Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Halting State

(romaan aastast 2007)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)
12.2007

Algab asi sellega et Edingurgi politseile helistab paanikas mingi lipsuga tyyp ja teatab et neil röövitakse panka. Kohale saabunud konstaabel Sue ei saa esiti aru et mis pank – hoone fassaad meenutab rohkem avalikku käimla kui panga oma.. ainult et sinna ette pargitud autod ei ole just odavate killast. Veelgi enam syveneb konstaabli hämmeldus kui selgub et pangaröövi panid toime jõuk mäekolle, kasutades ukse maha murdmiseks keskmise suurusega lohet. Leegiheitjana.

Pank mida rööviti asub virtuaalses maailmas Avalon Four. Firma kust pangaröövist politseisse teatati tegeleb virtuaalsete majanduste stabiliseerimisega. Pealtnäha justkui syytu tegevus. Ainult et ka suurem osa “päris” rahast on tänapäeval sisuliselt virtuaalne.

Autor on selle romaani kohta kusagil intervjuus öelnud et see asi tuli kiiresti välja anda, paar aastat veel ja tegemist ei oleks enam science fictioni vaid olmeromaaniga. Nii ongi. Virtuaalse eraomandi kaitse (ja maksustamise) teema on iga aastaga yha vähem ulme ja yha rohkem ajakirjandus.

Romaan (Strossi kohta) mõnusalt loetav “pageturner”, kaotamata sellega oma muid voorusi. Pisut kukalt võttis kratsima ehk ainult see et “5 miljonit naela maksva kvantarvuti” olemasolul põhjustas “esimene rähn” tolles lähitulevikus säärase veidra sagimise. Kõhklematu viis.

Teksti loeti inglise keeles

Just sellist küberpunki ma eelistangi. Väga palju tegevust küll virtuaalsuses ei toimu, aga mõned olulised asjad siiski. Kriminaalne tegevus, mis lugeja nina raamatus (minu puhul küll failis) hoiab, on piisavalt paranoiline. No ei ole agaatakristi, kus lugeja peaks tähelepanelikult vihjeid otsima, et enne detektiivi lahenduseni jõuda – aga mõningate majandusalaste teadmiste korral võib kahtlusaluste ringi üsna koomale tõmmata. Muidugi, asi pole selles, vaid pigem kolme kordamööda esineva, üpris erineva taustaga tegelase läbielamistes.

Erinevalt vampiirikatest on teaduslikul fantastikal ka sisu. Ehk siis: mobladega oleme juba nii harjunud, et keskmine kodanik muutub täiesti abituks, kui paha temalt mobla ära võtab. Või ära häkib. Antud juhul on kõigil, kes soovivad, ees prillid, mis näitavad asukohta linnaplaanil, soovitavad lähimaid söögikohti jms. Politsei prillid näitavad lisaks veel ära, ega vastutulija juhtumisi tagaotsitav pole. Ja jälle – pole prille, siis ei oskagi nagu midagi peale hakata.

Sama, mis üksikisiku tasemel, võib juhtuda terve riigiga. Kui näiteks omavahel prestiižipunktide pärast võistlevad Hiina noorhäkkerid murravad ajaviiteks lahti väikeriigi kõik andmepangad. Sest siis pole sugugi raske keerata kinni raha, vesi, elekter, kõik isikuandmed jne. Ehk kui reaalsus sõltub (liiga?) suurel määral arvutitest, siis muutub reaalsus ise arvutimänguks.

Muideks, ma võin ehk tunda päris mitut USA slängikihti, aga lustaka šoti murde tõttu, mida Stross antud juhul kasutas, jäi mul mõni nali kindlasti tabamata.

Ja ma igaks juhuks hoiatan: inimesed, kes arvutimänge pole mänginud ning küberpungist lugu ei pea, võiksid sellest raamatust eemale hoida. Ma kujutan ette vähemalt ühte püsiarvustajat, kelle närvikavale see kahjustavalt mõjuks.

Teksti loeti inglise keeles

Sisu kohta ei hakka eelmistele kommentaaridele midagi lisama. Samas tunnistan, et selle kirjatüki stiil üllatas mind - ei ole enne juhtunud lugema sellist kirjatükki, mis kirjeldaks tegevust sina-vormis. Aga ega see sisu väärtust ei vähenda.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: