Kasutajainfo

Ahto Vahter

1969–

  • Eesti

Teosed

· Ahto Vahter ·

Äike

(jutt aastast 1998)

ajakirjapublikatsioon: «Mardus» 1998; nr. 4
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Mardus
Hinne
Hindajaid
0
1
7
1
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (9)

Ilmselt autori debüüt?!

Jutt meeldis... iseäranis meeldis autori oskus kirjeldada tegevust. Laskmine, granaadiheitmine ja plahvatused olid kirjeldatud sellisel tasemel, millist ma seni kohalikus ulmes kohanud pole. Sisu oli ka hea: mingi lumm ja salapära säilis kuni viimase lõiguni.

Aga see viimane lõik kiskus juba haiglasemaks kätte ära... üleminek oli järsk ja hävitas kahjuks suure osa jutu lummusest.

Usun, et nii mõnelgi tekib küsimus, kus on siin ulme? Noh, maailmas on kombeks selliseid lugusid ulmeks lugeda, kus kõrvalseisja (ehk lugeja) jaoks on kõik realistlik, aga osalise jaoks mitte... Robert Blochil on palju selliseid tekste, ka Bradbury pole patust puhas.

Neli just selle eest, et ajakirjas «Mardus» suutis taas mõni autor üllatada korraliku kirjandusliku tasemega... teise jutu puhul ootaks juba miskit enamat.

Teksti loeti eesti keeles

Ei saa nõustuda loogikaga, et positiivne hinna tuleb anda juba selle tõttu, et tegemist on Eesti mõõtmes mingisuguse saavutusega. Traditsioon, mis enda latti allapoole laseb, määrab ennast hääbumisele. Kogu lugu oli ühe episoodi KIRJELDUS, puudus süzhee ning olgugi et see kirjeldus oli päris kenal tasemel, jääb sellest väheks. Ausalt öeldes minul tekkis assotsiatsioon "Algernonis" ilmutatud IOR-4ga ja see assotsiatsioon ei olnud meeldivat laadi. Jääb segaseks, milline oli autori idee - kas kujutada actionit miskis mahajäetud lossis või kujutada liigikaaslaste meelevalla alla jäetud inimest, kes hoopis oma maailmas elab, on seal haavamatu ja kõikvõimas, samal ajal kui reaalses maailmas võib igaüks tema käsivarde nimetähti lõikuda. Mulle tundub ja ma väga loodan, et autoril mõlkus meeles teine liin... Aga praegu ei tule kumbki neist mõtetest õieti esile loo üheplaanilisuse ja lameduse pärast ning seetõttu ei saa seda juttu rahuldavalt hinnata.
Teksti loeti eesti keeles

Ei tahaks kohe kuidagi "kolmega" autorit (kirjutamisest) ära ehmatada. Talenti paistab olevat. Algus on tõesti hea, tegevuse kirjeldus samuti. Lugejal tekib huvi ja autor hoiab seda üleval, kuni viimase lõiguni. Veidi väheveenev oli peategelase kiire psühholoogilise pale muutumine - (irvitus, huviilmutamine, julguseotsimine pudelist ja siis äkki silmis möllav raevusegune hullus). No ja ei meeldi selline lõpp, mis siis, et see taotluslik on.
Teksti loeti eesti keeles

Ütleks, et päris hea. Olgugi, et taolise sisuga lookesed mulle eriti ei istu, aga... too isegi meeldis (teatud piirini). Sinnamaani oli hea kuni see sell seal majas miskipärast kõmmutama kukkus. Kirjutada AV oskab, selles ma veendusin antud juttu lugedes. Nii et mõni hea teema tuleks Vahterile kasuks. Ilmselt oleks ta võimeline ka natuke pikemaid jutukesi kirjutama. Igatahes antud jutt jooksis päris hästi. Aga see hüpe seal lõpus ja siis see viimane lause (eriti) ei olnd meele järele. Nii et selline paras kolm.
Teksti loeti eesti keeles

Mnjah... Ütleks niimoodi,et vähemasti kirjeldada ja märulit kujutada Vahter oskab, kuid samas ei evi see just suuremat väärtust, kui tekst ise kuidagi kahvatu on. Ja seda ta oli. Muidugi saan ma aru, et tegu oli n.ö. debüüdiga, aga siiski... Nagu paljudele, hakkas ka minule vastu just see lõpuosa, mis oli kuidagi mannetu või nii. Ehk siis ei vastanud päris sellele tasemele, mida ülejäänud osa tekitas. Mis muidugi viis hinde kui terviku alla... Samas laseb see tekst arvata, et mehelt ehk kunagi tulevikus midagi paremat ilmub.
Teksti loeti eesti keeles

Kaks lehekülge on muidugi naeruväärselt vähe millegi hea kirjutamiseks. Potentsiaali Vahteril justkui aga oleks... miks pole temast pärast "Äikese" avaldamist midagi kuulda olnud?
Teksti loeti eesti keeles

Ei meeldinud mulle see lugu, sest mingit lugu selles ju polnudki. Kenasti kirjutatud, kohati isegi päris haaravalt, kuid muud ei midagi. Üldiselt jääb mulle selle laastu eesmärk arusaamatuks. Kolm
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: