Kasutajainfo

Eric Brown

24.05.1960-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Eric Brown ·

Onward Station

(jutt aastast 1998)

ajakirjapublikatsioon: «Interzone» nr 135 (september 1998)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Vahejaam»
antoloogia «Täheaeg 1: Sädelevad uksed» 2002

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
9
5
4
3
0
Keskmine hinne
3.952
Arvustused (21)

Äärmiselt depressiivne jutt, aga nii kuradi hea, et alla "viie" ei saa kuidagi hinnata. Et pikemalt rääkida, millest see jutt on, tuleks sisu ja taust siinkohal ümberjutustada, aga ei näe selleks põhjust. Lühidalt: alkohoolikust keskealine õpetaja armub 18-aastasesse tüdrukusse. Tunne on vastastikune. Tüdruk on selles maailmas veel üks väheseid surelikke. Tema enda peredraama on temasse sisendanud obsessiooni, et miski ei kesta. Erilist äramärkimist väärib Browni lakooniline, täpselt tabav ja nüansirikas stiil - ei mingit uimerdamist ega ülearust põdemist. Ühesõnaga: Braavo!

PS - Ei puutu küll otseselt juttu endasse, vaid retsepstiooni, aga vahel tekib tõesti soov haarata sulg elik kivi ja mõnda asja selgitada. Näiteks seda, et et E.Browni siinarvustatav lühijutt "Onward Station" kummalisel kombel ei pretendeerigi olema puberteediea psühholoogia adekvaatne akadeemiline käsitlus, vaid jutus kirjeldatakse ühte konkreetset neiut, kelle E.Browni kirjanduslikel ambitsioonidel välja mõtles. Sel neiul on - vabandage väljendust - kompleks. Tal on kinnisidee, obsessioon, luul kui soovite, kiiks. Ja mitme kokkulangevuse tõttu juhtub ta armuma inimesse, kes samuti põeb depressioone. Elus juhtub igasuguseid asju. Elu võib ka selline olla. Mõnel pool, välismaal näiteks, roogib korralik toimetaja jutust üleliigsed seletamised välja, muide. Niiet lubatagu siis need seletamised siin ära teha.

Teksti loeti eesti keeles

Jutt on tõepoolest väga hea. Nagu eelarvustajagi mainis on stiil lihtne, mõjus ja lööv. Ei mingit liialdustesse laskuvat kirjeldamist kirjeldamise pärast, üleliigseid detaile ja tegelasi. Lihtsalt lugu ja selle vahetuse lummus.
Teksti loeti eesti keeles

Jälle üks sellest seeriast, mida esindab näiteks Spinradi "Deathwatch"... OK, see siin on natuke paremini kirjutatud ja saab ühe asemel kaks punkti, aga rohkem küll mitte ühelgi juhul ning üldse võiks sellistet juttudest küla keskväljakule jaanitule teha.

28.06.2014: Jah, muidugi ei pretendeeri see tekst akadeemilisele üldistusjõulisele mudelile teismeliste psühholoogia vallas, nagu Indrek Hargla väga õigesti märgib. See on, ma usun, kõigile selge. Selge ei ole, miks kogu seda tundeküllast soigumist vaja on. Et milleks niimoodi kirjutada ja sellist tegelaskuju taaskord välja mõelda? Või sellist ininat tõlkida? Pole ta ju ei esimene, kümnes ega viiekümneski omataoline. Meilgi oli siin ju oma pisarakiskujate suurmeister täitsa olemas, Marek Simpson nimeks...

Teksti loeti eesti keeles

Täiesti sillas ma sellest tekstist just pole, ent hinde panekul ei kahelnud. Tundeline, ent mitte imal jutt. Optimaalse pikkusega ja puänt korralik.
Teksti loeti eesti keeles

Käesolevat tükki arvustades nõustun vaid K.Sanderiga. Tegemist on mingi tobeda tulevikuga, mil kõigil on implandid peas (samal ajal kui autor annab vihjeid Rassile ja Sissetungile).
Ühel 13.klassi neiul on implant sisestamata, ta lihtsalt ei soovi igavest elu, vabandades seda sellega: "Oh, mu isa oli kuulus filosoof ja me kahekesi -- tähendab, kui ta veel elus oli -- uurisime teiste kuulsuste filosoofilisi traktaate. Ja nõnda me siis kahekesi jõudsime järeldusele, et see pole ikka see õige. Mina kusjuures, lähen ülikooli õppima filosoofiat, eriti Nietzschet, sest temal on kõigele vastused."
Tüdrukul on alkohoolikust ema ja alkohoolikust keskealine õpetaja, kellega tekib armastusside. Loomulikult, jätab neiu oma armastatu peale lühikest suhet maha, et enesele lõpp teha. Vabandades seda sellega: "Armastus on teistsugune. Elu on ka teistsugune, elu on karussell, mõttetu ühesõnaga. Jätame selle armastuse kõrgpunktis (tahaks teada, et mis asi on armastuse kõrgpunkt?). Ma lahkun nüüd. Sina aga otsi enesele uus naine, elad sa ju nii kaua. Lõppude lõpuks olen ma vaid imepisike mälestus."
Miskipärast rõhub kirjanik äärmiselt palju õpetaja vanusele, kuigi see ei tohiks üldse enam implantide tulekuga rolli mängida. Niisamuti on toomata igavese maise elu miinuspunktid. Kui ikka keerad oma elu - ütleme nii - metsa ja pead igavesti oma supi sees ligunema, siis ikka ei tahaks iga päev aina uuesti ja uuesti ärgata...
Ja autor, vabandage väga, ei oska kujutada kõige tavalisematki koolielu ega 13.klassi koolineiu käitumismaneeri.

PS. Lugu on suhteliselt imal (see vist ongi angloameerika roosa külg).
PSS. Loomulikult kõik laused, mis jutumärkidesse pandud, ei ole raamatus esindatud. Seal on lihtsalt kõik fraasijupid üksteisest märkuste ja mõttepausidega eraldatud. Kuid mõte jääb samaks, allkirjuta lihtsalt oli konkreetsem.

Teksti loeti eesti keeles

Jätan igasugused arutlused autori kirgedest (nii loomingulistest, kui ka seksuaalsetest) isikutele, kes peavad end pädevametks. Ka ei hakka ma siinkohal arutlema selliste lugude sotsiaalsest sõnumist. Räägin vaid muljetest...

Juttu on ladus lugeda. Selline olmeulme, millele on tehnilis-butafoorsete vihjetega kaubanduslik välimus on antud. Üldiselt võis juttu lugeda, kuid eetiline konflikt on tobe! Mingi ektsentrilise filosoofi ja tema ärapööranud tütre pärast ei hakka keegi ju progressi peatama.

Omaette lugu on veel selle kooliplika pilastamisega õpetaja poolt ... ehe näide kõlbelisuse puudumisest postmodernses kirjanduses. Kõlbelisuse puudumine seisneb selles, et perverdist «kangelase» vajakajäämisi esitatakse kui tundliku natuuri suurt kirge! Haige värk.

Tulemuseks ongi siis lugu, mis oma tiirasuses ja tagurlikkuses on kenaks kompanjoniks nii üsna mitmele Indrek Hargla jutule siinsamas Maarjamaal.

Ei midagi isiklikku, aga selliseid mõtteid see jutt tekitas. Ausaltölda oli see jutt paras seebikas! Nelja saab anda eelkõige lugemise ladususe eest.

Teksti loeti eesti keeles

Oleks koolipapa omal suure murega (juba teine naine!) selle jubina peast kiskunud ja ise kah veepaaki hüpanud, või siis miskit muud .... oleks nelja saanud.
Teksti loeti eesti keeles

Loo peategelast kiusab "kuri saatus". Eksisteerib selline teatud tüüp naisi, keda tõmbab nagu magnetiga alkohoolikute poole (või tõmbab magnet alkohoolikuid?). Vaevalt on üks selline reeglina mitte eriti kaua kestev suhe lõppenud, kui leitakse uus mees, kes veelgi rohkem joob. Loo peategelane on asunud samal printsiibil üles korjama naisi, kes ei suuda/taha elada. OK, esimene naine hukkus autoavariis, aga lõppkokkuvõttes on see autori suva, kuidas ta oma tegelastel otsa saada laseb.

Muidugi on selline elu raske, aga kes tahab nii väga lugeda sellest, et mehe "hinges valitseb tühjus" ja et "elu näib mõttetuna"?Millegipärast näib autor arvavat, et kahe luuseri afääri lugeja ette toomine on hea mõte.

Eriti raske on elada kaasa inimesele, keda absoluutselt ei morjenda oma õpilasega vahekorda astumise moraalne külg. See võiks olla antud ameti juures tabuks justkui. Vastasel korral võiks ju võimaluse koolitüdrukutega või -poistega magada kuulutada ametiga kaasnevaks lisaboonuseks. Veel enam, selle võiks õpilastele suisa kohustuslikuks, eraldi õppeaineks teha. Väheneks ka õpetajate rahulolematus madala palgaga.

Mõtlen, et kui taheti kirjutada juttu surematuse varjukülgedest, siis ei tulnud küll midagi eriti välja ja kui õnnetust armastusest, siis samahästi võinuks ka koertepulmast kirjutada ning antud lugu pole mitte depressiivne vaid halenaljakas.

Teksti loeti eesti keeles

Minu esmatutvus antud autoriga, ning see tuleks kindlasti positiivsele poolele kanda. Igati tore ja ilma liigsete kirjeldusteta ladus jutt. Kuigi pole just päris tipp, saab jutt siiski minult tänu ladusale stiilile viie.
Teksti loeti eesti keeles

Eelnevaid arvustusi lugedes tekkis tunne, et midagi selles loos läks minu jaoks kaduma. Kurb oli vaadata kuidas tugevatel emotsioonidel põhinev jutt arvustajate poolt seatud piiride ja tehniliste üksikasjadega ribadeks kisutakse. See oli minu meelest hingega lugu ja nii ma teda võtsingi.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle, kes ma olen juhtumisi ühte Eric Browni romaani lugenud (mis oli muide üldse esimene asi mida ma BAASis "arvustasin"!), valmistas see jutt küll pettumuse. Mine võta nüüd kinni, kas autori taset näitab paremini romaan või jutt.
Teksti loeti eesti keeles

Kõik inimesed kannatavad millegi pärast. Mõnel on raha vähe, mõnel südametunnistus piinab, mõni on pälvinud oma tegude eest ühiskonna hukkamõistu, mõni mõtleb endale ise probleeme välja ja mõnel on lihtsalt viltu vedanud. Ja samuti usuvad paljud millegisse - taarasse, Jumalasse, võimu. Ei saa ju meie öelda, et sinu kannatused on tühised ja sinu usk ei kõlba mitte kuhugi. Teatavasti on vanemad lastele väga suured eeskujud. Tüdruk ei uskunud mitte isa filosoofiat, vaid isa. Sellepärast ei valinud ta ka surematust. Ja leides selles päikeselises maailmas inimese, kes tänu oma tragöödiale erineb natukenegi hallist massist, on üsna loogiline, et tüdruk armub mehesse. Ja siis järgib ta oma isa eeskuju, kes arvas ka, et parem on lahkuda enne, kui asi muutub jamaks. Kui lugu on inimestest, siis ei tasu sealt otsida loogikat, sest inimesed pole ju loogilised olevused.
Teksti loeti eesti keeles

Ulmelist osa oli suht vähe, aga see vähene oli oluline. Nimelt oleks ilma nende suuresti väljajoonistamata jäetud tulnukate ja nende implantideta kogu jutt olnud lihtsalt mingi "Lolita" moodsam versioon. Okei, sündsuse ja poliitkorrektsuse mõttes on tüdruk napilt 18 täis saanud, muidu suuri erinevusi pole. Tiirane alkassist õpetaja, süütukese moega aga samas eriti ahvatlev õpilane, kes möödaminnes pajatab filosoofiast jne. Lugu oli absoluutselt ebausutav, aga kui see ulmeline vähene osa kõrvale jätta, siis lihtsalt selline igavapoolne psühholoogilise draama sugemetega jutuke. Nõrk "kolm".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: