Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Concrete Jungle

(lühiromaan aastast 2004)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

2004 Hugo nimekirja lugu. Tegemist on igatahes väga hästi jutustatud asjaga. Aga seejärel, kui välist butafooriat kõrvale jättes hakata loo enda peale mõtlema, tahaks hüüatada: „Ei usu!“. Mitte muidugi seda maailma, vaid inimesi ja seda bürokraatlikku jaburdust. Aga ilmselt tuleb teise pilguga lugu vaadata. Kõik on nii sarnane Dilberti koomiksi maailmale ja mõtlemisele, et see ei saa päris juhus olla. Ning siis lähevad ka kõik muud asjad paika.

Jutt hakkab peale sellest, kuidas muidu üsna tavaline „technical support engineer” aetakse hommikul kell neli välitöid tegema. Muidugi pohmas peaga. Selgub, et välitööd on veidi erilaadsed, sisaldavad nimelt politseiauto ja helikopteriga kihutamist ning seejärel ühe äkitselt kivistunud ja plahvatanud lehma jäänustega mässamist. Edasi lähevad asjad veel veidramaks.

Aimub, et jutt käib meie ajast ja meie maailmast aga me ei tea pooli asjugi, mis toimub – ning toimumas on muidugi palju ja kohutavat. Ainult kõik see on kirja pandud väga irooniliselt. Üldiselt viievääriline lugu, väikese miinusega.

Teksti loeti inglise keeles

Stross mulle meeldib ja meeldis ka see lugu. See ulmeline moment, Medusa pilk läbi turvakaamerate, oli ikka mõnusalt paranoiline. Kirjeldatud maailm oli pisut alternatiivne, mitte ajalooliste sündmuste, küll aga võlukunsti jms poolest. Natuke - aga siiski vaid natuke - meenutas Hargla Frenchi ja Koulut. Mis jääb siiski 20. sajandi kirjanduseks. Ja mõni asi meenutas isegi Lukjanenko Dozore - briti salaluure osakonnad oma pehmelt öeldes kummaliste teenistujatega näisid üsna sõltumatute üksustena.

Eriti meeldis mulle aga autori sõnum, et kuigi tulnukad avakosmosest, kes tulevad värskeid inimajusid sööma, või võimustruktuurid, mis omavahelises madinas ei kõhkle kümnetele süütutele valesse kohta sattunutele otsa peale tegemast, võivad olla üsna ebameeldivad, on tõelised vaenlased siiski BSA ja RIAA tüüpi organisatsioonid.

Teksti loeti inglise keeles
x
Märt Laur
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Liu Cixin on teadusulmet viljelev hiina kirjanik, sealjuures väidetavalt kuulsaim ulmekirjanik Hiinas, keda on muuhulgas võrreldud Arthur C. Clarke`iga. "The Three-Body Problem" on esimene raamat samanimelisest triloogiast ja tänu Ken Liu tõlkele esimene lääne lugejale kättesaadavaks tehtud Cixini teos. Pealkiri viitab klassikalisest mehaanikast tuntud probleemile, mis käsitleb ennustamatut (kaoselist) astrodünaamikat süsteemis, kus kolm taevakeha avaldavad üksteisele gravitatsioonilist vastasmõju.

Kui öeldakse, et angloameerika ulme kasutab rekvisiitidena äratuntavalt ameerikalikku butafooriat, ükskõik kui kaugele ajas või ruumis süžee viib, siis TTBP seisab jalgadega kindlalt Kaug-Ida pinnal, alates peaaegu eranditult hiina tegelastest, lähtepunktist Suure Kultuurirevololutsiooni juures ning -- parema sõna puudumisel -- ebaläänelikust viisist probleemidele lähenemisel. Vähe sellest, isegi dialoogid on sellised, mille sõnajärge ja -valikut on ainuvõimalik ette kujutada mõne hiina tegelase öelduna. Plusspunktid tõlkijale igatahes.

Raamatu stiil on askeetlik, otsekohene, isegi karge. Erakordset sõnavara ega eredaid metafoore pole siit mõtet otsida, kuid ei maksa karta ka üksluisust või kuivust; lugemisnauding tuleb ideede mastaapsusest ja tehnilisest veenvusest, millega autor need ette (ja välja) kannab. Ekstaole, Cixin töötas pikka aega insenerina ühes Shanxi provintsi elektrijaamas ning oma loodusteadusi ta kahtlemata tunneb. Tehnilise ladususe ja usutavuse peale on aga võimalik ehitada haarav, mõtlemapanev, humoorikas ja samas melanhoolne lugu korralikus teadusulme võtmes rõhuga teaduse poolel. Puudu pole ka see "ahaa!"-tunne, mis tekib, kui esmalt pealtnäha juhuslikud või seostamata "tükid" loost ühel hetkel järsku tähenduslikuna kokku haakuvad. Kuna aga isegi Wikipedia sissekanne raamatu kohta annab süžeest liiga palju ära, siis enamat ma sisu kohta ei ütleks. Soovitada julgen küll.

Teksti loeti inglise keeles