(jutt aastast 1999)
http://algernon.ee/spitzbergeni_nokturn
eesti keeles: Indrek Hargla «Pan Grpowski üheksa juhtumit» 2001
antoloogia «Eesti ulme antoloogia» 2002
Ei tahaks öelda, et see jutt esimesest parem oli, kuid kirjanduslikult kindlasti küpsem ja kihilisem. Selline järeldus mõjus mulle ehk pisut üllatavaltki, kuna näiliselt oli tegemist sellise "pikk sissejuhatus/kiire lõppmäng/mis siis õieti toimus?" -tüüpi lookesega. Lugeda loomulikult huvitav (veenev üldine õhustik, head looduskirjeldused), kuid see, mil kombel kogu asi veel pärast lugemist edasi töötas, oli ausalt öeldes hämmastav. Vähehaaval hakkas kohale jõudma, kuivõrd loogiline, tõeline ning paratamatuse halastamatusest läbipõimunud kogu see sündmusteahel tegelikult oli. Jutt, mis tagantjärele tundus üha süngemana ja süngemana, ning oma hirmsal moel aimu andis eksortsistitöö äärmiselt karmist loomusest. Hamleti küsimuse õnnestunud kasutamine lugu läbiva ja lõpplahendust määrava jõuna vääriks samuti äramärkimist, sest tavaliselt mõjub see kuidagi justkui kergema vastupanu teed minemisena, ega oma reaalselt toimivat küsimärki, mis Hargla loos alles pan Grpowski riskirohke tegutsemise ja visa mõttetöö tulemusena õige väheke sirgemaks venitus.
Hindepanekul küsimärki ei teki: "5" (hindamisel aluseks võetud parameetrid olid kõik äärmiselt lokaalse loomuga, sest Kõiksuse ja Igaviku suhtes mõõdetult pole olemas midagi, mis ei oleks tühine).
Minu jaoks seisneb jutu põhiline väärtus peamiselt kahes asjas. Eeelkõige tuleb kiita meeleolu, mis on IMHO võrratu põhjamaise räpase meeleolu kajastus... lugedes tulid kohemaid meelde mitmed ilged rootsi kriminaalromaanid oma sünge, lootusetu ning posthipiliku meeleoluga. Teine suur pluss oli Hamleti loo leidlik ja vägagi veenev tõlgendus.
Jutul on ka teatav puudus – «Spitzbergeni nokturn» mõjub mingitmoodi sellise programmilise üleminekutekstina. Pole enam selline puhtalt süzheele ülesehitatud jutuke (nagu oli «Kliendi soov») ning pole veel ka igatpidi läbimõeldud maailma püsiväärtusi raputav kuratlikult painav tipptekst (nagu on seda «Kindel linn»). Ka koll mõjub IMHO kuidagi tiba bamaalselt.
Ja siiski ei tõuse käsi viiest madalamat hinnet panema!!!