Kasutajainfo

Brian Aldiss

18.08.1925-19.08.2017

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Brian Aldiss ·

Cryptozoic!

(romaan aastast 1967)

ajakirjapublikatsioon: «New Worlds» nr 176 (oktoober 1967) – nr178 (detsember 1967) [pealkirjaga «An Age»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Tegu ilmselt ulmekirjanduses ühe olulisema ajarännuteemalise teosega, mis aga siiski hindajale pisut vastuolulised muljed jätab.

Peategelane Edward Bush kes järgmise sajandi lõpus moesoleva kunstiloomiguga tegeleb, on Wenlocki Instituudi üks kõvemaid käsi ajasrännu alal. Selles maailmas mateeria ajas ei rända, rändab mõte ja rändamist ennastki nimetatakse sõnaga mindtraveling. Ei pürigi siinkohal taolise ajasrändamise detailide selle arvustuse lugejani toomisele, aga sisuliselt tähendab see seda, et minevikus viibitakse vaatlejatena, kellel toimuvasse sekkumiseks võimalus puudub. Rändaja keha viibib samal ajal kusagil instituudi palatis. Mingi suhtlus on siiski võimalik, kuid ainult teiste ajasränduritega ning see on seda hõlpsam mida väiksem on ajaline vahe kahe suhtluse osapoole. Nii on võimalik näiteks samast aastast lähtunud naist Juura ajastus keppida.

Edward, keda romaani alghetkel tabame Siluri või Devoni ajastus, on omamoodi ummikusse jõudnud - loomingust pole juba pikemat aega suuremat välja tulnud, era- ja seksuaalelu mürgitab lapsepõlvest algusesaanud konflikt emaga, instituudi ees olevate töökohustuste täitmine pole samuti Edwardi tugevaim külg.Paar ebameeldivat vahejuhtumit veel ning Bush naaseb oma tänapäeva, leides eest totalitaarse rezhiimi.Valitsevale klikile on Bushi ja tema võimeid siiski vaja ning vastava ettevalmistuse järgselt saab Edward Bush ülesande tappa valitsevale klikile pinnuks silmas olev minevikku pagenud tegelane.

Metamorfoos humanistist intelligendist põhimõteteta käsutäitjaks on võrdlemisi valutu.Ülesande täitmisel lähtub aga Bush siiski ennekõike isiklikest motiividest, millest ta samas isegi eriti hästi aru ei saa.Romaanis juhtub niisiis palju asju (PALJU)ning võib nautida Aldissi kirjanikuvõimete avaldumist selle kireva kaleidoskoobi kujutamisel, kuid paljuski kumab kõigest läbi uuele lainele tüüpiline püüdlus lugejale iga hinna eest ära teha. Et püüdlus ei ole hindaja arvates piisavalt läbimõeldud, on hinne selline nagu ta on.

Teksti loeti inglise keeles

See romaan on avaldatud ka pealkirja "An Age" all. Lugesin ca neli aastat tagasi raamatu ingliskeelset versiooni, aga millegipärast sattusin samal ajal lugema ka mitmeid muid raamatuid ja pooleli see jäigi. Nüüd sain kätte venekeelse piraatkogumiku, kus sama romaani pealkirjaks oli "Sad vremeni". Üsna huvitav, aga mitte meistriteos. Neli.

Aastaks 2093 oli leiutatud ajas tagasi rändamine. Ajarändur manustab droogi ja ongi minevikus. Näib, et sedasi saab rännata vaid teadvus, hing. Aga autor lubab minevikku kaasa võtta telke, toitu, relvi jne! See vastuolu on teose üheks nõrkuseks. Nood ajarändurid ei ole entroopiabarjääri tõttu võimelised toituma mineviku ajastu viljadest, loomadest. Nad on vaid vaatlejad. Omavahel võivad ajarändurid siiski suhelda. Näiteks on juuraperioodis üks ajarändurite küla. Poliitiliselt kahtlasi ajarändureid käib politsei aastasse 2093 tagasi toomas. Millegipärast ei suuda ükski ajarändur minna ajastutesse, kus elavad inimesed.

Romaani huvitavaim pool on tulevikudiktatuuri kujutamine aastal 2093. Teose lõpp, kus püütakse seletada, et tegelik aja kulg on vastupidine meie poolt nähtule (mis on vaid meie teadvuse moonutus), on üsna ebaveenev ja just selle tõttu ei saa teost pidada Aldissi täistabamuseks.
Teksti loeti vene keeles

Cryptozoic! on ajarännu-ulmelugu. Millalgi 2090ndatel on avastatud, et inimeste alateadvus toimib teatud tüüpi liigimäluna. Õigete psühhoaktiivsete ainete abil on võimalik esile kutsuda transsi, mille käigus teadvus minevikku kantakse. Sealjuures on paradoksaalne, et kaugemat minevikku on külastada lihtsam (praktiliselt keegi ei suuda olevikule kiviajast lähemale tulla).
 
Loo peategelaseks on Edward Bush, kunstnik ja üks parimaid ajarändureid, kes töötab ajarändude ametlikku monopoli omava Wenlocki instituudi heaks. Kuid naastes oma enam kui kaheaastaselt unenäo-reisilt Devoni- ja Juura-ajastusse avastab ta, et vahepeal on majandus kokku varisenud ja Suurbritannia on üle võtnud sõjaväeline diktatuur.
 
Välja on vahetatud ka kogu instituudi juhtkond, ajarändudele aluse pannud Wenlock aga vireleb hullumajas. Ajalukku on kadunud Wenlocki lähim kaastöötaja Silverstone - ning Bush kui parim ajarändur saab sõjaväelt ülesande too üles otsida ja hukata. Nimelt väidetakse, et Silverstone teab ajarändude olemuse kohta saladust, mis ei tohi kindlasti välja tulla...
 
Ma pean ütlema, et tegemist oli ühe veidrama hiljutise lugemiskogemusega. Ühest küljest on siin mitu vinget ideed, mitu erinevat huvitavat teemat ja nende andekat teostust. Teisest küljest aga, kui vaadata üldpilti, siis on üsna ilmne, et ükski tükk omavahel eriti kokku ei lähe ja mingit mõistuspärast loogikat selle kõige taga ei ole.
 
Positiivne on kindlasti kogu unenäo-ajarännu idee ja teostus (on üsna 60ndatele vastav, et tegemist on sisuliselt narkotripiga). Autor lahendab sellega vähemalt alguses üsna elegantselt igasuguste paradokside ja ajaloo-muutmise teemad. Hiljem läheb teema kahjuks küll ilma suuremate seletusteta reeglitest mitmelt poolt üle ja ümbert.
 
Sellega on seotud ka kogu alateadvuse kui ajarännu aluse teema, mis on tugevalt mõjutatud Sigmund Freudi ideedest. Sama võib öelda peategelase Bushi neurooside kohta, eriti tema intsesti-kinnismõtte osas. Viimane tundub hulk aega mõttetu lisandina, aga lõpplahenduse juures tähistab see tegelikult nutikalt esitatud seost põhilise saladusega.
 
Kogu sõjaväelist diktatuuri kujutav osa oli hästi teostatud - aga mingi suurema mõtteta. Peategelase salaagendi-mängud ajas olid samuti täiesti sisutühjad. Lõpuks, keskne idee ja saladus olid küll võimsad aga täiesti jaburad. Peab autorile au andma, et ta suutis sellise asja tõsise näoga peaaegu (aga mitte päris) usutavaks muuta.
 
Kõik kokku on minu arvates siiski pigem positiivne, sest vähemalt mingid osad, ideed ja kujundid meeldisid mulle väga. Siiski on ka parima tahtmise juures tegemist sellise tohuvabohuga, et ma saaks täitsa aru, kui keegi teine selle "loetamatuks jamaks" tituleeriks.
 
Hinnang: 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: