Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Atrocity Archives

(kogumik aastast 2004)

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Kogumik — kui seda nii võib nimetada — “The Atrocity Archives” koosneb siin juba arvustamist leidnud lühiromaanist ja jutustusest ning rõõm on muidugi hinnata neid sellises komplektis. Nimilugu, ainsuseline “The Atrocity Archive” võttis mind küll nii võhmale, et enne lühema jutustusega “The Concrete Jungle” alustamist pidin kaks kuud kergemat kraami tarvitama; kui oleksin pidanud seda eraldi hindama, oleks otsus keskpärane “kolm”, sest vaimukusest, taustatundmisest, pastišitäiuslikkusest ja intrigeerivate ideede tulemöllust hoolimata on lugu liiga pikk ja igav. Valem on lihtne — võta hea kaastekst (Lovecrafti maailm kergelt humoristlikus kombinatsioonis spioonitrilleri žanriga) ning korruta see läbi värskema Briti post-küberulme tehnitsistliku kaanepoisi Strossi stiiliga. Kui viimane on juba tuttav, pole pärast võrrandi läbimõtlemist enam isegi põhjust kogumikku kätte võtta — muidu kui puhtaks meelelahutuseks.

Autor on ilmselt ka ise aru saanud, et midagi läks nihu, ning 2005. aasta lühiromaani-Hugo võitnud järjes teadlikult koonerdanud tähemärkide ning liigse taustaseletamisega, püüdnud (tõsi, mõnevõrra ebaõnnestunult) hoiduda väsitavatest tehno-sõnamulinatest ja keskendunud põhiliselt märulile. Jutu kandev idee — elektroonilise basiliskipilgu kasutamine massihävitusrelvana CCTV-võrgus, mis katab suuremat osa Suurbritannia avalikust ruumist — on komm ning kommina on see ka lahti kirjutatud. Lavkraftiaana on seekord tagaplaanil, korra või paar mainitakse kombitsaid ja see on ka kõik, mis aga ei tee teost kuidagi kehvemaks. Viis pluss! Kirjastaja ees- ja autori pikemat järelsõna on lihtsalt huvitav lugeda, nii et seiklusehimulisel ulmehuvilisel soovitan kogumiku hankida küll.
Teksti loeti inglise keeles

Tegu on tõepoolest igati heal tasemel ulmepõnevikuga. Tunda on et autoril on üksjagu kogemust nii praktilise IT kui ka matemaatika ja informaatika alal - kuigi neid viimaseid aspekte ei ole mina oma lõpetamata matemaatika-haridusega kindlasti kõige pädevam hindama suudab Stross vähemalt kuulsate matemaatikute nimesid ja mõningaid isegi minule koolist meelde jäänud teoreeme teksti sisse sedasi pikkida et see tundub meelelahutusliku ulmeka lähtealusena piisavalt veenev.  
 
Selge see et isegi võitlust teistest universumitest pärit mustade jõududega ei pea tingimata just surmtõsiselt kujutama. Pinge mahalaadimiseks toob Stross sisse omajagu huumorit, näidates kuidas isegi okultistlik salaluure kui piisavalt suur vailtsusasutus kannatab vohava bürokraatia ja osakondade vahelise siserivaalitsemise käes. Sa võisid ju öösel käia välioperatsioonil ja maailma hukatusest päästa, aga kui sa ei ilmu hommikul koosolekule mis on su Outlooki kalendris või kui sa ei ole nädala jooksul ajaarvestuse süsteemi piisavalt tunde kirja pannud siis on igatahes kuri karjas.  
 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: