaasia" uudistest "Külmema sõja" kohta lugesin, jättis see mind pealkirjale vastavalt külmaks ning otsustasin, et seda raamatut ma ei osta. Kuid kui teost füüsiliselt käes hoidsin, jäi esimese asjana pilk pidama kaanepildile, mis on küll veidike kitš, kuid siiski plakatlikult ilus. Seejäel lugesin läbi tagakaanel oleva sisututvustuse - ilmselt sama, mis "Fantaasia" uudistes, kuid seekord mõttega ja süvenedes - ning otsustasin raha välja käia ja raamatu ära osta.

Jõulude ajal ei suutnud ma kiusatusele vastu panna ning jätsin teise raamatu pooleli, et Strossi "Külmem sõda" vahele võtta. Ja ei kahetse, sest raamat haaras mind väga ja väga kaasa. Kogumikus peituva jutu ja lühiromaani arvustused panin kirja eraldi BAAS-i kannete alla, siin katsun kogu lugemiselamuse lihtsalt kokku võtta.

Mõlemad jutud sarnanevad üksteisele tegevusaja poolest (Külma sõja periood) ning on ka osaliselt samu kirjanduslikke võtteid kasutades kirja pandud - pean silmas kaasahaaravaid dokumentaalfilmide kirjeldusi. Teisalt on aga lood jälle piisavalt erinevad - ühes Cthulhu-müütos ja teises tegevuspaik teises galaktikas asuval Aldersoni kettal - et üksteisest eristuda.

Mõlemad lood kubisevad niivõrd paljudest viidetest ja vihjetest, et pakuvad mõtlemisainet ja mõttemänge ka siis, kui raamat juba ammu läbi. Tõenäoliselt tasub tulevikus see veel korduvalt üle lugemist, et kõigele pihta saada, niivõrd kui see üldse võimalik on. Ühe lausega: väga hea alternatiivajalugu.

Teksti loeti eesti keeles

See on päris sümpaatne vihik, selline duoble hopped ja tugeva järelmaitsega, ehkki esimene sõõm on pigem natuke ülevürtsitatud. Mõlemale jutule ma ehk „viit“ ei annaks, mingist ökonoomsusprintsiibist lähtudes, aga nende sünergia ja raamatu meeldiv kujundus töötavad hästi kokku.

Esimeses loos vaatleb Stross Lovecrafti mütoloogiat Külma sõja kontekstis ja üritab Cthulu elajatele teaduslikku tagapõhja leida. Teises konstrueerib ta prätšetliku kettamaailma ja tõstab Külma sõja selle otsa... nii et mõlemal tekstil on muidugi tugev irve taga. Samas vajavad need lood päris kõva mõttetegevust lugeja poolt, et pöörase pullitamise, pärisajaloo ja tegelaste viidete virrvarri ja eriefektide vahelt leida miski sõnum... või siis jõuda selgusele selle puudumises. Mulle tundus, et see siiski vist on olemas (päris kindel siiski ma ei ole) ja umbes selline, et ka kõige uskumatutes tingimustes mängivad riigifriigid oma mänge edasi. Ideoloogia on ainult tühine loosung ja kõnts ujub igas olukorras pinnale, see tähendab ministeeriumitesse ja valitsusse.

Mõlemat teksti iseloomustab veel miskisugune orgaaniline paroodiamoment, millele täpselt näppu peale panna on keeruline. Ilmselt tuleb see instinktiivselt, sest kui sa juba Lovecrafti ja Pratcheti maailmad aluseks võtad, siis vaistlikult üritad sa sellist kirjanduslikku maastiku mingi hästi tõsiseltvõetava stiiliga tegusamaks tempida. Märkamatu huumor siseneb nõnda justkui iseenesest.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: