Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Iron Sunrise

(romaan aastast 2004)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Algab asi sellega et segastel asjaoludel on mingid lurjused pilbasteks lasknud terve Moskva nimelise tähesysteemi. Noovaks muutunud tähest lähtuv wavefront kytab yle planeetide. Evakueeritakse miskit systeemidevahelist tankimisjaama. Keegi tytarlaps nimega Wednesday jookseb mööda inimtyhja jaama ringi, leiab mingeid segaseid dokumente, põgeneb eriti tigedate kyborg-koerte eest jne.

Mõne aja pärast selgub, et Moskva lähistel Oorti pilves olid kohalikel varuks neli "R-pommitajat". Need on sellised valguse kiirusest aeglasemalt liikuvad kosmoselaevad, mille eesmärk on umbes sama nagu kylma sõja aegsetel strateegilistel pommituslennukitel. Juhul kui keegi "meie hoovi peale" sõdima tuleb ja kaotus näib vältimatu, siis sihitakse nood R-pommitajad agressori kodusysteemide peale, kuhu nad siis mõnekymne aasta pärast kohale jõuavad ja 0.8 c juures pikki planeete rammivad. Effekt võrreldav tolle meteooriga mis 65 miljonit aastat tagasi saurustele probleeme põhjustas.

Teoorias on tegemist järjega romaanile "Singularity Sky". Yhest kyljest on käesoleva teose syzee eelmise osaga võrdlemisi nõrgalt seotud, seega sobib ta tarbimiseks ka juhul kui eelmist osa lugenud ei ole. Teisest kyljest on Strossil rumal komme seletada kohaliku universumi toimimise mõistmiseks olulisi detaile kuskil romaani teises pooles, nii et selles mõttes on tutvus eelmise osaga ikkagi kasulik.

Eeskätt just tänu eelnevalt sisse elatud universumile oli käesolev romaan mõnevõrra meeldivam lugemiselamus kui "Singularity Sky". Häirima jäi kurb tõsiasi et antagonistide "vaenlase nägu" oli järjekordelt tyypiline "kandilise lõuaga blond ubermench, tugeva saksa aktsendiga". Kas keegi tõesti arvab et sellise arhetyybi kultiveerimine pikas perspektiivis jamasid ei põhjusta?

Teksti loeti inglise keeles

Järg “Singulaarsustaevale” kannatab kõigi järjele omaste puuduste all. Okei, sarja esimese jao sü˛ee ei olnud küll suurem asi, ent selle kompenseerisid teravmeelsus, tehnoloogiliste ideede küllus ja muhe stiil. “Raudkoidiku” ainus eelis on oluliselt kärbitud sõjaväeline argoo — stoori on jäänud samasuguseks tuhandeid kordi läbi kirjutatud mõõga-ja-mantli tramburaiks, peategelane üsna ebaveenev (no ei pane Stross mind uskuma, et mitmesaja aasta pärast tulevikus pole teismeliste subkultuurid turrisjuukselisest, musta rüütatud gothist kaugemale arenenud) ja tulevikutehnoloogia-karusell asendunud haigutamapaneva nn “suhtedraamaga”. Kuna põhipahade ReMasterdatute tsivilisatsioon on ka palju mõrvarlikum kui “Singulaartaeva” pahalaste abitu agraar-aristokraatia, langeb üleüldine muhedusfaktor ja asendub totalitaarsete re˛iimide kriitikaga. Kuna kogu selle süngevõitu ja veniva poliittsirkuse tuumaks on (seni asjade käiku suunanud Eskatoni eksistentsi ilmselgelt ohustava) “kurja Eskatoni” tegevus, millega seonduv jääb üleüldiselt lahtiseks ja peab oletatavasti aimu andma sellest, millises suunas hakkab sari edasi tüürima, siis, andke andeks, aga mulle vist juba aitab. Tähendab, mitte Strossist kui sellisest (parajasti on käsil “Accelerando”, mis paistab olevat täiesti omaette klass!), aga antud sarjast küll.
Teksti loeti inglise keeles

Paraku suuresti nõus eelarvustajaga -- enam-vähem põnev, aga liiga palju suhtedraamat (mitte eriti originaalset ja usutavat) ja kuidagi nagu ühte väravasse kippus minema. Kuni selliste minu arvates mitte eriti heade võteteni, et kuidagi poolkogemata satuvad kõik head ja pahad hunnikus üksteisel vaipa alt ära tõmbama -- kes reedab, kes valetab, aga praktiliselt kõik, keda raamatus mainitakse, on ühe või teise poole agendid.
Meelelahutuseks kõlbab.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: