Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Uskmatuse hind

(lühiromaan aastast 1999)
https://algernon.ee/node/376

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 1999; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Eesti ulme antoloogia» 2002

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
11
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (15)

See lugu on tipptase, millelt Stalkeri 2000 vaid autor ise ilmselt veel avaldamata looga ära napsata võib. Ehe ja maalähedane Eesti õudukas, mille miljöö võiks hingelähedane igale eestlasele olla.
Teksti loeti eesti keeles

Noh, selline imearmas etnohorror... Vaid yxikudpisiasjad on silma riivamas, aga muidu parim lyhiromaan aastal 1999, mis Eestis kirjuatud ja minu silme ette sattunud. Sisust ehk nii palju, et ykx linlane tuleb taas koju, Kagu-Eestisse, ja satub seal kokku nii iidse ja heasoovliku kui ka iidse ja kurjaga.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, millele pikemalt mõtlemata ja millest pikemalt lobisemata võib viie ära panna. Eriti tuleb Harglale au anda selle eest, et too etno osa ei muutunud kogu loo vältel kordagi domineerivaks, vaid kõik oli algusest lõpuni perfektselt tasakaalus, mistõttu sündmustik ei kaotanud hetkekski sidet ka tänapäevaga ja pinge püsis stabiilsena. Jälle üks hea näidisjutt igale eesti ulmekirjanikule.
Teksti loeti eesti keeles

Meisterlik lühiromaan, kus autor algul aeglaselt kaarte avab ja lõpuks hoogsa action-õuduse peale üle läheb.Lugu sobiks ka võõrkeeltesse tõlkimiseks, sest Eesti-settingut on kasutatud ülimalt efektselt.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle üldiselt pikad sissejuhatused ei meeldi, nagu ka siin. Kogu selle info oleks pidanud vaikselt poetama teksti sisse, mitte nii nagu praegu. Mida lühem tekst, seda kiiremini peaks asja juurde asuma, kuigi eluolu ja õhustik on päris hästi edasi antud. Õnneks kogus lugu arenedes siiski pöördeid. Häiris veidi ka see, et kust kohast küll need vanarahva pärimused ja mütoloogia kõik selle looduslapse kätte sattus. Eriti see väikese trükiarvuga raamat ja kiri kuskilt Pihkvas oblastist. Ka paljuvõitu on korrutatud väljendit: "uskmatuse hind"
Algul oli lugu päris usutav, siis läks aga muinasjutuks kätte - noh see tuldsülitav põrgukoer ja tüüpiliselt kinnikiiluv püss. Kokkuvõttes hea tekst, aga kahjuks puändita. Miks puändita? Sest miks muidu oli sisse toodud salapärase päritoluga Varro, kui ikka mustaks hobuseks, kelle kaela pärast kõik ajada.

Tsiteeriks siinkohal ka Harglat ennast:
"Ah jaa, hundid! Hunte on meil ulmejuttudesse väga palju sattunud, eriti viimasel ajal. Tea kas kuidagi seoses nende arvukuse kasvamisega või?" (Ka "Baiita needuses" on hundid aktiivsed - nii et ei pääse ka Hargla ise nendest.)

Teksti loeti eesti keeles

"Uskmatuse hind on ränk" -- selline etnomoraalitsemine hakkas pikapeale ära tüütama. Kenakesti läbimõeldud, oskuslikult kirja pandud ja omade puändikestega lühiromaan, aga Hargla puhul jääb sellest siiski väheseks.
Teksti loeti eesti keeles

Oleksin ma sattunud lugema "Uskmatuse hinda" tema ilmumise aastal, oleks hindeks olnud kindel viis. Praegu aga tundub teostus küll eeskujulik, üksikuid häid detaile on palju, kogu loo lahendus aga on kuidagi liiga lihtlabane.
Teksti loeti eesti keeles

Ma olen siinkohal õige mitme eelarvustajaga ühel nõul. Lühiromaani hinne ilmumisejärgselt oleks olnud kindel "viis", aastal 2013 aga paraku nõrk "neli". Ja see "etnomoraalitsemine" stiilis "uskmatuse hind on SURM" käis ka veits närvidele. Kinnitust leidis asjaolu, et Hargla oli juba varakult päris palju kriminaalromaane neelanud - "hea on tegelikult paha ja paha on tegelikult hea" nipp on ju puhtalt üllatuse ja puändi peale ehitatud kriminullidest pärit. Aga ei, lugu polnud paha, Hargla kohe oskab maailma luua ja jutustada ja kus just täiesti usutamatu leekides põrgukoer ringi ei kalpsanud, võis lugeja end tõepoolest tunda Lõuna-Eesti paksude metsade vahel, koos veidike arhailise murdepruugi ja paganlike uskumuste jäänustega.

Mõnus lugu, aga väikeste pisivigadega. Julgen soovitada, kes veel lugenud pole.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: