Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Missile Gap

(lühiromaan aastast 2005)

eesti keeles: «Raketikeelutsoon»
Charles Stross «Külmem sõda» 2013 (Orpheuse Raamatukogu 3/2013)

Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
1
Keskmine hinne
4.143
Arvustused (7)

et siis suht karm järg kettamaailmale :)

tegelt lugu sellest, et kuuba kriisi ajal võtab keski või miski kogu maa elanikkonna ja paigutab ümber (no mõnikümmend parasjagu õhus olnud lennukit läheb küll kaotsi). vaatlused näitavad, et päris mitme valgusaasta kaugusele (jutustamise ajaks on ca 15 aastat möödas ja vanast asukohast paistab miskit nokitsemist). seejuures kettale, ja geograafia on endisega üsna sarnane, aga mitte päris. usa ja nl kauglennuvägi ei ulatu vahemaandumisteta teineteist pommitama, raketid ei ole aga kettatingimustes eriti lennuvõimelised. seltsimees brezhnevi targal juhtimisel on nl olukorra ära kasutanud ja annekteerinud mandri-euroopa. kettajurakas on umbes nii suur, nagu kõigi meie galaktika planeetide pinnalaotused kokku.

otsimisrõõmu seega jätkub. kuna rakette ei saa kasutada, muutub kosmonautide kool suht kasutuks ning gagarin tõstetakse kindralpolkovnikuks ja saadetakse lendava laevaga ümbrust kaardistama. `meeriklaste poolelt kirjeldatakse katseid mingit uut maismaalahmakat koloniseerima hakata. ja vahepeal on juttu umbes nagu julgeolekutegelastest, kuigi nimi gregor samsa äratab valvsamas lugejas ilmselt kahtlusi.

raske öelda, kas autori jaoks tundus nl ideoloogiasse süvenemine mõnusa absurdihuumorina või mitte, aga õhustikule on pihta saadud küll. nagu need, kes koolis teaduslikku kommunismi õppisid, veel mäletavad, väitis see teooria, et kosmoselendudeni jõudnud tsivilisatsioon on ilmselt avastanud ja omaks võtnud sotsialismi (kui mitte kommunismi). kuni polnud pretsedenti, oli seda lihtne väita. kui aga keegi on kogu planeeditäie ümber tõstnud nagu siplegapesa, tekivad esimesed ärevad kahtlused, kas ikka on tegemist vendadega sotsialismuses.

rohkesti mõnusaid kilde ja lausa kahju, et jutt nii lühikeseks jäi, aga kõik oluline on ära öeldud. viimane peatükk on kena austusavaldus ühele fred hoyle`i romaanile ja eks selliseid vihjeid võis olla rohkemgi.

Teksti loeti inglise keeles

Selles loos on enam-vähem kõik paigas peale selle, et kompositsioon tekitab peamiselt rahulolematust -- lugu areneb rahulikus, mõõdetud tempos ja rahutuks teeb vaid lõpu lähenemine. Kahjuks ongi nii, et viimastel lehtedel tulevad (pool)jumalad kapist välja ja toovad lahenduse, mis sisaldab rohkem küsimusi kui vastuseid.
Mjah, mõttelend on autoril muidugi suurepärane, teaduslikku tausta on ka meeldivalt palju, aga miks mule tundub, et kusagil unustatud sahtlites hiilib ambitsioon romaaniks kasvada... Sisust veel vaid niipalju, et õiendaks pisut eelarvustaja (sõnastuse) kallal: aega ja ruumi oli meie tänasest Maast läinud 3-5 nulli jagu rohkem, kui mul seda lugedes mulje jäi. SEda "kettamaailma" mõõdeti AÜ-des (astronoomiline ühik, ca 150 milj. km) ja 15 valgusaasta kauguselt paistsid teised samasugused kettad. Tõstetud oli Maa aga ajas ja ruumis ikka väga kaugele.
Teksti loeti inglise keeles

Eestikeelse kogumiku "Külmem sõda" tagakaanel olnud lühiromaani "Raketikeelutsoon" kirjeldus oli kõvasti lahjem, kui see jutt ise. Loo sisu on hoopiski sügavam... Aga palju sellest on eelarvustajad juba kirja pannud.

Loos peituvad vihjed on ägedad ning ühele (CIA agent Gregor Samsa ehk siis viide Kafka "Metamorfoosile") sain alles neid ridu kirjutades pihta ning karta on, et paljud jäid veel hoomamata - õnneks ongi tegu sellise looga, mida tasub mitu korda lugeda.

Miks see lühiromaan mulle ikkagi nii hirmasti meeldis? Ilmselt põhiliselt kirjelduste pärast: esiteks on selle "kettamaailma" kirjeldused täiesti fantastilised ning oleksid isegi ilma muu tegevuseta nauditavad; teiseks aga kirjeldab autor külma sõja aegset elu-olu ja tehnikat niivõrd hästi, et pakub palju äratundmisrõõmu. Kuid lisaks kirjeldustele haarab kaasa ka tegevus ja dialoogid, mille käigus selgub niivõrd palju uut ja huvitavat, et aju keeldub seda kõike korraga vastu võtmast. Sundisin end korduvalt lugemist pooleli jätma, et saaksin just loetut seedida ja erinevaid mõttemänge läbi mängida.

Teksti loeti eesti keeles

Jah, see kiire lõpplahendus rikkus veidi lühiromaanist jäänud muljet, ent mitte olulisel määral. Ilmselt hakkas tekst kirjutades mingil hetkel liiga eepiliseks minema ja autor otsustas selle ühe kiire ropsuga lõpetada, mis polnud just parim mõte. Igatahes on tegu võimsa ja äärmiselt originaalselt mõjuva tekstiga, mis millegipärast meenutas mulle veidi vendade Strugatskite loomingut, eriti "Hääbuvat linna" ning seda sugugi mitte ainult Nõukogude Liidust pärit tegelaste tõttu. Veidi tuumapungilik tegevusmaailm jättis väga ereda mulje, kujutades endast justkui veidrat segu Külma sõja ajast ja suurte maadeavastuste ajajärgust-kuskil kaugel merede taga on avastamata kontinendid, mille peab hõivama, et sinna siis kapitalismi või kommunismi levitada.
Teksti loeti eesti keeles

Ideede ja pöörasuse eest on hinne kahtlemata „viis“, aga autori stiil ja meetod jätavad mind pisut rahulolematuks ja panevad küsima, et äkki on Stross õigustatud vaatepunktist jutustamisega veidi vinti üle keeranud. Noh, et ei saa tänapäeval ju tarlaplikult taustu lahti nämmutada ja lugejale info andmine peab olema karakteriloomuse ja situatsiooniga olema põhjendatud. Liiga lihtsalt ei taha seda anda, see peab tulema loomulikult. Ja suuremalt jaolt selline meetod töötab hästi, aga mingil hetkel tahaks nagu veidi suuremat selgust, eriti finaalis. Võimalik, et mõned nüansid lähevad tõlkes kaduma, kui peab hakkama nuputama, et mis kontekstis kasutatakse näiteks sõna „võõrlane“ ja nii edasi. Nii et ma ei saanudki päriselt aru, kas Samsa oli samast rassist, kes ketta ehitas või see, kes seal peal elas või samuti sinna peale tõstetud oli. Või ei pidanudki sellest täpselt aru saama? Aga mida hekki, see on vinge tekst ja saab „viie“ ära.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: