Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Merchants` War

(romaan aastast 2007)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)
6.2010

Lugu läks neljanda osaga jälle paremaks. Nii et kirjutamise seisukohast on see sari õpetlik. Autor alustas ühe peategelasega ja markeeris mujal toimuvat niiöelda juhuslikult pealt kuuldud kõnelustega. Selline lähtepunkt oli õigustatud, sest alternatiivmaailmast pärit tegelase minapildi usutavaks loomine on väga keeruline ja enamasti kukub välja ikka midagi autori enda maailmast. Aga lugu ei ole huvitav, kui peategelane lihtsalt läheb ja kõigile otseses või kaudses mõttes pasunasse annab. Niisiis oli vaja veeretada tema teele raskusi, aga raskustes peategelase maailm on paratamatult piiratud. Nii et kolmanda osaga autor niiöelda värvis ennast nurka. Mängu tuli teise minajutustajana võtta Miriami kunagine boyfriend, politseinik Mike, ja asi läks kohe mitmekülgsemaks.

Aga olgu siinkohal ka väike kokkuvõte seni toimunust. Kusagil on maailm (ütleme, W0): geograafiliselt meie omale väga sarnane, ajaliselt kõigi fantasykirjanike lemmik, hiline keskaeg. Mingi hõimkond (Bostoni kandis ja suht nagu saksakeelne) on avastanud, et kui põrnitseda miskit mustrit, siis satutakse teise maailma. Juhtumisi meie omasse. W1. Võime maailmade vahel käia on pärilik, aga komplitseeritud. Katsete ja eksituste kaudu teeb hõim kindlaks, et kalliskivid ja kuld on ka head, aga kõige soodsam äri oleks meie maailma narkootikume vedada. Sest kusagilt lõuna poolt pärit kohvriga võib ju lihtsalt New Yorki ilmuda. Selle äri eest saab meie maailmast kaasaegset relvastust, ravimeid ja lastele hariduse. Kodus poetakse saadud träniga feodaalidele külje alla, aga püütakse suht varjus püsida. Tehnilise apsu tõttu sattus üks suguvõsa maailma W2 – inglased said prantslastelt peksa, ehitasid uue riigi ameerika kohale, aeg on umbes 20. sajandi algus, auruautod, rongid jne.

Neljanda osa põhisündmused. W0: löönud isa ja venna maha, tõuseb troonile noor kuningas, kes kohe väga ei salli neid maailmade vahel sebijaid. W1: usa julgeolek on jõudnud asjale jälile ning otsustanud siukese jama lõpetada, et käivad siin igasugused. Selgub, et W0 tüübid on pannud kuhugi Bostonisse aegreleega tuumapommi tiksuma. See teeb julgeoleku iseäranis tigedaks. W2: igavene sõda prantslastega, majanduslik kriis, kõik võõrad tunduvad väga kahtlased, põrandaalused tahavad võrdsust, vendlust ja naistele valimisõigust. Ning avastatakse W3. Koht on külm, metsast võib leida murenenud asfalttee jälgi, keset metsa on tohutu betoonkuppel, selle sees aga suur ja mõneti radioaktiivne auk. August võib leida väga heade hammastega luukeresid.

Peategelane Miriam on kunstlikult viljastatud kuningliku suguvõsa spermaga. Tema kunagised blondiini-tüüpi seltsidaamid osutuvad väga võimekateks kick-ass-girlideks. Mitmel pool käivad erineva kultuuritaustaga jõudude vahel lõbusasti kirja pandud sõjad.

Sarju on igale maitsele. Kes loeb kettamaailma, kes Martinit, kes Bujoldi, kes koguni Kingi või Jordanit jne. Mina eelistaksin neile kõigile Strossi, kuigi on selge, et see sari on kirjutatud naljaga pooleks ja kommertslikel kaalutlustel – ehk siis et kõik otsad hoitakse võimalike järgede jaoks lahti. Hea meelelahutus, seega.

Teksti loeti inglise keeles

Suuresti nõus esimese arvustusega -- läheb hulga paremaks. Isegi tekkis tahtmine kohe edasi lugeda... (mida ma muidugi ka teen). Minu kõige suurem hirm on seni, et autor end tegevusega nurka värvib -- asi on parasjagu pööraseks aetud ja kohe peaks maailm veel paar korda pea peale keeratama, või ma ei tunne Strossi... Minul igatahes läks volbriöö selle raamatuga poole neljani.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: