Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Õnnekosk

(jutt aastast 1998)
https://algernon.ee/node/253

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 1998; detsember
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Sarjad:
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
1
8
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (10)

Hästi kirjutatud lugu huvitavast maailmast koos huvitavate tegelastega. Teemaks religioon. Mingid assotsiatsioonid tekkisid nagu "Hyperioniga". Kuid minu jaoks jäi "asja uba" nagu pisut selgusetuks, seepärast 4. Jutt võiks olla pikema loo sissejuhatus (või ongi?).
Teksti loeti eesti keeles

Minu silmis 1998. a. Eesti ulme paremuselt 3. jutustus.

Lugu on kuidagi staatiline, tegevust ei toimu, kuid Hargla jutud on sageli sellised. Ent filosoofia on täitsa mõnus. Paneb järele mõtlema.

9. IX 2001: Vahepeal mõtlesin, et parandan viieks, aga kui Veiko Belials tuli välja oma "Pika tee algusega", siis mõtlesin, et ikka ei paranda.

Teksti loeti eesti keeles

Minu veidravõitu maitse ja vaist ütlevad, et tegemist on ühe äärmiselt olulise looga viimaste aastate kohalikus ulmes. Grpowski on loomulikult nähtus omaette, kuid just "Excelsuse konkistatoorid" ja "Õnnekosk" kuuluvad mu meelest Hargla loodud säravaimate pärlite hulka. Võib ju tunduda kummalisena, et just viimasena mainitud loo asetan selleks kõige-kõige olulisemaks, mis siinkandis kirja pandud. "Õnnekosk", see esmapilgul "mitte-midagi-erilist" ent lõpuks täisti talutava puändiga kulmineeruv lugu, hämmastab oma ääretult lihtsa, loomuliku ja veenva tegevuspaigaga, millesarnast ükski teine kohalik autor senini ei ole luua suutnud. Too perfektselt kujutatud maailm kätkeb endas vaieldamatult tohutut potentsiaali ja, nagu näha, inspireerib ka teisi kirjutajaid sulge haarama. Kahe B abitud katsetused (B1: "Pika tee algus"; B2:"Memphis, igaveseks") seda väidet muidugi tõestada ei suuda, kuid olen veendunud, et meistrikspürgija I. H. ise või mõni teine soonele sattunu suudaksid tollest suurepärasest maaimast vahendada lugejatele veel nii mõnegi vägeva loo.
Teksti loeti eesti keeles

Arvestades kirjaniku taset ei venita see lugu küll üle nelja aga see oli siiski tema esimesi jutte üldse.
Teksti loeti eesti keeles

Ehk hilja on nüüd kiita, aga hindan nagu paljud kaasarvustajadki planeeti, "õnnekose" asupaika, mis ärksa mälestuse ja lugeja fantaasia n-ö. lippama paneb.
Vastupidaiselt aga loo keskkonnale, ärgitavad pahameelt tegelased, kes kuidagi usutavana ei taha tunduda. Mõni hetk nagu oleks tunne, et pilt elab, siis jälle kõik justkui kivineks ja lugeja peab mõtisklema, kas tõesti nüüd ütles see-ja-see tegelane nõndaviisi. Näiteks munk. Olen küllalt kohanud misjonäre, ei ole nad miskist nii jutukad nagu "siin" tundus. Olgu nad siis nii üksikud kui tahes. Ilmselt siis oli paljusõnalistes monoloogides autori sisekaemused kõigest eksperimendid, ikkagi teine tekst Hargla avaldatud ulmeloomingus.
Keskkond iseenesest on kaunis ja poeetiline. Fabulus on inspireerinud rohkem kui üht autorit looma samabaasilist teksti. Kivi-vesi-tuul on väärt materjalid, nendest võiks mõne teisegi pajatuse pidada üksildase planeedi elust. Või nagu ütles üks kaasarvustaja Algernonis: "See väärib pikemat lahtikirjutamist, geograafiat, ajalugu jne."
Minu poolt siis üks nõrgem neli.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle eriti ei meeldinud. See religiooniteema tundus muidu kõledas-külmas maailmas ebaloomulik ja üleliigne, selle asemel oleks võinud Fabuluse elu valgustada hoopis mõnest teisest küljest. Samas äratas see piisava huvi Eesti esimese ühismaailma vastu, Belialsi ja B.S.Bailey panused sinna juba ootavad oma järge. Bailey omal ajal meeldis väga, mäletan. Aga see "Õnnekosk" jah, mitte nii väga. Kõva "kolm".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: