Kasutajainfo

Tim Powers

29.02.1952-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Tim Powers ·

The Drawing of the Dark

(romaan aastast 1979)

Hinne
Hindajaid
2
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Aurupungi meistri Tim Powersi üks varasemaid romaane kannab endas küll pungi elemente, ent aurust pole veel jälgegi. Tegevus toimub nimelt keskaja lõpus, 1529. aastal. Siiski on küllalt hästi näha stiilivõtted ja käekiri, mida Powers arendas kõrge meisterlikkuseni järgmises, "The Anubis Gates" nimelises teoses. Fantaasia segatud tegeliku ajalooga, küllalt kiire sündmuste areng ja tappev tempo finaalis iseloomustavad ka seda raamatut. Brian Duffy nimeline iiri palgasõdur saab Veneetsias pakkumise kummaliselt vanamehelt. See palkab ta nimelt oma Viinis asuvasse õllepruulimistöökotta/kõrtsi väljaviskajaks. Teel Viini märkab Duffy kummalisi elukaid, kes paistavad teda kaitsvat. Viini jõudes hakkavad sündmused kiiresti arenema. Sisse segatakse kuningas Arthuri ja Graali legende. Kõrvaltegelastena astuvad üles iiri legendaarne kangelane Finn Mac Cool, jaapani surnud sõdalane Antoku Tenno, Graali legendidest tuntud Fisher King, laevatäis viikingivanamehi ja palju teisi. Suleiman tuleb Viini vallutama eelkõige õlle pärast ja maailma parimat õlut pruulitakse otse Finn Mac Cooli haua peal. Powersi järgi varastas ka Prometheus jumalatelt mitte tule, vaid õlle pruulimise saladuse. Powers segab nii osavalt müüte ja legende, et arvatavasti Neil Gaiman - küllalt pädev müüdisegaja temagi - kahvataks kadedusest. Asjale panevad punkti raju - punk kohad, mis on osavalt sisse põimitud. Näiteks koht, kus küürakas artillerist Bluto pajatab oma isa matustest, või siis Duffy ilmumine viikingitele Doonau lainetest Siegfridina kannavad endas ehedat anarhia hõngu. Nelja saab raamat pisut uimase alguse ja venitatud lõpu eest, mis oleks kui maha kirjutatud "Egeri tähtedest". Mulje on siiski nii hea, et julgeks soovitada.
Teksti loeti inglise keeles

Aasta 1529. Iiri palgasõdurile Brian Duffyle pakutakse tööd - ta peaks minema Veneetsiast Viini ja hakkama kuulsa Herzwesteni õllekoja kõrsti väljaviskajaks. Tasu on kuninglik. Duffy võtab pakkumise vastu ja teel Viini täheldab ta, et rohkete kallelekippujate eest päästavad teda kõiksugused mütoloogilised olevused. Isegi gnoomide armee ilmub välja, rääkimata grifoonidest ja basiliskidest. Veelgi veidramaks lähevad lood siis, kui Viinis selgub, et kuulus Herzwesteni õlu tähendabki täpselt seda, mida nimi ütleb - Läänemaailma süda - ja et selle õlle pruulimise kunst on vana vähemalt 3000 aastat ning kogu lääne tsivilisatsiooni alustala. Käimas on kõrgemate jõudude võitlus - Viini peale tungivaid türklasi juhib võimas maag Ibrahim, ning nende eesmärk ongi hävitada Herwesteni õllekoda, õigupoolest hävitada enne, kui valmib selle salajane tume pruul (sellest ka romaani pealkiri), mis on määratud kuningas Arthuri legendidest tuntud Fisher Kingile...

Powers on tuntud oma isevärki fantasyte poolest ja see on just üks selliseid. Romaanis on kokku segatud igasuguseid müüte ja legende, väga detailselt ja kindla loogikaga, taustaks autentne ajalugu. Põhitelg on seotud kuningas Arthuri mütoloogiaga ja laias laastus võib öelda, et see on õllefantaasia. Mitmed Powersi romaanid on omavahel varjatud niitidega seotud. Selle romaani moto on “kelleltki” William Ashblessilt ja Fisher King ilmub ka ühes Powersi hilisemas triloogias.

Mõnes mõttes meenutab see romaan ooperit või kolmevaatuselist näidendit. Võimsad lahingustseenid vahelduvad võõrastemajas askeldamisega. Ja mõnes mõttes meenutab kogu see lugu korralikku kriminulli, kus kogu aeg lugeja silme all toimub pole päriselt see, millena näib. Aga kõik otsad seotakse lõpus kokku. Üldiselt on see romaan, mida on on üsna keeruline arvustada; üldtunnetus pole päris tavaline fantasy ega ka ajalooline/alternatiivajalooline fantasy... mingi väga eriline segu, tugeva kraadiga, nagu ka Herwesteni tume õlu. Võib-olla on Powers samasugust meetodit rakendanud Anubises, millele hiljem steam-punki stiilinimetus on külge leiutatud. Et kuidas seda õlle ja kuningas Arhuri fantasyit siis lahterdada? Renessanss-punk? Mina hindan “viiega”.

Teksti loeti inglise keeles

Minu esimene tutvus Powersiga, mille liigitaksin üldiselt positiivseks. Ei ütleks, et algus oleks olnud uimane, lõpu poole hakkas vahepeal nagu veidi ära vajuma, ent kulminatsioonil polnud viga midagi. Vähemalt üks võitlusstseen lõpupoole lahendati küll deus ex machinaga, ent see selleks.

Varem loetud kirjanikest meenutab enim vast Poul Andersoni, eriti "Kolme südant ja kolme lõvi" ja "Südasuvist tormi"-tugev mütoloogiline taust ning mingi tavasõjaga üheaegselt toimuva ideelise/sümboolse võitluse temaatika. Powers on teemale aga tugeva vindi peale keeranud, mida tõestab õlleliin.

Romaanis käsitletakse veel üht huvitavat teemat-keskaegseid (siin küll juba uusaegseid, aasta ikkagi 1529) palgasõdureid landsknehte. Ja mis puutub anarhia hõngu, siis võib seda tunda ka nende, kindla lojaalsuseta seiklejate puhul, kes täidavad küll ülemuste käske, ent valivad ise, kus ning kellega sõdida.

Liigitaksin romaani ajalooliseks fantasyks. Ning ehkki õlleteemaline, kõlbab ta ka karsklasele lugeda.

Teksti loeti inglise keeles

Romaani idee oli vahva ja õlleteemaline, Finn Mac`i haual podisev suur tõrs kust iga 700 aasta takka head tumedat märjukest saab jne.Samas lõpp vajub järsku ära, mitmed paljutõotavad lahtised otsad pannakse jõumeetodil kiirelt kinni ja lahendatakse kogu situatsioon. Nagu oleks leheküljearv täis saanud. Selline sorgus sabaga neli.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: