Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Neptune`s Brood

(romaan aastast 2013)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

[Siin oli ekslikult vahepeal Bit Rot arvustus. Must Kass kommentaar viitab sellele] Uraani kaevandavad kommunistlikud kalmaarid, nahkhiired kes on kindlustusagentidest piraadid, mereneitsiks saamine, et ujuda ookeani põhja, läbi tähtedevahelise ruumi lendav gooti stiilis kabel mida valitseb zombist preestrinna ja kahe tuhande aasta pikkune bitcoini vandenõu - siin raamatus on see kõik olemas. Osad need on sisu osas isegi tätsa olulised.  Tegevus toimub ca 2200 aastat peale Saturnuse lapsi ning kui seal läks lõpus teele esimene tähtedevaheline laev siis nüüdseks on postinimeste poolt asustatud 50 valgusaasta raadiusega sfäär maa ümber. Isegi inimesi (õrnakesi) on vahepealsel ajal juba kaks korda taas ellu äratatud ja on kirik kes üritab erinevaid maailmu nendega taasasustada.  See raamat on tegelikult krüptorahast ja usaldusel põhinevast pangandusest ning selle rakendusest kosmose kolonioseerimisel - peategelane Krina on pangandusajaloo ja just eriti 'valgusest kiirema side' pettuste uurija kes muuhulgas tegeleb vanade, kaotsi läinud või lõpetamata tehingute leidmise ja lahti harutamisega.  Krina on uurimismatkal, peatudes eri tähesüsteemides ja õppides seal kohalike teadlaste juures. Järgmises tähesüsteemis ta peaks kohtuma on õe Anaga aga sinna saabudes selgub, et Ana ei ole üldse tähesüsteemi asteroidivöös vaid on selle asemel läinud hoopis vedelikhiiglasele Shin-Tethys'ele ja lisks muule juba aasta kadunud. Sellest peale ei ole asjad ükski enam nii nagu peaks või paistaks ning 2000 aastat tagasi toimunud suurpettus liigub lahenduse suunas samal ajal kui selle osalised on valmis kõik oma teel hävitama.
Teksti loeti inglise keeles

Siin võib nüüd tegemist olla väikese segadusega, sest selles samanimelises romaanis, mida mina lugesin, oli peategelaseks Krina Alizond-114, juttu on ka tema õdedest Anast ja Andrast ning emast, kelle nimi on Sondra Alizond-1. Krina kuulub metahumanite hulka, ilmselt siis liiki, mis tuleb pärast posthumaneid. Piraatidega on ka, nagu on - kelle jaoks piraadid, kelle jaoks aga tähesüsteemide-vahelise tunnustusega kindlustusfirma Igavesti Lilla harukontor Viis-Null.
Stross on võtnud mõtiskleda selle üle, kuidas toimivad rahandus ja krediit kosmose koloniseerimise ajal. No et laev ise on kallis ja kõike vajalikku nagunii ei saa kaasa võtta, teekond kestab sadu aastaid jne. Nii tekibki olukord, et koloniseerimine on Ponzi skeem: koloonia ülesehitamiseks tuleb laenu võtta ja peaaegu ainus võimalus võlast vabanemiseks on saata välja paar uut koloniseerimisjõuku, mis hakkaksid siis omakorda võlga tagasi maksma jne. Loomulikult on siis ka mitmel tasemel raha: nn kiire raha, mida iga koloonia ise trükib ja millel teiste jaoks väärtus puudub, siis nn keskmine raha, mis on umbes nagu kinnisvara tagatisega, ja aeglane raha. Seda on seletatud päris mitu korda. Selleks on autor teinud Krinast raamatupidaja, kelle hobiks on pangapettuste uurimine.
Teine tõsiselt ette võetud teema on see, milliseid anatoomilisi parendusi tuleks teha metahumani organismile, et see suudaks tegutseda 50 km sügavusel vee all. Kumbki põhjalikult läbikirjutatud valdkond ei paku mulle erilist huvi, aga kahtlemata võib lugemine osutuda õpetlikuks. Jutustajaisikust peategelase raamatupidajalikkuse rõhutamiseks on tekst kuiv ja dotseeriv, ainult paari organisatsiooni nimed on naljakad.
Siiski, romaan on üles ehitatud ehk isegi üllatavaid pöördeid sisaldava krimkana ja sellisena täiesti loetav.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: