Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Ostatnie zyczenie

(lühiromaan aastast 1993)

eesti keeles: «Viimane soov»
Andrzej Sapkowski «Viimane soov» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

Suure näljaga otsustavad Geralt ja Laulik kala püüdma hakata – ühe õnge otsa hakkab hoopis pudel dzhinniga! Laulik kougib loomulikult pudeli lahti ning dzhinn kargab kohemaid tulivihasena (istu ise pudelis) oma päästja kõri kallale. Geralt hüüab viimases hädas kusagilt kuuldud ektsortsismi vormeli – dzhinn kaob möirates! Kahjuks aga vaagub Laulik üsna surma piiril... Geralt tormab haavatuga lähimasse linna ning palub abi linna ainukeselt maagilt Yenneferilt. Yennefer on üks imeilus, aga kahjuks ääretult halva iseloomuga naismaag. Linna saabub ka tulivihane dzhinn... on purustusi ja inimohvreid ning on ka see viimane soov!

Jutu pealkiri ongi «Viimane soov».

Teksti loeti vene keeles

See on hämmastav jah, kuidas Sapkowski võtab mingi tuntud muinasjutusüzhee ja puhub sellesse elu sisse. Ka selles loos pole ju iseenesest midagi kohutavalt uut ega enneolematut. Siiski on see põrgulikult vaimukas, sügav, ilus ja nauditav lugemine. Kolm soovi, mis täituvad. Ainult kolm, ei rohkem ega vähem. Geralt satub jälle keerulisse umbsõlme, kus tema otsusest sõltub nii palju. Lisaks peab oma viimasesse soovi mahutama ka wiedzmini ja inimese erinevused ja vastuolud. Muidugi saab ta sellega hakkama!
Teksti loeti vene keeles

Geralt ja Dandilion õngitsevad välja pudeli džinniga (vaimolendi, mitte joogiga), kelle vabastamise järel tekib kohe hulganisti paksu pahandust. Džinn on tegelikult õhuvaim ja kuigi Dandilion peab ennast eluka vabastajaks, on selleks hoopis Geralt. Esimese soovi täitmine pani südamest irvitama. Loos ilmub välja ka Yennefer, kes ilmselt tulevas sarjas ülitähtsat rolli mängib. Selles loos näitab ta põhiliselt oma halba iseloomu.

Viis. Paistab, et Sapkowskile on raske väiksemaid hindeid panna, vähemalt on nii juhtunud selle Geralti-sarja nullköitega, jutustuste kogumikuga.

Teksti loeti inglise keeles

Seekord peab siis tugeva "neljaga" piirduma... Polnud nagu päris nii tugev kui eelmised kogumiku lood. Loo algus, täpsemalt džinni esilemanamine, Jaskieri kaks esimest soovi ja teda ootamatult tabanud haigushoog olid Sapkowskile omases musta huumori võtmes ning hästi kirja pandud, ent lõpupoole kippus lugu sellega võrreldes veidi ära vajuma.
Teksti loeti eesti keeles
x
Kristjan Ruumet
1974
Kasutaja rollid edit_authors
edit_books
Viimased 25 arvustused:

"Tiffany Aching" + "Kärbeste jumal" + "Pipi Pikksukk" + "Aarete saar" + "Rapanui vabastamine..."
Mõnus lugemine, kuid tegelikult ei saanudki hästi aru, mida kirjanik selle raamatuga saavutada tahtis. Ootused olid palju suuremad.
 
Teksti loeti eesti keeles

See jutt oli Matthew Hughesi poolt kirjutatud kogumikku "Rogues" (mis anti välja George R.R. Martini ja Gardner Dozoisi poolt). 
Wikipedia andmetel mõeldi tegelaskuju (hädavaresest varas) algselt vaid "Rogues" kogumiku jaoks, kuid autor nägi selles tegelases potentsiaali ja kirjutas talle hiljem lisaks veel 8 juttu. Koos on nad ilmunud kogumikus "9 Tales of Raffalon". Võibolla loeks millalgi ka neid.
Jutu stiil ja maailm on midagi Pratchetti kettamaailma ja Abercrombie "Esimese seaduse" maailma vahepealset.
 
Teksti loeti inglise keeles

Tegu on "Pikkmaa" sarja viienda ja viimase raamatuga. Ma jätsin selle sarja 3nda ja 4nda osa vahele, sest ei viitsinud Baxterit ülearu lugeda. Sama on teinud ilmselt ka muud lugejad, sest kolmandale osale eksisteerib hetkel 2 arvustust ja neljandale osale 0 arvustust, kuigi need raamatud on eesti keeles ilmunud 5-7 aastat tagasi. Soovitan sama taktikat ka teistel lugejatel ja võibolla tasub ka viimane osa üldse lugemata jätta. 
Teksti loeti eesti keeles

Kunagi ammu lugesin "Pikkmaad", kuid see oli liialt tuim raamat ja sarja ennast ma edasi enam ei lugenud. Nüüd aastaid hiljem olin sunnitud esimest osa uuesti üle lugema, et saaksin alustada teise osaga. Ühtlasi imestan,et miks ma esimesele osale aastaid tagasi hindeks "4" panin. Toda hinnet ma muuta ei viitsi. Aga kuna teine osa oli umbkaudu sama nüri, siis panen teisele osale hindeks "3".
 
Teksti loeti eesti keeles

Esimene osa oli kindel viis. Teine osa on aga minu arust veidi viletsam.
Eelmisel osal oli 80ndate nostalgia põhjendatud, järjes aga enam mitte. Autor oleks suutnud teise osa intriigid kokku treida kasvõi 1930ndate (või 2030ndate) nostalgiaga.  Või kasutades hoopis mingeid muid võtteid. Aga kahjuks ta ei suutnud seda teha ja lugeja üleujutamine Tolkieni-Hughes'i kultuuripärandiga osutus erakordselt tüütuks.
Teksti loeti inglise keeles

Kuna polnud hulk aega mitte midagi kultuurset lugenud, siis haarasin riiulilt pihku juba paar aastat tagasi soetatud "Surface Detail" raamatu. Kultuuri sari on mulle ka seni meeldinud ja ka käesolev raamat ei valmistanud pettumust. Hinde tõmbab antud juhul alla ka teiste poolt kurdetud erinevate liinide üleküllus. Kuid kuna Banksi tase ulmekirjanduses on kõvasti üle keskmise, siis hindeks on pigem "4++"
 
Raamatut soovitaks lugeda kõigil, keda painab küsimus: "Mis Kultuurist edasi sai/saab?". Üldpildile lisatakse päris palju infot, poliitikat ja värve juurde.
Teksti loeti inglise keeles