Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Jennifer Morgue

(romaan aastast 2006)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
2
0
0
Keskmine hinne
4.143
Arvustused (7)

Hästi tehtud sopakas. Segu Ian Flemingi ning H. P. Lovecrafti loomingust (ja austusavaldus neile) ning Meestest Mustas. Fantaasia poolest annab Stross muidugi ka selles zhanris sada silma ette tollele saepurule, mida meile moodsa ulme pähe serveerib kodanik Anderson (jah, ma ei ole veel FF1 lugemisest üle saanud, tänan küsimast).
Teksti loeti inglise keeles

See raamat on üldiselt väga lõbus – täiesti sobiv reisil lugemiseks. Demon hacking, magic cracking ja zombie whacking. Sinna juurde James Bondi stereotüübil põhineva semiootilise firewalli troojalasega lahti urgitsemine. Butafooria on tipp-topp, aga loo ülesehitus hakkas kohati päris tugevalt vastu. Siiski - kokkuvõttes - polnud väga viga.
Teksti loeti inglise keeles

Tegelikult bondiaana mulle korda ei lähe ja Chtulhu mütoloogiast ei pea ma samuti suurt midagi. Seda enam hämmastas mind, et Strossi romaan mulle isegi meeldis! Ilmselt on tegu vastureaktsiooniga minu viimase aja lugemislaua sisule, kus järjepanu on seigelnud: võlurid; võlurid; lohed ja võlurid; haldjad; nõiad; vampiirid; vampiirid; haldjad; nõiad ja võlurid; ning jälle vampiirid. Ohjeldamatu võlukunstiorgiaga võrreldes on Stross ikka hoopis tõhusam peatoidus ja hingepide, kuigi piisavalt arenenud tehnoloogia kipub siingi juba maagiast suht eristamatu olema.
Teksti loeti inglise keeles

Tervis kippus niruks, panin kehvapoolse raamatu kõrvale ja tahtsin midagi mõnusat. Stross ei vedanud selgi korral alt. Isegi kui tegevus kohati venima hakkas - aga Bondi lugudega on ju samuti ja Bondi täpne matkimine oli nii vahend kui eesmärk. Sest ka neisse tühjematesse kohtadesse oli Stross pistnud andekaid kilde.

Bob Howardi maailmas on demonoloogia üks rakendusmatemaatika haru. See on kena - matemaatika ja arvutite kallal torkimine mulle meeldivad. Lovecrafti butafooria eriti ei meeldi, aga see oligi rohkem nagu mõnitamisi sisse toodud. Vaatepunkti sage vahetumine on samuti asi, millesse ma suhtun kahtlusega, aga Strossil oli vähemalt ette valmistatud põhjendus, mehhanism, kuidas samal ajal mujal toimuv peategelaseni jõudis. Ringivuravaid seljakott-autosid vaatan ma aga nüüd ilmselt senisest veelgi suurema kahtlusega.

Teksti loeti inglise keeles

Tõenäoliselt kõige nõrgem Strossi romaan mida olen lugema sattunud. Vahetult enne seda lugesin Laundry sarja avaosa "The Atrocity Archive" mis jättis mulle väga hea mulje, "The Jennifer Morgue" aga valmistas pigem pettumuse sest minu maitse jaoks sai Bondi parodeerimisega vint tugevalt üle keeratud. Võib-olla on selline etteheide ebaõiglane kui autori eesmärgiks oligi kirjutada Bondi paroodia, aga mis teha - mulle ei sobinud. Mul on tunne et Laundry sarja aluseks oleva ideestiku pealt saaks kirjutada midagi köitvamat kui paroodia.
Eks elu ongi ebaõiglane. Autor arvatavasti teada ei saa et ma tema teost nii madalalt hindasin ega saada sügavikust kohale kedagi kes seetõttu mu aju ära sööks.
Teksti loeti inglise keeles

Olgu selle Bondi ja Lovecraftiga, kuidas on... Mis muidugi on mulle alati Bondi puhul huvitav tundunud, on asjaolu, et spioonipõnevik pole üles ehitatud tüüpilisele USA-Venemaa või Ida-Lääne või kes-iganes Saksamaa vastu jne. Ühel poole võib ju olla Briti valitsus (olgu siis Bond ja MI6 või Bob Howard ja Laundry), kuid teisel pool on tüüpiliselt mingi erahuvi - korporatsioonid, salaorganisatsioonid ja sellised. Ja Lovecrafti tunnustan mitte autorina, vaid pigem imetlen siiani tema laialdast inspireerivat mõju teadusliku fantastika ja õudusmaastikul.
 
Siingi on peapahalaseks üks rikkur. Tegevustikus nagu eelarvustajad on juba sedastanud on vihjeid Bondile mitte lusika, vaid pigem kapaga. Mitte et mind oleks häirinud.
 
Niisiis minnakse Kariibide sügavikust üht artefakti üles tirima. Nagu ikka on kuskil õhkõrna piiri taga deemonite maailm, mis tahtmise ja võimaluse kokku sobitumise korral neelaks inimkonna paari ampsuga. Selgub, et me pole Maal sugugi üksi ja Bobi jaoks muutuvad asjad pingeilsemaks kui talle meeldiks.
 
Laundry sarjas on Stross jätkuvalt seganud paraja annuse jaburat komöödiat kõige õõvastavamate kontseptsioonide ja ideedega. Lobeda jutu, huumori ja seikluse taga luurab midagi õige koledat.
 
Meeldis vägagi.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: