Kasutajainfo

Orson Scott Card

24.08.1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Orson Scott Card ·

A War of Gifts: An Ender Story

(lühiromaan aastast 2007)

eesti keeles: «Kingituste sõda»
antoloogia «Täheaeg 14: Teise päikese lapsed» 2015

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.167
Arvustused (6)
12.2010

Lühiromaani «Kingituste sõda» tegevus toimub «Enderi mängu» ja «Enderi varjuga» samal ajal Lahingukoolis. Kooli satub Põhja-Carolina puritaanliku evangelistliku pastori perest pärit Zechariah Morgan, keda fundamentalistist isa «kasvatuslikel eesmärkidel» piitsutab. Kui poisi ema näeb oma geeniusest lapse Lahingukooli võtmises võimalust päästa ta peksva isa käest, aitab ema sellele igati kaasa.

Lahingukoolis keeldub patsifistist Zeck simulatsioonimängudes tulistamast ning protestib omal vaiksel moel kõige militaristliku vastu. Kui ta näeb, kuidas Hollandi poiss Flip Rietveld Sinterklaasi päeva eelõhtul jätab jalanõu voodi kõrvale kinki ootama ning teine Hollandi poiss Dink Meeker sinna sümboolse kingi jätab – koduigatsusest tingitud žestid mõlemad – läheb Zeck Lahingukooli ülema kolonel Graffi juurde kaebama, et miks neil lubatakse religioosseid toiminguid sooritada, temal aga mitte.

Sõjakoolis üldiselt ei tohi, kuna pidevalt Meka suunas palvetavad moslemid ja iga seitsme päeva tagant (erineval päeval) hingamispäeva pidavad kristlased ei sobiks kooli rutiiniga. Hollandi poisid väidavad, et tegu pole religioosse toimingu, vaid kultuurilise žestiga ning Lahingukooli ülemgi leiab, et kingituste tegemine kui sõbralik žest ei tohiks küll kedagi häirida, eriti kuna keegi ju Jõuluvanasse tõsimeeli ei usu ning papa Noeli, Jõulutaati, Santa Clausi või Sinterklaasi pole ju keegi Lahingukoolis ringi kõndimas näinud.

Vihane Zeck, keda keegi niiehknaa eriti ei salli, läheb kooli moslemipoiste juurde ning peagi algab kindlatel kellaaegadel palvetamine, mis aga keelatakse ning palvetajad kartsa pannakse. Tüli kui palju. Asja peab lahendama Ender Wiggin.

Lugesin seda raamatukest just 5.-6. detsembril – Sinterklaasi päeval – ja minu hinges tekitas see küll hooajale vastava tunde. Mu meelest on see väike ilus lugu usust, kultuurist, inimlikkusest ja sisemistest hirmudest. Mingil veidral kombel on nii inglise kui ameerika arvustajad seda teksti üsna kõvasti tümitanud. Küll tundub see neile banaalne ja pealiskaudne, küll häirib neid fundamentaalse kristlase stereotüüpne kujutamine jne.

Minu meelest on see kriitika jama! Üks kriitika tegijaist – Steven H. Silver on muidugi varemgi silma paistnud kui üpris kitsarinnaline ja ulmet kehvasti mõistev kristlane, aga õnnetuseks on temasuguseid maailmas veelgi. Igatahes sain kinnitust varemgi täheldatud tõigale, et mingitel kummalistel hetkedel on mormoon Card kõvasti liberaalsem, inimlikum ja üldhumanistlikum kui suurem osa Ameerika nn. «tavalisi kristlasi».

Minule igatahes meeldis see väike vaikne pühade-eelne religioonimõtisklus küll väga. Lisaks on kõik ilukirjanduslik hästi paigas – tegelased, faabula, dünaamika, dialoogid, usutavus. Minu lemmikud oma käitumiselt on igatahes hollandlased Flip ja Dink, kes kinkidejagamise revolutsiooni Lahingukoolis õieti algatavadki. Ender muidugi probleemilahendajana on oma tavapärasel absoluutsel tipptasemel :)

Tekitas igatahes huvi Enderi-asju üle lugeda ja veel lugemata sarja osi hankida.

Teksti loeti inglise keeles

Raul on juba sisulise poole pealt öelnud niivõrd piisavalt, et lisada pole midagi. Kordama ka ei hakka.

"Enderi mängu" taustal ei tõuse käsi kuidagi päris seda kõige kõrgemat hinnet andma. Mis ei tähenda, et sel lool iseenesest midagi viga olnuks. Terve 14. Täheaja kontekstis oli see minu tagasihoidlikul hinnangul parim jutt.

Mingid ebakõlad jäid siisk veidi segama. Raske on neid hästi sõnastada, kuid ütleme siis nii, et need 7-, 8- ja 9-aastased ei tundu üldse lastena. Heakene küll - piisavalt on mulle kui lugejale nina alla hõõrutud, et nad on geeniused ja puha, kuid selles jutus ei tundu nad ka geeniustena, vaid kuidagi natuke lihtsalt religioonivallas hästi haritud täiskasvanutena.

Võibolla ei saa Rauliga päris samale emotsioonile pretendeerida ka selle tõttu, et no pole ju jõuluaeg :)

Põhilised väärtused, mis siit välja tulevad on inimlikkus, hoolivus, uue võimaluse pakkumine ka sellisele tölplasele, kes kohe kindlasti pole seda ära teeninud. Card toob esile religioonis ühe tõsise probleemi - sa võid olla tõeliselt õige inimene, aga kas sa oled ka hea? Headus, armastus ja hoolivus peaksid õiguse üles kaaluma... Kummaline paralleel, kuid Tammsaare kõnetas Vargamäe Andrest ka mõttega, et tõe ja õiguse taga nõudmise asemel võiks armu ja armastust, lihtsalt headust osutada ja otsida.

Mis puutub fundamentalistlikke usklike kujutamisse, siis olgugi, et nad võivadki tõeliselt arulagedateks osutuda, siis ometi on saanud Card hakkama sellega, et ma ei nimetaks seda lugu religioonikriitiliseks. Card ei näita näpuga, ei sildista. Ta jutustab lugu, kirjeldab asju ja kogemusi, millega osa inimkonnast (paraku) igapäevaselt kokku puutub. Pigem on selle kaudu isegi tahtmise korral võimalik teatud mõtteviiside tagamaadele pilku heita.

Enderit oli siin ainult näpuotsaga.

Teksti loeti eesti keeles

Mida rohkem ma Cardi teoseid loen, seda enam tunnen, et selle autori looming ei sobi päriselt mu veregrupile. Peresuhete psühholoogiline lahkamine pideva religiooniteema kontekstis ja aeglaselt kulgeva süžee näol pole kombinatsioon, mis mind eriti köita suudaks.

Lühiromaani sisust on esmaarvustaja juba rääkinud. Mainiks veel ära ühe huvitava detaili-kui 1985. aastal ilmunud "Enderi mängus" on Holland Teise Varssavi pakti koosseisus kommunistliku valitsuse all, siis käesolevas, 2007. aastal ilmunud lühiromaanis on mainitud riik hoopis tugevalt ühisesse Euroopasse integreeritud ja isegi hollandi keel on inglise keele mõju tõttu hääbumas. Ka Pakistani saatus, mis "Enderi mängus" kommunistide võimu all oli, on "Kingituste sõjas" teistsugune. Ehk siis huvitav näide, mis saab siis, kui kirjutada ühest ja samast tulevikumaailmast pika aja jooksul ning muutuvas maailmas elades.

Teksti loeti eesti keeles

Selgub, et usutavade järgimine on Hegemoonia sõjakoolis keelatud. Zeck märgib teose algupoolel üsna tabavalt, et kui mingi ideoloogia keelatakse, siis ikka selleks, et ruumi teha teisele ideoloogiale. "Kinkide sõjas" tunda olev suhtumine, et kuna usupraktikatega tegelemine on koolile tülikas, siis parem keelame selle kõigile ja ühtemoodi ära, paistab stalinlikuna. Pole nähtust, pole probleemi.

Selle asemel et keelata jõel voolata, võiks jõe kanaliseerida. Cardi Hegemoonia tundub mulle inimvaenuliku süsteemina, millegi Scalzi teostest tuntud Koloniaalliidu taolisena. Organisatsioon, mis kõik selle mis temas väärtuslikku on, on teistelt pihta pannud, kuna loov alge temas eneses puudub.

"Kingituste sõja" rahugeenius Zeck ei erine Cardi teiste lugude geniaalsetest tegelastest. Kõigis neis on midagi ebainimlikku. Mõni neist, nagu Jane "Investment Counseloris," ei kuulugi inimkonda. Parim osa minu jaoks "Kingituste sõjas" oli taaskohata romaanist "Enderi mäng" tuttavat Dink Meekerit. Natuke resigneerunud süsteemi vastu mässaja ja humanist.

Lühiromaanis mainiti korra teadlikumate õpilate muret psühhoanalüüsi pärast, mida kool teostavat õppuritel arvutimängude kaudu. Miskipärast tundub mulle et Card paneb psühhoanalüüsile oma teostes küllaltki palju rõhku. Näiteks Enderi käitumist "Enderi mängus" püütakse seletada tema keeruliste suhetega vend Peteriga. Mu meelest on psühhoanalüüsi kuldaeg juba möödas. Kui metood seisneb inimesele diagnoosi panemises uurides tema lapsepõlve, siis on selle mängumaa suht piiratud, eriti laste puhul.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle Scott Cardi religioos-filosoofilis-humanistlikud mõtisklused nähtavasti sobivad ja ka mulle tundusid just hollandlased kõige sümpaatsemad; Ender aga natuke ehk põhjndamatult ette upitatud imelisim imelaps imelaste seast. Aga noh, kui juba "Enderi mängus" on ta inimkonna imeline päästja, siis miks ei peaks ta olema suuteline suhteliselt kergesti lahendama ka säärast tülikat ja problemaatilist olukorda.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: