Kasutajainfo

Robert Jordan

17.10.1948-16.09.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Jordan ·

New Spring

(lühiromaan aastast 1998)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

"New Spring" on kirjutatud spetsiaalselt Robert Silverbergi antoloogia "Legends" jaoks, nagu ka paljud muud lühijutud, mida kirjanikud on oma sarjade lisaks kirjutanud. Pean tunnistama, et see oli üks paremaid kirjatükke "Wheel of Time" sarjast üldse. Jutu stiil sobib üsna edukalt kokku "Eye of the World" omaga, kuid kirjutamistehnika on tunduvalt arenenum ning mõneti sarnane "Path of Daggers"-i omale. Seda enam, et see jutt on kirjutatud samal ajal kui eelpooltoodud romaan.

Tegevus toimub paarkümmend aastat enne sarja esimest raamatut. Siuan Sanche ning Moiraine Damodred on verinoored Aes Sedaid, kes on võtnud omale ülesandeks leida Dragon Reborn ning garanteerida tema julgeolek. Otsin hakkas peale sellest, kui üks vanematest Aes Sedaidest Ettekuulutuse ajal surnuna maha langes - suutes enne oma Ettekuulutuse ruumis olijatele (Amyrlin Seat ning Moiraine ja Siuan) oma viimaste sõnadega öelda, et Draakon on sündinud, sünnikoha ning aja. Kelle jaoks Draakon müstliseks tegelaseks jääb, peab lugema läbi ülejäänud raamatud. Oma otsingute käigus kohtuvad nad Black Ajah-i Aes Sedaiga, etteaste teeb Cadsuane, kes hiljem sarjas märkimisväärset rolli hakkab etendama ning lõpuks selgub kuidas täpselt ning millise hinnaga sai Lanist Moiraine Warder.

Kes seda sarja on varem lugenud, selle jaoks on tegemist kõva sõnaga. Kes ei ole, selle jaoks on tegemist mõnusa, kuid üsna segase jutuga -- Robert Jordan on otsustanud muid raamatuid mitte ümber jutustama hakata.
Teksti loeti inglise keeles

Lugu, mis kirjutatud küll hulk aega hiljem, kuid ajaliselt eelneb sarja esimesele osale, "Eye of the Worldile". Põhiliselt tegeletakse kahe tegevusliiniga. Esimene kirjeldab kadunud Malkieri kuningriigi troonipärija al´Lan Mandragorani ja tema kaaslaste reisi Blighti äärsetes riikides ja teine tegeleb noorte Aes Sedaide Moiraine ja Siuani jälgimisega. Vastavalt ettekuulutusele otsivad nad vastsündinud Dragon Reborni ja märkavad peagi, et peale nende otsib Dragonit veel Black Ajah. Peale actioniga täidetud kulminatsiooni, kus Black Ajahi Aes Sedai sureb, ilma et Moiraine oleks saanud talt välja pinnida teiste Black Ajahi liikmete nimed, kirjeldatakse kuidas al´Lanist sai Warder Lan.Lugu on päris loetav, ent midagi jääb nagu puudu. Ilmselt on asi selles, et Jordani vormiks on eelkõige telliskivi mõõmetega romaan.
Teksti loeti inglise keeles

Robert Jordani eepilisest saagast "Wheel of Time" olin ma kuulnud küll, kuid lugenud miite. Peamiselt ühel põhjusel - ei tundunud eriti huvitav, vähemalt minu jaoks. Käesolev lühiromaan pani mind mu arvamust muutma. Kirjutatud spetsiaalselt Robert Silverbergi koostatud antoloogia "Legends" tarbeks ilmus see esmakordselt 1998. aastal (autor on selle vähe pikemaks kirjutatud kujul hiljem ka eraldi romaanina avaldanud). Tegemist on eellooga tervele sarjale, kuid lugemist see kergemaks ei tee. Lühiromaani süžee, mis hargneb kahes osas, iseenesest väga keeruline ei ole. See kulgeb rahulikult punktist A punkti B ning leiab oma lahenduse. Asja muudab keeruliseks informatsiooni hulk, mis Jordan letti laob ning teatav iseenesestmõistetavus, millega ta mõningaid protsesse käsitleb. Alguses oli mul ikka tükk tegu, et autoriga ühele lainepikkusele jõuda. Lõpuks asetus õnneks kõik omale kohale ning huvi terve saaga vastu oli tekkinud. Sellest hoolimata ei pea ma lühiromaani eriliseks saavutuseks, pigem korralikuks käsitööks, mis mõeldud rohkem sarja pühendunud austajatele, kui juhulugejale. Sellepärast ka ainult neli.
Teksti loeti inglise keeles

Jordanil ja Jordanil on suur vahe. Eepiline tellis kannatab enamat, kui sadakond lehekülge. Jordanile nii omane ja hiljem levinud jututeemade vahetamine ei sega lugemist, kui lehekülgi on tuhat, pigem tõstab ehk pinget. Aga New Spring ei ole eepiline tellis ja süžeeliinid ei vaheldu, ent ometi on neid kaks - ja sealt tekkis küsimus, miks oli need kaks eri lugu ühte kokku susida? Mõlemad olid ju omaette loetavad lookesed, täiesti neljaväärilised. Aga koos nemad olid ja sestap ka kolm.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2021
mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021

Autorite sildid: