Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross · Cory Doctorow ·

Flowers from Alice

(jutt aastast 2003)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Suur osa Strossi ja teiste moodsate küberpunk-transhumanistide loomingust on vasakliberaalide utoopia. Maailm, milles energiat on piiramatult, intelligentsed olendid võivad võtta mistahes vorme ning kaasasündinud piiranguid, sh. sugudesse jagunemist, enam ei ole. Tööd ka pole enam eriti teha vaja ja see vähene, mida tehakse (mis töötegemine see üks vihane veerg nädalas ikka on) taandub ühel või teisel viisil tekstiloomele. Sellises maailmas on kõik sotsiaalne konstrukt.

Alati, kui kirjutatakse piiramatutest energiaallikatest või kõikjale ronivast teadvusest, ligineb asi animatistlikele müütidele. Neid räägiti juba inimkonna koidikul ja need kestsid edasi muinasjuttudena (näiteks tahab Väike Rahvas öösel maja üle võtta ja peab läbirääkimisi kõigi majapidamisriistade ja mööbliesemetega, kuni laisa tüdruku poolt välja viskamata jäänud jalapesuvesi lõpuks ukse lahti teeb). Selliste muinasjuttude ülejutustamine läheb veidike tüütuks, aga samas on pole ühtegi mõistlikku põhjust, miks ei võiks uus transformatsioonijärgne täisdigitaalne maailm selline ollagi.

Kui sellist piiramatute võimalustega utoopiat aga hakatakse kujutama meie vanas, füüsilises maailmas, siis läheb asi jamaks. No ei ole nii, et korra laua peal seksimine tekitab nii palju kineetilist energiat, et sellest piisab nädala aja söögi valmistamiseks. Ei ole nii, et kosmeetilise kirurgia abil saab vähese vaeva ja mõne tunniga inimese bioloogilist sugu muuta. Ei ole ega saa kunagi olema.

Poliitilise ideoloogiana tekitab selline eluvõõras maailmanägemus kõiksugu rumalat segadust, kui ei omata adekvaatset ettekujutust lahendamist vajavatest probleemidest või nende järjekorrast ja ülehinnatakse oma ressursse. Kunstis, st. ilukirjandusena, on see lihtsalt nõder.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: