Kasutajainfo

Kate Wilhelm

8.06.1928-8.03.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kate Wilhelm ·

Forever Yours, Anna

(jutt aastast 1987)

ajakirjapublikatsioon: «Omni» 1987; juuli
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Igavesti Sinu, Anna»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.3
Arvustused (10)

Tipptasemel käekirjaeksperdi poole pöördub mingi salajase asjaga tegeleva suurkorporatsiooni asepresident ja palub leida andmeid kadunud geniaalse teadlase kohta. Andmeid tuleb leida tsenseeritud kirjadest kellelegi tundmatule naisele nimega Anna. Teadlane on salapäraselt kadunud ja ka Annast ei paista vähimatki märki.

Ekspert sukeldub töösse ja nappide ridade järgi teeb kindlaks kõik mis võimalik tolle salapärase Anna kohta. Pikapeale elab ta Anna isiksusse niivõrd sisse, et hakkab teda armastama, ainult üksikute fraaside, lausekatkete, käekirja eriomaduste ja allkirja iseloomulike joonte järgi.

Rohkem rääkida pole mõtet, jutt on olemas eestikeelses antoloogias "Pilet Utoopiasse". Hea jutt, nukker ja südamlik.

Teksti loeti eesti keeles

Üsnagi põnev jutt ja kohe algusest selge, et ootamatule puändile üles ehitatud. Selles mõttes meisterlik, et kõik mõistatuse võtmed on lugejale kätte antud, mõned neist kenasti varjatud ja peidetud. Ainuke asi, miks see "viit" ei saa on see, et autor on mõnest kõige raskemini seletatavast seigast üle hüpanud. Mõtlen, mis ma mõtlen, aga seda, kuidas need kirjad minevikku sattusid, ma välja ei mõtle ja autor ka ei ütle. Aga muidu väga hea jutt.
Teksti loeti eesti keeles

Teadlane oli loo alguseks grafoloogi kliendi teada hukkunud, tegelikult aga tulevikku rännanud. Tulevikus oli teadlasel ja Annal armuafäär, mille lõpus Anna andis Teadlasele viimase kirjad tagasi. Teadlane kõrvaldas kirjadest nimed ja saatis need minevikku grafoloogi kliendi kätte, et kohtumine grafoloogi ning Anna vahel ja sellele järgnevad meeldivad sündmused aset leida saaks. Nii lugu ilmselt oli. Aga autor hoiab selle koha pealt suu kinni.

Jutt ise on korralik käsitöö.

Teksti loeti eesti keeles

Jutukese tegevus kulges alguses niimoodi, et suhteliselt raske oli ära arvata, kuhu autor tüürib, mis on Anna otsimise loo puänt. Kui siis autor lõpuks selleni jõudis ning ajasilmuse mängu tõi ning selle kokku sõlmis, jäi üle vaid õlgu kehitada - no kasutas teadlane armukese külastamiseks ajamasinat - ja mis siis?

Sedatüüpi ajamasina lugude klassika on ikka Heinleini "Enese ees ja järel", mida on väga raske ületada. Vaid midagi täiesti uut oleks tase, "Igavesti Sinu, Anna", seda ei olnud. Kolm pluss.

Teksti loeti eesti keeles

Hea ning mõnus lugu. Lõpuga, mis vähemalt minule tuli ootamatult. Jutu olustik ei olnud sugugi selline, mis lubanuks aja teema mängu toomist. Soovitan kindlasti.
Teksti loeti eesti keeles

Ajaränd on tõenäoliselt üks enam kasutatud teemasid ulmekirjanduses. Sellepärast on ilmselt ka väga raske millegi uue ja huvitavaga välja tulla. "Igavesti Sinu, Anna" pole kindlasti kõige originaalsem tekst sel teemal, kuid mulle see igatahes meeldis. Autor on "põnevatest" rännukirjeldustest loobunud ning lähenenud asjale natuke teise nurga alt. Samuti pole peategelaseks rändaja ise, vaid tema kadumist uuriv muserdunud peaaegu detektiiv. Lähenemine, mis tuleb jutule kidlasti kasuks. Kohati jäävad küll tegelaste motivatsioonid üsna hämaraks, kuid üldmuljelt see ei riku. Hea jutt, mis väärib kõrgemat hinnet. Viis
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks jäi loo lõpp täiesti segaseks ja arusaamatuks. Täiesti mitteveenev. Esiteks see, et keegi hakkab kedagi käekirja põhjal armastama. Okei, okei, oletame et võibki nii olla, ärme aja juuksekarva lõhki. Aga see, et ainsast pilgust naisele tabatakse ära, et on ehitatud ajamasin ja bla-bla-bla, see oli liig mis liig. Minu jaoks jura.
Teksti loeti eesti keeles
x
Ilmar Kerm
06.02.1981
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: