Kasutajainfo

Samuel R. Delany

1.04.1942-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Samuel R. Delany ·

Nova

(romaan aastast 1968)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
2
0
Keskmine hinne
3.2
Arvustused (5)

Illyrion on universumi väärtuslikuim aine, seda on vaid supernoovade sees. See on aine, mille abil üksikisik suudab valitseda galaktikaid, nende arengut. Lorq Von Ray on galaktiline seikleja, kelle elueesmärgiks on illyrioni leidmine. Teda püüab takistada tema verivaenlane Prince. Olukorra teeb segasemaks asjaolu, et Von Ray on armunud Prince’i õesse. Romaan kirjeldabki seda kangelaslikku retke.

Delany püüab teosesse suruda võimalikult palju enda poolt loetust (Graali müüt, Kuldvillaku retk, Prometheuse müüt jne). Romaan näib kunstlik ning ei tõmba enesesse. Kõigile lisaks on kasutatud veel tarot-kaartide sümboolikat. Kas loo täielikuks mõistmiseks tuleb süveneda teatmeteostesse? Lugesin romaani läbi 1991 ja üksikasju ning seiklusi enam ei mäletagi. Uuesti ka ei loe! Seepärast 2.
Teksti loeti vene keeles

Kuidagi väga ähmaselt ja igavalt kirja pandudlugu. Ajas lugemise ajal kogu aeg haigutamaja edasilugemiseks oli vaja tugevat pingutust. Eriti midagi põnevat ka nagu ei juhtunud... Seepärast ühinen eelarvustaja hindega.
Teksti loeti inglise keeles

Minu mäletamist mööda oli tegemist küllaltki huvitava raamatuga. Kuigi selle teose lugemisest on möödunud mõned aastad suudan ma meenutada parimaid kohti ja huvitavamaid sündmusi. Piisavalt seiklusi ja põnevust oli selles teoses samuti. Kokkuvõttes mitte just eriti sügavalt süüvimist nõudev raamat, mis minu meelest kõlbab hästi ajaviitmiseks.
Teksti loeti vene keeles

ajaviitena ehk mitte kõige otstarbekam, aga kui süveneda, tundub parem :) Besteri mõju on muidugi ilmselgelt tunda, samuti hipiajastu hüsteerilist suurelisust - selles mõttes, et kõik oleks nagu võimalik. omaette võlu oli juba pidginiseerunud keelel, mida otseses kõnes kasutati. meeldis autori ebakindlus kangelase valikul. et on võimsast suguvõsast kapten oma stooriga, milletaolisi näiteks walterscott kirjutas: õilis rüütel püha graali vms oma maale kasuliku vidina otsingul, armastus, vihkamine, kättemaks jne. ja on hulgus mustlane, kes ei tea eriti millestki midagi, on nõus ka tööd tegema, kui vahepeal jääb mahti pilli mängida, ning esindab siis sellist "poiss meie tänavast" kangelastüüpi. ehk siis selle romaani kirjutamise ajal on autor meeldivalt anarhistlikul arvamusel, et kui tugev juht kogub enda ümber esimesed ettejuhtuvad veidrikud, teeb seltskond töö paremini ära, kui korralikult välja õpetatud ja distsiplineeritud meeskond.
tegelt mulle meeldis ka selle tagaotsitava trans-300 elemendi definitsioon: "it`s something else". on vähe autoreid, kes suudaks ulmelisele vidinale nii elegantse kirjelduse anda...
Teksti loeti inglise keeles

Nova on kosmoseseikluse tüüpi ulmelugu. Jutustus algab ühe peategelase, Hiire hüüdnime kandva mustlaspoisi juurest, kes hulgub ringi Neptuuni ühe kuu kõrtsides ja ootab, et keegi ta kosmoselaevale palkaks. Tema juurde tuleb hullumeelne vana kosmonaut, kes pajatab kaptenist, kes tahtis oma laevaga otse plahvatava tähe südamesse sõita...
 
Sealt liigub tegevus kiiresti sellesama kapteni, Plejaadide föderatsiooni jõukaima töösturite perekonna noorima võsu Lorq von Ray juurde. Tema eelmine hullumeelne retk on luhtunud ja ta on nüüd otsustanud palgata oma kosmoselaevale kasvõi suvalisi ümberhulkujaid, kui need ainult tahavad temaga seda uskumatut reisi kaasa teha...
 
Ma pean ütlema, et mind üllatas see teos üsna positiivselt, pärast seda, kui autori kuulsaima teose "Dhalgren" lugemise järel olin ta mõttes juba maha kandnud. See raamat aga oli väga tugev variatsioon kosmoseseikluse teemadel - ja samas üle külvatud teemade ja mõtetega 19. sajandi kirjandusest, tekitades nii väga põneva sulami.
 
Nõnda ei saagi siin häirida tehniline taust, mis on pigem üsna fantastiline. Kogu kosmosetsivilisatsiooni hoiab käigus illüürionide nimeline elementide grupp, mis on superrasked aga samas stabiilsed. Neist on võimalik saada uskumatus koguses energiat ja samas võimaldavad nad ka valguse kiirust ületavat kosmoselendu.
 
Kuid see kõik ongi temaatiline. Kosmoselaevad muutuvad siin ookeanilaevadeks ja gravitatsiooni tekitatud ruumikõverused omakorda hoovusteks, murdlaineteks ja veekeeristeks. Planeedid ja kuud on sadamad, kus meremehed kõrtsides mõnda uut tööotsa ootavad. Selle kõige vääriline on ka autori keelekasutus, mis on rikkalik ja eksootiline.
 
Samuti on algusstseeni hullumeelne kosmonaut nagu Coleridgei poeemist "The Rime of the Ancient Mariner" välja astunud. Hiire hüüdnimega poiss on nagu Kiplingi romaani "Kim" peategelane, kapten von Ray on kohati nagu Melville'i romaani "Moby Dick" pöörane kapten Ahab, kohati nagu Conradi romaani "Lord Jim" painatud peategelane.
 
Natukene tuhmistab seda kõike asjaolu, et kui autor on meeskonna koostanud, kahe peategelase tausta avanud ja eesmärgi olulisust selgitanud, jääb tegevus natukene seisma. Päris pikk osa enne lõppu möödub lihtsalt ilma mingi suurema eesmärgita siia-sinna sõites. Nende lehekülgede mahuga oleks võinud kindlasti midagi mõistlikumat teha.
 
Aga lõpuks on tegemist ikkagi üsna uhke teosega. Selline risttee kosmoseseikluse ja 19. sajandi mereromaani vahel ei ole küll ehk igaühele meelepärane, kuid mõlema poole austajate jaoks on tegemist kindlasti märkimisväärse leiuga.
 
Hinnang: 8/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021

Autorite sildid: