Kasutajainfo

Dalia Truskinovskaja

13.05.1951-

Teosed

· Dalia Truskinovskaja ·

Dverinda-I

(jutt aastast 1990)

ajakirjapublikatsioon: «Tehnika – molodjoži» 1990; nr 6 [pealkirjaga «Dverinda»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Omal ajal oli see teine Dalija Truskinovskaja jutt, mida ma lugesin. Kirjanik oli siis värskelttõusev täht vene ulmetaevas ning ma asusin seda juttu üsna huviga lugema. Jutt meeldis mulle üsnagi: hästi ja elavalt kirjutatud, ka teema oli huvitav. Isegi praeguse ülelugemise järel panen jutule nelja ja isegi nelja õige mitme plussiga.

Sisust:
Elab üks värskeltlahutatud naine oma väikese pojaga. Elu on hall ja kehv, nagu see Nõukogude Liidus olema peabki. Ühel õhtul läheb antud naine prügipange välja viima ning tõmbab enda järel ukse kogemata sneprisse. Eks ta siis töinab seal trepimademel... kuniks trepist jookseb müdinal üles kummalises kostüümis mehejõmm. Meenutab oma välimuselt ilgelt piraati. Pootsman Gangreen nimeks, aga luku muugib kiirelt lahti ning hüppab naisterahva korterisse peitu... pikalt ta end seal ei peida kohmitseb pisut ukse luku kallal ning kaob. Pärast seda töötab uks õige kummalisel printsiibil: kuhu soovid, sinna ta ka avaneb. Alguses kasutab naispeategelane võluust oma isiklike arvete klaarimiseks – mahajäetud lapsega naisel neid ju jätkub!

Jutul on ka teine plaan – naise suhted oma väikese pojaga. Kuna naisel on nüüd tänu võluuksele selline võimalus võtta elult, mis võtta annab... siis kipub oma poeg tal unarusse jääma. Et pojal oli harjumus igal õhtul muinasjuttu kuulda, siis peab naine kogu aeg uusi süzheesid välja mõtlema... kuniks ta mõtleb välja haldja nimega Uksanna (vk. Dverinda), mõtleb välja ka portsu seiklusi selle haldjaga.

Ühel ööl tuleb jutu naistegelane mingilt saunakalt... magab end välja ja avastab, et poeg on kadunud. Mingil hetkel taipab ta ränka tõde – ilmselt on väike poiss kasutanud ust ning selle kaudu läinud oma lemmikhaldja juurde. Katsed seda teed järgida osutuvad edututeks...

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019

Autorite sildid: